Diskuze

Jednoduchost funguje. Pro-Ject T1 je skvělý gramofon pro šetřílky

V cenové kategorii do deseti tisíc se to gramofony jen hemží. Lehoučké plastové strojky zpravidla nabízejí bluetooth konektivitu, vestavěný předzesilovač, umí nahrávat z desky na USB, někdy přidají i DJské funkce. Testovaný Pro-Ject T1 neumí nic z toho. A podle nás je to dobře.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Gramofon je nostalgie, jako třeba i klavír. Moderní technika zahraje i digitálně v HiFi kvalitě a není třeba dlouhodobého cvičení ani znalosti not.

Můj Dual, který jsem si z kdysi početné sbírky nechal, má 78,45 i 33 otáček, přenosku Shure 75 a zvládne i šelakové desky z 30 let. Mám ještě sbírku náhradních jehel pro mnohé historické přenosky a řemínků pro gramofony a magnetofony. Jednou to bude poklad pro muzeum, aby udrželo exponáty v chodu. Chovám ve sbírce i mechanický projektor na 8 mm film, s filmy z dětství mých potomků, dnes již počítajích poslední roky do důchodu. Na magnetofonu Philips 4410 ještě pracuji, některá dioda v tlačítkové logice nefunguje. Druhý, 4415 s vestavěným zesilovačem funguje, restaurování obou strojů po rozteklých gumových řemíncích byla sysifovská práce.

Jinak nevidím větší prostor pro ty starobylé mechanické stroje. Dnes by moderní gramofon místo přenosky měl laser a zda by se měla točit deska, nebo spíš točit skener, to je technicky také řešitelné. Ale jednou přehraný záznam je samozřejmě digitalizovaný a ihned reprodukovatelný z paměti, takže deska může jít hned zpět do relikváře.

Ale mladí podléhají té romantice, moje vnučka Anna si v 16 zamanula fotografovat s analogovým aparátem, poslal jsem jí zvětšovák a fotky vyvolává v temné komoře- fotografování s mobilem tomu umění vzalo veškeré kouzlo.

0 0
možnosti
TK

Hned jsem si vzpomněl na Tesla NC470 a NAD5120.

0 0
možnosti
DZ

Při čtení o podobných produktech mě napadá, že by stálo jít ještě dále a oživit trh s přehrávači voskových válečků ;-)

2 7
možnosti
PT

Deska je takové hudební grilování. Prostě to má svoje kouzlo. A to pominul fakt, že některé vinyly jsou opravdové skvosty.

1 0
možnosti
JK

J67a59n 73K97á91ň10a

1. 7. 2020 15:54

Mám NC 500 a myslím, že je to v podstatě totéž. Kupoval jsem jej v roce snad 1990, a stál víc jak 1000 korun. Myslím. To bylo tenkrát tak hodně peněz. Hraje dodnes po úpravách

0 0
možnosti

Já mám NC-470 což byla tehdá taková designovka. Jinak také absolutně jednoduchej stroj a pořád funkční.

1 0
možnosti

I92v95o 89Š69i34m17e20k

1. 7. 2020 8:54

Na to, co tenhle "skvost" umí, je to pěkně předražená mašinka. Ve své době šasi (tuším že to bylo HC16) stálo 500,- a za pár korun si to člověk zabudoval do nábytku nebo kamkoli jinam. A hrálo to perfektně.

2 5
možnosti
Foto

HC-16 s plechovym talirem a s tim silenym plastovym raminkem? Vase srovnani hodne kulha.

4 0
možnosti
ZW

Mám - a často používám - gramofon Tesla NC500, výroba tuším tak 1987. Tohle je očividně přímý nástupce. Potěší, když někde něco vymysleli tak dobře, že i po pětatřiceti letech se na tom dá stavět a pořád je to kvalita. Mám rád takový fortel.

6 0
možnosti
MS

Skvělé levné gramofony byly tangenciální Aura od ing. Jandy :-) - např. Aura G6N (ještě ho mám - prakticky nepoužitý desítky let odstavený)

0 0
možnosti
JK

Taky mám od něj gramofon a taky ho asi 10 let už nepoužívám :-)

0 0
možnosti
PL

P77e60t62r 48L61a47b38a63j

1. 7. 2020 3:10

Hmm, a k čemu je dobrý takový kroucený pár pro přenos nf signálu jednoho kanálu?

Twist má smysl používat u přenosu diferenciálních signálů, kde rušivá energie v každé smyčce působí opačně než v té další, takže se navzájem do značné míry kompenzují. Ale každý z těch vodičů v páru musí nést jinou informaci (proto diferenciální přenos). Pokud oběma vodiči páru jde ten samý nf signál jednoho kanálu, tak je to jen líbivé, ale nic to nepřinese.

No ale nakonec asi jde opravdu hlavně o ten vzhled. Skleněný talíř toho taky moc nepřinese. Hustota skla je zhruba stejná jako u hliníku, takže hliníkový talíř o stejné tloušťce by vážil zhruba totéž. A pravděpodobně by se dal i vyrobit přesněji. Sice i sklo se dá obrábět přesně, ale mnohem dražšími technologiemi než u hliníku.

1 0
možnosti
Foto

Máte pravdu s principem diferenciálního signálu, ten zde ale není využit a dané zesilovače by jej konstrukčně nedokázaly využít. V tomto případě jde o vlastnosti, které zkroucení páru přinese - vyšší elektrickou kapacitu, nižší indukčnost, obé se pozitivně podepisuje na odolnosti proti rušení.

0 1
možnosti

Tak nějak mi přijde, že stará dobrá Tesla HC 43 toho uměla víc a lépe. Tohle je možná srovnatelné s HC 16. Nebo se pletu?

0 0
možnosti
Foto

Jak říkáme, je to manuální gramofon, ale tahle jednoduchost má důvod - při dané ceně umožňuje vytvořit v rámci možností co nejméně rušivé podmínky na snímání záznamu z drážky desky. Pokud více oceníte komfort obsluhy, vyberete si přístroj jiné konstrukce.

1 0
možnosti