Zvyšte zdarma bezpečnost Windows 9x a ME

  • 8
V operačních systémech Windows 9x a ME chybí oprávnění a uživatelská práva, která by určovala činnosti, které může uživatel v systému Windows provádět. Uživatel systému tak může prakticky vše to, co administrátor. Chcete-li však i tento systém opatřit pravidly, nainstalujte si český balíček, jenž chybějící funkce doplní.

Jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších operačních systémů od Microsoftu se stal Windows 98 (SE). Ještě dnes je celá řada počítačů vybavena právě touto verzí systému. Ostatně to potvrzují např. i čerstvé červencové statistiky služby NAVRCHOLU.cz. Českému trhu jednoznačně dominují Windows společnosti Microsoft, které byly použity při téměř 98 % návštěv webů měřených v systému NAVRCHOLU.cz. Podíl ostatních systémů přitom tvoří celkově jen něco málo přes dvě procenta.

Podrobnější pohled na statistiku potom ukazuje, že verze Windows 95, 98 či Millenium Edition používá necelých 15% návštěvníků, ale verze NT a XP již výrazně převažují. Za uplynulé dva roky tak Windows XP zvýšily svůj podíl na dvojnásobek a vytlačily tehdy dominující 98.

Operační systém Podíl
Microsoft Windows 97,79%
MS Windows XP 70,52%
MS Windows 2000  12,79%
MS Windows 98 11,39%
MS Windows ME 1,67%
MS Windows NT 4.0 0,62%
MS Windows 95 0,37%

Zdroj: NAVRCHOLU.cz

Stále jde však o velmi používaný systém, na který nedá dopustit mnoho uživatelů. Stejně jako Windows 95 a ME mu však chybí jedno podstatné – uživatelské účty a především nastavení oprávnění uživatelů. I přesto, že uživatelské účty se v systému nachází, není těžké je obejít a počítač potom může užívat kdokoliv. Tento nedostatek vám však může pomoci vyřešit český program s označením Protector 2.

Co program umí
Protector 2 je velmi výkonný nástroj pro zvýšení zabezpečení počítačů s operačním systémem Windows 9x, ME. Počítače s tímto programovým balíčkem získají ochranu pracující na podobném principu, jaký funguje např. v systému Unix nebo Windows NT, 2000 a XP. To znamená, že každý uživatel se musí přihlásit do systému před tím, než mu je umožněno počítač používat (nelze toto okno obejít klávesou ESC nebo tlačítkem Storno). Uživatel může pracovat pouze se soubory a složkami, u kterých má příslušná oprávnění a může měnit pouze ta nastavení systému, u kterých je mu to povoleno správcem PC.

S Protectorem máte možnost:
Povolit přístup k počítači jen některým uživatelům
Definovat uživatelská práva k jakékoliv složce nebo souboru pro každého uživatele
Opravdu skrýt skryté soubory a složky pro dané uživatele
Omezit libovolnému uživateli přístup k nastavení systému a dalším vlastnostem použitím systémové politiky  Windows 9x (např. zakázat režim MS-DOS, úpravy registru, Ovládací panely atd.). Protector2 tato omezení ochrání před neoprávněnými změnami.

A navíc:
Můžete omezit dobu přihlášení uživatele k počítači
Zaznamenat čas přihlášení a odhlášení uživatelů na počítači
Zaznamenat pokusy o neoprávněný přístup k souborům a složkám

Stažení a instalace
Produkt si lze stáhnout na domovských stránkách a nebo na přímé adrese – Protector 2 (1.2 MB). Po stažení a instalaci se program spustí. V úvodním okně vás informuje, že jde o zkušební verzi, která má některá omezení (počet uživatelů je omezen na 2, počet práv pro každého uživatele je 3, počet stránek a klíčových slov pro internet je 2, omezení doby na internetu je možné bud neomezené nebo méně než 9 minut, omezení dat pro internet nemůže být nastaveno vyšší než 1 MB s výjimkou neomezeného, okno připomínající, že používáte neregistrovanou verzi). Plná verze (registrovaná) stojí přijatelných 400 Kč.

Jak přidat uživatele a definovat jeho oprávnění
Po odsouhlasení informací (tlačítko Pokračovat) se otevře nejen okno aplikace, ale také okno internetového prohlížeče (v němž se nachází průvodce nastavením) a také přehledně zpracovaná nápověda. Nyní budete požádáni o zadání hesla pro správce počítače  (administrátora). Protector2 vytvoří účet s přihlašovacím jménem ADMINISTRATOR.

Protector 2

Nyní doporučujeme vytvořit účty pro uživatele pracující na PC. Jsou-li již v systému přítomny, potom využijte volbu Importovat profily uživatelů v nabídce Nástroje. V opačném případě tak učiňte na levé straně pod položkou Účty uživatelů. Definujte, co může uživatel na počítači dělat (psát dokumenty, brouzdat internetem, programovat…). Oprávnění lze kdykoliv později změnit.

Protector 2

Aktivujeme zabezpečení
Nyní jste připraveni začít nastavovat bezpečnost systému. Ve stromové struktuře na levé straně vybíráte kategorii a potom pracujete v okně napravo. Některé příkazy jsou dostupné pouze v nabídce nástrojů. Vaše další kroky by měly vést do menu Nastavení. Aktivujte zabezpečení a vyzkoušejte jak funguje. Rozbalte Nastavení ve stromovém seznamu a klepněte na Zabezpečení. V okně zabezpečení klepněte na tlačítko Instalovat zabezpečení. Zde se nachází i tlačítko Více možností, díky kterému lze vyřadit použití klávesy CTRL, F8 a přepnutí do stavu nouze při bootování počítače. Volby se automaticky aktivují i nastavením Stupně zabezpečení.

Protector 2

Opravdu podrobná konfigurace
V menu nastavení se nachází mnoho zajímavých voleb. Kromě změny možnosti přihlášení a dialogového okna pro přihlášení také texty a zprávy. V tomto okně si lze zadat text, který se bude před přihlášením uživatele na PC zobrazovat. Chcete-li dostávat výpisy, co uživatel v systému dělal, určitě se podívejte do menu Možnosti záznamů. Docela užitečné může být i aktivovat tzv. Antivirový monitor. Protector totiž nabízí možnost zvýšit vaši ochranu před počítačovými viry. Tato ochrana  je založena na sledování změn v místech, kudy viry „vstupují“ do počítače. Kontrola změn může být prováděna při každém přihlášení nebo každý den podle nastavení v okně Antivirus a v případě zjištění změny bude administrátor upozorněn.Ovšem v žádném případě nenahrazuje antivirové programy a neznamená, že byste neměli používat antivirový program!

Protector 2

Co uživatel v PC může a co ne
Zřejmě nejdůležitější volby se skrývají ve stromové struktuře Nastavení uživatele. Obsahuje totiž opravdu velké množství voleb pro omezení uživatele, které by možná mohl závidět kdejaký administrátor PC s Windows 2000 či XP. V prvním okně lze měnit informace o uživateli, způsob přihlašování atd. Ve druhém můžete nastavit práva uživatele k souborům a složkám na počítači. Při vytváření nového uživatele jsou mu poskytnuta výchozí práva podle vybrané uživatelské skupiny. V Ovládacích panelech se omezuje přístup vybraného uživatele k ovládacím panelům. Programy slouží k zapínání a vypínání omezení spouštění programů pro vybraného uživatele. Omezení programů umožňují správci počítače definovat, které programy může uživatel používat. Pokud je omezení zapnuto, může uživatel spouštět pouze programy uvedené v tomto seznamu. Menu Pokročilé skrývá opravdu slušnou řadu věciček (některá omezení uživatele k nastavením systému, zabezpečení registru systému a úpravy výjimek a dalších speciálních práv). A pro omezení chování na internetu slouží Internet.

Protector 2

Protector 2

Závěrem
Druhá verze produktu Protector nepřináší jen řadu oprav, ale také rozšíření stávajících funkcí. Celkově lze tento počin hodnotit opravdu velmi kladně. Na operační systémy Windows 95, 98 a ME totiž přináší tolik dnes potřebné zabezpečení a tím tak chrání před neautorizovaným vnikem do systému a opatruje data ostatních uživatelů. Navíc přesně definuje, co který uživatel smí s počítačem provádět, do jakých složek může přistupovat, jaké aplikace spouštět či jak se pohybovat na internetu. Na závěr musíme říci, že takto detailní nastavení uživatelského oprávnění (v grafické podobě) nemá v současnosti snad ani Windows XP. Ovšem již dnes se blýská na lepší časy. V připravovaném systému s pracovním názvem Longhorn má totiž dojít k celé řadě vylepšení vč. implementace nových vlastností pro správu uživatelských oprávnění. Snad se tedy máme na co těšit...