Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Bill Gates věří „horké“ solární elektrárně. Ale bude k něčemu?

Kalifornská firma, do které investoval i Bill Gates, oznámila, že postavila solární elektrárnu vyvíjející rekordní teplotu přes tisíc stupňů Celsia. Ale bude tato technická zajímavost v dohledné době k něčemu?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Tady se zase jde do extrémů.

Ale když si uvědomíte, jak jednoduché je třeba akumulovat teplo v izolované nádrži s vodou, jak malé jsou zde ztráty, pak možná zkusíte vytápět moderní energeticky autonomní dům raději těmi tepelnými kolektory a vodou.

Oklika přes fotočlánky vypadá na první pohled také jednoduše, ale ty fotobaterie jsou vyráběné s velkým zatížením pro životní prostředí i spotřebují mnoho energie i materiálů.

Kdyby při tavení ocele Gatesovi do toho přišel mráček, tak má po žížalkách.

0 0
možnosti
JP

J90a75n 18P22u53l15e39c

28. 11. 2019 9:32

Většinu vynálezů, které lidstvo posunuly dál, provázel při jejich vzniku výsměch a u “nástrojů“ pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů to nemůže být jinak. Chytří lidé to zkouší, hloupí se jim smějí, aby se jednou ti, co to zkouší, zapsali do historie, zatímco posměváčci budou zapomenuti. R^R^

0 0
možnosti
LK

L42u28k70á36š 42K57ř30í83ž

11. 12. 2019 10:20

Zapíšou se do historie ...... asi stejně významně jako vynálezce větrné elektrárny, uhelné elektrárny apod? ....... kdo je zná?

0 0
možnosti
FP

Úvahy a špekulácie o výrobe ocele sú nelogické. Veď stačí vyrobiť elektrinu a tú využiť pri výrobe ocele. A potom netreba k tomu 1000 stupňov a už vôbec sa neohrieva voda na výrobu pary pre turbíny priamym ohrevom, ale cez medziokruh z roztavenej soli alebo Sodíka.

A špekulácia, že sa prevádzkovala elektráreň len 4 hodiny denne kvôli cene, tiež nemá logiku. Elektrárne sa dosť často prevádzkujú aj v čase, keď je to zdanlivo neekonomické. Hovorím zdanlivo, lebo odstavovať a nabiehať elektráreň tiež niečo stojí. Je asi výhodnejšie prevádzkovať, veď slnko je zdarma a predať elektrinu za nižšiu cenu je lepšie ako nepredať nič.

0 1
možnosti
Foto

"Ale bude k něčemu?"

To už někdy za totáče říkal slušovický boss Čuba, že je normální, že z projektů uspěje jeden z deseti. Ale protože dopředu nevíte, který to bude, musíte investovat do všech.

Tak tohle asi vyhodnotil jako zajímavé - když to uspěje, vydělá balík, když ne, sice přijde o prachy, ale i tak posune technologie o kus dál.

0 0
možnosti
JK

Čakal by som, že autor článku bude mať širší rozhľad o tejto technológií, ktorý by pomohol prekonať jeho nadmieru skeptické postoje.

Tento "zrkadlový" typ slnečnej elektrárne má jednu veľkú výhodu - dokáže elektrinu vyrábať aj v noci. Samozrejme nie pomocou dízlových agregátov ako v našich končinách... :-)

Celé to je o tom, že elektrina sa vyrába pomocou morskej soli roztavenej na cca 550 stupňov. Tá zohrieva vodnú paru a tá zase poháňa generátor. Teplota roztavenej zmesi v noci trochu klesne tým, že odovzdáva teplo, ale stačí to nočnú prevádzku.

Každá krajina či oblasť má podmienky pre iný typ obnoviteľnej energie. V Severnom mori by s takouto slnečnou elektrárňou moc úspech nemali, ale zato tam majú veľa vetra.

A čo sa týka toho tepla, ktorého nedostatku sa autor obáva. Jednak svet zatiaľ nekončí a je tu predpoklad, že ľudia budú existovať, vyvíjať a vyrábať ešte aspoň niekoľko storočí. Súčasné malé pokroky sú základy, na ktorých ďalšie generácie budú stavať.

Druhá vec je, že obrovský a nevyčerpateľný (z hľadiska dĺžky civilizácie) zdroj tepla máme pod svojimi nohami. Vnútri Zeme je železné roztavené jadro, ktoré sa neustále pomaly otáča a trením generuje teplo. Pomocou tepelných čerpadiel sa dá vyprodukovať dostatok tepelnej energie pre všetkých a hlavne všade - aj na zamrznutej Sibíri... Pretože ani tam zem nezamŕza až do hĺbky 100 či viac metrov...

Je to len otázka financií, resp. ceny technológie.

1 0
možnosti
Foto

Pokud jde o tu výrobu paliv z CO2 zachyceného ze vzduchu, tak firma Audi se už několik let zabývá vývojem technologie, která umožňuje výrobu nafty za pomoci vody, vzduchu a elektrické energie. Auta, která budou spalovat takovouto e-naftu, by měla být z hlediska produkce CO2 neutrální. Společně s Audi na tomto projektu pracuje i společnost Sunfire, která se zabývá právě energetickými technologiemi a provozuje továrnu, kde je e-diesel již pokusně vyráběn. Proces výroby funguje na principu Power to Liquid a využívá pro výrobu kapalného paliva energie z obnovitelných zdrojů. Jediné potřebné suroviny jsou tu voda a oxid uhličitý (CO2), jenž je dodáván dvěma způsoby – z bioplynového zařízení a pomocí využití technologie Direct Air Capture (DAC), díky níž se získává přímo z okolního vzduchu. Tuto technologii vyvinula partnerská společnost Climeworks. Jinak řečeno, tento nejnovější výdobytek vědy a techniky by umožnil obyčejným lidem, co si nemohou dovolit nákup drahého elektromobilu, jezdit na motorovou naftu CO2 neutrální.

0 0
možnosti
RP

V technologii není problém, první pokusy se získáváním uhlovodíků ze směsi vodíku a oxidů uhlíku se prováděly už na začátku využívání uhlí před takovými 120 , 150 lety.

Problém je v ekonomice výroby, zařízení je energeticky hodně náročné, protože se pracuje za teplot nad 500 - 600 st C a za tlaků desítek barů.

A potom je problém v ekonomice získávání vodíku nutného jako vstupní surovina, protože i za využití nadbytečné elektřiny zdarma je vodík získaný elektrolýzou vody obnovitelnou elektřinou pořád dražší než vodík získaný v podstatě opačným procesem, štěpením zemního plynu.

O ekonomice získávání CO2 ani nemluvě, tam, se asi nejlépe musí použít takový způsob, kdy se CO2 získává přímo v koncentrované formě jako odpad nějakého technologického procesu. Třeba z kvašení kvasů pro výrobu lihu nebo kvašení vína atd.

2 0
možnosti
SR
OZ

Tak to jste si potom vůbec nedal práci abyste si tohle srovnal s tím, co už bylo postaveno.

0 0
možnosti
DS

No, na Zemi taková věc možná nebude tak efektivní, ale například na Měsíci by se daly takto z prachu vyrábět "betonové" cihly a panely.

0 0
možnosti
OZ

Mě by spíš zajímalo jestli by se tím dalo naakumulovat dostatek tepla na měsíční noc, prostě jestli by to mohlo nahradit RTG.

0 0
možnosti
Foto

"Opravdu těžko si představit například tavicí pec či výrobu stavebních materiálů, která bude fungovat pouze část dne – a některé dny vůbec, protože prostě nesvítí slunce."

Já si to naopak dovedu představit velmi dobře. Výhoda by byla v tom, že kromě prvotní investice, by pak provoz byl skoro zadarmo. Pak by se mohlo vyplatit nespěchat a vyrábět jen, když to jde. Pokud by se cenu zařízení podařilo dostatečně snížit, mohlo by jich být mnoho a mohlo by to být efektivnější než akumulace.

0 2
možnosti

Víte, problém s tavicí pecí je v tom, že když to rozjedete, tak to nesmíte nechat zase uhasnout, protože byste to pak musel složitě všechno celé vyčistit a začít zase od začátku, což je na tom právě to drahé.

7 0
možnosti

Ceny obnovitelných zdrojů nadále klesají a na některých místech světa se z nich stávají ekonomicky zajímavé alternativy fosilních zdrojů už i bez státních dotací.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/gates-solarni-elektrarna.A191120_202224_tec_technika_mla

Docela by mě zajímalo, jestli tam započítali i náklady na celý životní cyklus včetně recyklace a zejména, na co se hlavně rádo zapomíná, náklady na back up. Nikdo nechce mít elektřinu jen 360 dní v roce (či méně).

Ale jo, věřím, že určité zdroje jsou rentabilní. Větrné farmy na pobřeží se stálým větrem jsou vynikajícím nápadem a jsou ekologické ve všech ohledech. Ale to nelze říci zdaleko o všech větrnících.

0 0
možnosti
MC

U těch větrných elektráren byl nedávno článek, že mají problém co s těmi vrtulemi po skončení životnosti, že je problém to nějak recyklovat.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 5 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...