Týden vědy a techniky začíná v úterý 1. listopadu

Týden vědy a techniky začíná v úterý 1. listopadu | foto: AV ČR

Zveme vás na Týden vědy a techniky. Uvidíte i nejchytřejší počítač světa

  • 8
Výstavy, přednášky, diskuze a otevřené dveře do předních vědeckých pracovišť nabízí největší vědecký festival v České republice, který potrvá od úterý 1. do pátku 11. listopadu. Poprvé se ho aktivně zúčastní redakce Technet.cz s vlastní multimediální expozicí v hlavní budově Akademie věd.

Výstava již skončila.

Přijďte vyzkoušet své znalosti v souboji se simulátorem superpočítače Watson, který porazil světového vítěze ve hře Riskuj a je považován za nejchytřejší počítač na světě.

Na vlastní oči porovnejte kvality pasivních i aktivních 3D televizorů různých výrobců, přesvědčte se o funkčnosti různých systémů pro bezdrátový přenos obrazu a pohrajte si s novými multimediálními přehrávači.

Na stánku redakce Technet.cz se můžete těšit i na ukázky z molekulární kuchyně a interaktivní projektor, který ve školách začíná nahrazovat obyčejné tabule. Vyzkoušet si budete moci i roboty postavené z lega nebo merkuru.

Festival zakončí přednáška spolupracovníků redakce Technet.cz předního odborníka na kosmonautiku Mgr. Antonína Vítka, CSc, spisovatele, publicisty a novináře Ing. Karla Pacnera a ředitele Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Ing. Marcela Grüna.

Výstava již skončila!

Kompletní podrobný program Týdne vědy a techniky najdete zde.

Stručný program na stánku Technetu

Otevřeno pro veřejnost: 1.11. až 11.11. mimo sobot a nedělí od 9:30 do cca 15:00 až 17:00 (pátek jen dopoledne).

Kde nás najdete: ve foyer budovy Akademie věd na Národní třídě 3 přímo naproti Nové scéně Národního divadla.

Stálá expozice na stánku Technetu: Porovnání všech komerčně dostupných 3D technologií (možnost vyzkoušet 3D kameru, atd.), ukázka digitálního rozhlasového vysílání DAB, bezdrátový přenos HD obrazu a zvuku, interaktivní projektor pro výuku Epson, simulátor nejchytřejšího počítače světa od IBM, Kinect od Microsoftu, roboti z Merkuru, iPadem ovládaná helikoptéra a další.

Výběr doprovodných akcí na stánku Technetu:

Program se může změnit, sledujte prosím naše stránky.

úterý 1.11. - jízda legorobotů, což jsou stroje postavené z lega 
2. 11. - od 16:00 ODPADÁ z technických důvodů přednáška Jana Kleindiensta, manažera výzkumné laboratoře IBM o nejchytřejším počítači světa Watsonovi. O případném náhradním termínu vás budeme informovat.
čtvrtek 3. 11. - ukázka výuky angličtiny po telefonu - technologie založená na rozpoznávání řeči
čtvrtek 3.11. - autor robotů vyrobených ze stavebnice Merkur bude odpovídat na vaše otázky

pondělí 7.11. od 15:00 - kouzla molekulární kuchyně, přijďte ochutnat mátové kuličky Technet, které před vámi vykouzlí Petr Koukolíček z Molekulárního cateringu. (termín prezentace bude upřesněn).
úterý 8.11. - prezentace Univerzity obrany - bezdotykové ovládání mapových systémů (termín bude upřesněn)
úterý 8.11. - jízda legorobotů - robotů postavených z lega
pátek 11. 11. - jízda legorobotů - robotů postavených z lega
pátek 11.11. od 17:00 přednáška Třikrát do hlubin vesmíru. Co se nám děje nad hlavou a jak to začalo - budova Akademie věd

Přednáška: Třikrát do hlubin vesmíru. Co se nám děje nad hlavou a jak to začalo

Aktuální výzkumy a objevy v hlubinách vesmíru. Hrozí nám srážka s vesmírným tělesem? Co to znamená, když se řekne, že Zemi těsně minul asteroid. Kam míří sondy, které lidstvo vyslalo na průzkum kosmu? Přehled aktuálních i plánovaných programů. Obloha bez raketoplánů. Skončila třicetiletá éra raketoplánů. Čím budeme létat do kosmu dál a kdy poletíme třeba na Mars? Lidstvo doletělo na Měsíc naposledy před 39 lety. Od té doby se tak daleko žádný člověk nepodíval. Jak to vypadalo na startu slavného Apolla 11?

Tři pohledy na vesmír a kosmonautiku od tří osobností. Karel Pacner byl na startu Apolla 11 na Měsíc, Antonín Vítek ví přesně, co, kdy, kam a proč letí a Marcel Grün to všechno dlouhodobě pozoruje a analyzuje.

Přednášející: přední odborník na kosmonautiku Mgr. Antonín Vítek, CSc, spisovatel, publicista a novinář Ing. Karel Pacner, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Ing. Marcel Grün

Místo konání: pátek 11.11. v 17:00 v budově Akademie věd na Národní třídě

Matematika v archeologii a další přednášky

Vědecká pracoviště si na Týden vědy připravila přednášky ze svých oborů. Vybíráme například: Jak se použije matematika při archeologickém průzkumu nebo ve vašem MP3 přehrávači, Optika a rychlý internet, Věda a umělý život, Plagiáty značkové obuvi z pohledu trasologie … na program přednášek se podívejte zde.

Výstavy

Jeden obraz vydá za tisíc slov a tak na návštěvníky čekají i výstavy. Zaujal nás: Barevný svět hornin pod mikroskopem, Otto Wichterle - český vědec a vynálezce, nebo Věda pro zdraví lidí. Kompletní program výstav naleznete zde.