Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


10 NEJ: Tipy na nejlepší MP3 přehrávače pod vánoční stromek

aktualizováno 
Kapesní hudební přehrávače budou letos pravděpodobně obsahem mnoha balíčků pod nejedním vánočním keříkem. Trh zmohutněl, značek přibylo a co není k dostání v kamenných obchodech, koupí zákazník přes internet. Jak se, ale v té záplavě MP3 a někdy i MP3/video krabiček vyznat? Není to lehké. Proto jsme pro vás připravili výběr deseti přehrávačů, které podle nás patří k tomu nejzajímavějšímu co lze koupit.

Pro snadnější orientaci ve výběru si připomeňme základní dělení přehrávačů na harddiskové a flashové. Jak již název napovídá, harddiskové jukeboxy používají pro uložení hudebních dat pevný disk. Flashové přehrávače mají polovodičovou paměť. Rozdíl mezi oběma typy je patrný na první pohled. Flashky jsou menší, výrazně lehčí, disponují menší kapacitou paměti (zatím maximálně 4 GB). HDD jukeboxy jsou robustnější, kapacita disku se běžně pohybuje od 4 do 60 GB, mívají větší displej, více funkcí, ale jsou také náchylnější k mechanickému poškození.  

Kompletní výbava za minimum peněz – Sencor SFP 3540

Elegantní flashový přehrávač, tvarem i velikostí připomínající kousek křídy na psaní, napájí jedna mikrotužková baterie. Dvoubarevný OLED displej energií neplýtvá a dá se, i když hůře, přečíst i na denním světle. Výdrž odhadujeme na maximálně 7 hodin. Ovládání je i vzhledem k nižší cenové kategorii nezvykle přehledné a intuitivní. Naprostou většinu funkcí nastavíte pohodlně joystickem, zbytek třemi tlačítky na boku přehrávače.

Sencor nahrává do formátu WAV jak z vestavěného FM tuneru, tak přes integrovaný mikrofon. Poradí si s kodeky MP3 a WMA. Zvuk lze napravit pomocí šesti přednastavených křivek i když zvukovým projevem se Sencor samozřejmě nemůže srovnávat s níže uvedenými přehrávači. Příjemnou vychytávkou je možnost výběru oblíbených skladeb a jejich uložení ve složce Favorite. Soubory lze mazat přímo v přehrávači. Propojení s PC probíhá přes rychlé USB 2.0.  Součástí balení je i pouzdro a pásek pro připevnění přehrávače na ruku.

Sencor SFP 3540
Cena za 1GB verzi 3699 Kč

Technická specifikace:

Přehraje formáty: MP3 (8 – 320 kbps, včteně VBR), WMA (31 – 192 kbps),
Displej: OLED dvoubarevný
Vstupy/výstupy: sluchátka, integrovaný mikrofon, USB 2.0, linkový vstup, diktafon, Mass storage
Napájení: nenanbíjí, využívá AAA baterii
Výdrž baterie: 7 hodin (výrobce uvádí 8 hodin)
Rozměry:  28 x 58 x 18 mm
Hmotnost: 20 g (bez baterie)

Více jsme o přehrávačích Sencor psali zde a zde.

Podívejte se také do článku: 
Ušetřete prasátko: Nejlevnější MP3 přehrávače pro letní poslouchání

Pro sportovce aneb Co víc od MP3 přehrávače chtít – Qoolqee X

Sportovní flashový přehrávač bez displeje je uschován v bytelném pouzdře s gumovým potahem. Povrchová úprava zabraňuje vnikání vlhkosti do přehrávače. Nevadí mu ani mírná sprška vody, ani prudké pády na zem. Vstupy pro sluchátka a USB kabel jsou zaslepeny gumovou krytkou. Velkou výhodou jsou minimální rozměry a hmotnost.

Qoolqee nabízí, na rozdíl od podobného přehrávače iPod Shuffle (recenze zde) i rádio. Ovládací prvky ve tvaru čtyřlístku, nebo chcete-li písmena X, lze mačkat i poslepu. Díky praktickému klipsu na zadní straně, lze Qoolqee nosit na opasku, čelence nebo jen tak za pasem. Výrazně blikající dioda uprostřed přehrávače plní částečně i funkci výstražného světla, například při nočním joggingu.

Qoolqee X
Cena za 1GB verzi 3590 Kč

Technická specifikace:
 
Přehraje formáty: MP3 (8 – 320 kbps, včteně VBR), WMA (31 – 192 kbps), OGG (Q1 - Q10),
Displej: nemá
Vstupy/výstupy: sluchátka, USB 2.0 , Mass storage
Napájení: integrovaný Li-Po akumulátor, nabíjení probíhá pouze přes USB
Výdrž baterie: 20 hodin
Rozměry: 60 x 43 x 11 mm
Hmotnost: 28 g (včetně baterie)

Elegantní vzhled, dokonalá funkčnost – Emgeton E2 Cult a Emgeton E5 Cult

  • Emgeton E2 Cult

Tento přehrávač si svou kvalitou vysloužil ocenění Tip iDNES. Čím nás zaujal? Kromě sebevědomého názvu a kvalitního kovového provedení, které jsou vidět na první pohled,  to byla především kompletní podpora češtiny jak v ID3 tazích, tak v Menu. Emgetonu také nechybí žádná z obvyklých standardních funkcí (diktafon, FM tuner s nahráváním, linkový vstup, prohlížení TXT souborů).

Napájení obstarává jedna mikrotužková baterie což bude velké části uživatelů jistě vyhovovat (a neméně velké naopak vadit). Podstatný je fakt, že E2 Cult se svojí cenou řadí spíše do kategorie low-endu, zatímco výbavou a provedením se hrdě hlásí ke střední třídě. Zvuk má výborný a lze jej upravovat i pomocí SRS WOW zvukových efektů.

Ačkoliv má dnes již většina nových přehrávačů barevný displej a E2 nabízí „pouze“ černobílý, není to na škodu. Nelze na něm sice prohlížet fotografie, ale zato je čitelný i když zrovna není podsvícený, a to i na slunci.

 

Emgeton E2 Cult
Cena za 1GB verzi 4 290 Kč

  

Podrobnou recenzi na Emgeton E2 Cult naleznete zde.

  • Emgeton E5 Cult

Emgeton E5 Cult je nástupcem dvojky od níž se liší v několika důležitých ohledech. Napájí jej tužková baterie, díky čemuž dokáže přehrávat hudbu nepřetržitě přes 40 hodin, ale je také výrazně větší a těžší. Ovládací joystick nahradilo kolečko s potvrzovacím tlačítkem uprostřed.

Změny k lepšímu nalezneme i ve funkčnosti přehrávače. Na rozdíl od E2 zobrazuje čas i datum, má budíček a větší šestiřádkový displej. Stejně jako E2 je kompletně v češtině, včetně ID3 tagů a menu.  Tělo E5 je hliníkové. FM tuner nabízí až 50 pozic pro uložení naladěných rozhlasových stanic. Ostatní funkce zůstávají stejné jako u modelu E2.

Emgeton E5 Cult
Cea za 1GB verzi 4 790 Kč

Technická specifikace:

  • E2 Cult:

Přehraje formáty: MP3 (8 – 392 kbps, včteně VBR), WMA (5 – 192 kbps), ADPCM
Displej: CSTN, 128 x 64 obr. bodů, 2,7 x 1,4 cm, různobarevné podsvícení
Vstupy/výstupy: sluchátka, integrovaný mikrofon, USB 2.0, linkový vstup, diktafon, Mass storage
Napájení: 1x AAA baterie
Výdrž baterie: naměřili jsme 15 hodin (výrobce uvádí 18 hodin)
USB 2.0
Rozměry: 70 x 31 x 16 mm
Hmotnost: 33 g (bez baterie)

  • E5 Cult:

Přehraje formáty: MP3 (8 – 392 kbps, včteně VBR), WMA (5 – 192 kbps), ADPCM
Displej: CSTN, 128 x 96 obr. bodů, 3 x 2 cm, různobarevné podsvícení
Vstupy/výstupy: sluchátka, integrovaný mikrofon, USB 2.0, linkový vstup, diktafon, Mass storage
Napájení: 1x AA baterie
Výdrž baterie: naměřili jsme 40 hodin (výrobce uvádí 50 hodin)
USB 2.0
Rozměry: 74 x 35 x 20  mm
Hmotnost: 41 g (bez baterie)

Miniaturní videopřehrávač – MPIO ONE

V naší recenzi jsme jej nazvali Vyvoleným mezi MP3 přehrávači a ocenili jej pečetí Tip iDNES. Posuďte sami proč. Mpio ONE neboli FG200 je nástupcem modelu FG 100 (recenze zde). Obdivovat můžete jeho netradiční design, který připomíná luxusní mobil Sony Ericson, kvalitní provedení kombinující stříbřitý kov s černým plastem, podporu češtiny v ID3 tazích a navíc i možnost přehrávání filmů a fotografií, časové funkce (nahrávání, budíček) a dokonce i zábavnou logickou hru.

Filmy je nejprve nutné překonvertovat přiloženým softwarem. S ohledem na velikost displeje je dobré brát funkci videa pouze jako doplňkovou. Ovládání je jednoduché až blbuvzdorné.

Podrobnou recenzi na MPIO ONE naleznete zde.

MPIO ONE
Cena za 1GB verzi  6 390 Kč

Technická specifikace:

Přehraje formáty: MP3 (8 – 392 kbps, včteně VBR), WMA (5 – 192 kbps), OGG (až Q10), MPEG4 po konverzi přiloženým programem
Displej: OLED barevný, 96 x 64 obr. bodů , 65 000 barev
Vstupy/výstupy: sluchátka OEM Senheiser, integrovaný mikrofon, USB 2.0 je zároveň line-in, Mass storage
Napájení: integrovaný Li-Po akumulátor, nabíjení probíhá pouze přes USB
Výdrž baterie: až  11 hodin (výrobce uvádí 11 hodin)
Rozměry: 32 x 55 x 15 mm
Hmotnost: 34,5 g (včetně baterie)

Neuchopitelně krásný s množstvím funkcí – iriver U10

U10 je opravdu výjimečný přehrávač. Svým vzhledem, možnostmi i ovládáním nemá na trhu konkurenta. Umožňuje hraní her ve formátu Macromedia Flash Lite 1.1. Má netradičně řešené ovládání zabudované přímo v obrazovce přístroje. Pokyny zadáváte stlačováním okrajů displeje, pod kterým jsou umístěna čtyři tlačítka. Práce s přehrávačem už snad ani nemůže být jednodušší.

U10 nabízí širokou podporu audio/video/foto formátů.  Přehrajete na něm filmy ve formátu MPEG4 (zde je nutná konverze přiloženým softwarem), audio ve formátech MP3, WMA, ASF, OGG, obrázky v JPG a textové soubory v TXT.

Z obvyklých funkcí samozřejmě nechybí diktafon, FM rádio, hodiny, budík a přímé kódování do MP3 (pouze pomocí kolébky). Když přehrávač zaparkujete do dokovací stanice (nutno dokoupit zvlášť), komplet připomíná stařičký počítačový monitor. V kolébce jsou zároveň umístěny reproduktory a přijímač povelů z dálkového IR ovládání (nutno dokoupit zvlášť).

Barevný TFT displej má úhlopříčku 2,2 palce (4,5 x 3,5 cm), rozlišení QVGA a schopnost zobrazit až 260 000 barev. Poskytuje tak dostatek prostoru pro přehrávání filmů, ale i hraní her. Nesmíme zapomenout ani na hodiny, datum, budíček a funkce časového nahrávání. Orientaci displeje lze měnit dle potřeby na výšku nebo na šířku.

iriver U10
Cena za 1GB verzi 7 590 Kč

Technická specifikace:

Přehraje formáty: MP3 (8 – 392 kbps, včteně VBR), WMA (5 – 192 kbps), OGG (až Q10), ASF, MPEG4 po konverzi přiloženým programem, JPEG
Displej:  TFT barevný, 4,5 x 3,5 cm, 260 000 barev
Vstupy/výstupy: sluchátka OEM Senheiser, integrovaný mikrofon, USB 2.0, částečný Mass storage – písničky lze kopírovat file managerem (Windows XP),
Napájení: integrovaný Li-Ion akumulátor, nabíjení probíhá pouze přes USB nebo přes kolébku
Výdrž baterie: až  20 hodin (výrobce uvádí 20 hodin)
Rozměry: 69 x 47 x 16 mm
Hmotnost: 70 g (včetně baterie)

Design, který vám nedá spát – iPod nano

K iPodu nano lze mít snad pouze jednu zásadní připomínku – strašně snadno se poškrábe. Vše ostatní je už téměř bez chybičky a pokud vás neodradí ani protivný program iTunes, potřebný k ládování písniček do přehrávače, neseženete elegantnější a tenčí přehrávač. IPod nano má "tloušťku" pohých 7 milmetrů.

Kromě geniálního ovládání pomocí dotykového kolečka, nabízí iPod nano i brilantní, jemný displej (úhlopříčka 3,81 cm), na kterém si můžete prohlížet fotografie. Ty stačí do přehrávače nakopírovat a on už si je sám přizpůsobí tak, aby jejich otevírání netrvalo příliš dlouho. Samozřejmostí jsou hry a díky platformě Linux si můžete do iPodu nainstalovat třeba i legendární hru Doom.

iPod nano
Cena za 2GB verzi 6 990 Kč

Technická specifikace:

Přehraje formáty: MP3 (8 – 392 kbps, včteně VBR), Protected AAC, Audible, WAV, JPEG, BMP, GIF, TIFF, PNG
Displej:  TFT barevn, 260 000 barev
Vstupy/výstupy: sluchátka, částečný Mass storage – hudbu nutno kopírovat přes iTunes,
Napájení: integrovaný Li-Ion akumulátor, nabíjení probíhá pouze přes USB
Výdrž baterie: až  14 hodin (výrobce uvádí 14 hodin)
Rozměry: 40 x 90 x 7 mm
Hmotnost: 42 g (včetně baterie)

Kapesní bavič stáhne fotky přímo z foťáku a přehraje i filmy – iAudio X5

Prvním zástupcem harddiskových jukeboxů budiž iAudio X5. Tento přehrávač s 30GB harddiskem ocení každý hudební fanoušek, který chce mít svojí kompletní hudební knihovnu vždy s sebou. Jukebox umí navíc přehrávat zkonvertované DivX filmy na rozměrném displeji (3,5 x 2,9 cm). Ve verzi "L" disponuje vynikající výdrží až 30 hodin. Přehrávač získal prestižní ocenění Tip iDNES.

iAaudio X5 umí opravdu vše co lze od moderního přehrávače digitální hudby chtít. Poradí si s naprostou většinou audio formátů – od MP3, přes OGG až po bezztrátový FLAC. Je vybaven FM tunerem s nahráváním, diktafonem, linkovým vstupem, hodinami a budíkem. Díky speciálnímu portu USB HOST (nebo také OTG – On The Go) totiž můžete na harddisk přístroje ukládat fotografie (a jiná data) přímo z fotoaparátu, bez použití počítače. Posléze si můžete obrázky na displeji pohodlně prohlížet.

Umí přehrávat i filmy. Není sice tak výkonný jako klasické PMP (Portable Media Player) přehrávače a video je potřeba nejprve překonvertovat na nižší rozlišení s menším datovým tokem, ale X5 je za tímto účelem vybaven šikovným a rychlým softwarem. Navíc X5 je skutečně spíše hudební mašinka než video přehrávač a i vzhledem k ceně je potřeba brát možnost přehrávání filmů jako dárek zdarma.

Podrobnou recenzi na iAudio X5 naleznete zde.

iAudio X5
Cena za 30GB verzi 10 990 Kč

Technická specifikace:

Podporované audio: MP3 ( až 320 kbps, VBR, CBR), WMA (ASF) (až 256 kbps), OGG (až Q10), FLAC (s nejnovějším firmware všechny komperese), WAV (48 khz, 16 bit)
Podporované video: XVid - MPEG4, rozlišení do 160x 128 obr. bodů. fps max 15
Displej:  TFT barevný, 160 x 128 obr. Bodů, 260 000 barev
Vstupy/výstupy: sluchátka, Mass storage, USB host, mikrofon, linkový vstup, 
Napájení: integrovaný Li-Ion akumulátor
Výdrž baterie: až 14 hodin (u verze X5), 30 hodin  (u verze X5L – výrobce uvádí 35 hodin)
Rozměry: 104 x 61 x 14 mm, X5L – 104 x 61 x 18 mm
Hmotnost: 145 g (včetně baterie), X5L – 180 g (včetně baterie)

Tenký a výkonný jukebox s neomezenými možnostmi – Samsung YH-J70

Samsung nabízí všechny funkce jako iAudio X5 a má dokonce některé navíc. Není tedy divu, že získal jednu z cen EISA. Spojuje v sobě přednosti zmiňovaného iAudio X5 a krále designu iPodu photo. Z prvně jmenovaného si vzal přehršel nadstandardních funkcí, z druhého pak zejména hudební databázi založenou na informacích z ID3 tagu. Dává uživateli na výběr zda chce hudebním obsahem listovat prostřednictvím stromové struktury adresářů, nebo pomocí knihovny, kde lze vyhledávat podle jména interpreta, názvu alba/skladby a žánru.

Obrázky stažené přes USB host (podporuje menší množství přístrojů než iAudio X5) nebo nahrané do Samsungu obyčejným file managerem nelze bohužel zoomovat (jako např. u iAudio X5). Malé rozlišení displeje vadí ještě víc. Samsung zkousne fotky ze 6Mpix Canonu 300D (přes USB Host ho však nepřipojí, iAudio X5 ano). Při prohlížení obrázků lze zároveň poslouchat hudbu. Zvuk u video souborů má bohužel nekvalitní zvuk a obraz u širokoúhlých filmů je deformován, protože konvertor nedodržuje poměr velikosti stran.

Z nadstandardních funkcí nabízí Samsung také kalendář, pět logických her (včetně nesmrtelného Tetrisu) a zapisování poznámek, které vkládáte pomocí joysticku podobně jako SMS. Ukazuje hodiny, ale nemá budík ani časově programovatelné nahrávání. Podporuje češtinu a to jak v ID3tazích, tak i v TXT souborech.

Samsung YH-j70
Cena za 30GB verzi 9 842 Kč

Technická specifikace:

Přehraje formáty: MP3 (8 – 320 kbps), WMA (48 – 192 kbps včetně DRM), ASF, OGG Vorbis (do Q10), WAV, MPEG 4 po konverzi  do SVI, JPG, TXT
Displej: 1,8 palců, TFT LCD, 256 000 barev, 160 x 128 obr. bodů
Vstupy/výstupy: sluchátka, integrovaný mikrofon, USB 2.0 - Mass storage , USB Host, line-in
Napájení: integrovaný Li-Ion akumulátor
Výdrž baterie: až 18 hodin (výrobce uvádí 25 hodin)
Rozměry: 62 x 99,8 x 16,4 mm
Hmotnost: 135 g (včetně baterie)

Opravdový kapesní videopřehrávač – Emgeton iStation i2

iStation reprezentuje v našem výběru harddiskové přehrávače typu PMP (Portable Media Player). Poradí si s nekonvertovaným videosoubory ve formátech DivX a Xvid, které si můžete přehrát na velkém dotykovém displeji (7,2 x 5,2 cm). K ovládání lze využít tlačítka a joystick, nebo podobně jako u kapesních počítačů, stylus. iStation lze propojit s televizí a fotografie stažené přes USB host i filmy lze sledovat na obrazovce.

Kromě přehrávání filmů a veškerých hudebních formátů, nabízí i2 i anglický výkladový slovník s výslovností. Zvuk se line z integroveného reproduktoru nebo ze sluchátek připojených přes dálkové ovládání s displejem. Samozřejmostí je podpora titulků ve formátech SMI a SRT.

O předchůdci modelu iStation i2 jsme psali zde.

 iStation i2
Cena za 30GB verzi 14 990 Kč

Technická specifikace:

Podporované audio: MP3 ( až 320 kbps, VBR, CBR), WMA (ASF) (až 256 kbps), OGG (až Q10), WAV (48 khz, 16 bit), AC3, AAC, JPG, PNG, BMP
Podporované video: XVid a DivX – MPEG4 do rozlišení 720 x 480 a 30 fps, VOB
Displej:  TFT barevný dotykový, 320 x 240 obr. Bodů, 7,2 x 5,2 cm, 260 000 barev
Vstupy/výstupy: sluchátka, Mass storage, USB host, mikrofon, linkový vstup,  integrovaný reproduktor
Napájení: integrovaný Li-Po akumulátor
Výdrž baterie: až 12 hodin pro audio, 6 hodin pro video
Rozměry: 123 x 76 x 21 mm
Hmotnost: 246 g (včetně baterie)

Všechny přehrávače uvedené v našem souhrnu zakoupíte nejlevněji v internetových obchodech. Ty mívají oproti kamenným výrazně nižší ceny. Výjimkou mohou být nejrůznější časově omezené akce, například v supermarketech.

Uvedené ceny jsou orientační a byly převzaty z internetových obchodů Mp3store.cz, 123mp3.cz, pixmania.com.

 Vážení čtenáři podělte se s námi o váš tip na nejlepší MP3 přehrávač.

Přečtěte si také následující články:

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nové rozhraní služby Tidal pro chytré telefony.
V mercedesech bude muzika zadarmo. 50 milionů skladeb ve skvělé kvalitě

Zábavní systémy ve vozidlech Mercedes budou mít jako první integrovanou hudební službu Tidal, která na rozdíl od konkurence nabízí streamování ve špičkové...  celý článek

Kabel RMCE-BT1 s MMCX konektory doplní o bezdrátovou konektivitu většinu...
Shure představil kabel, který bezdrátově připojí i starší sluchátka

Pokud máte sluchátka Shure řady SE, již brzy je budete moci proměnit v bezdrátová.  celý článek

Chytré hodinky mají nahradit kapesní hudební přehrávače.
Chytré hodinky mají nahradit hudební přehrávače. V ČR to má překážku

Proč si kupovat přehrávač s 8GB pamětí a třídit v ní hudební sbírku, když mohu mít miliony alb a desítky milionů skladeb podle chuti dostupné doslova na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.