Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


10 neprávem opomíjených programů pro vaši USB klíčenku

aktualizováno 
Nejsou to sice nejznámější aplikace pro USB flash disky, ale přesto stojí za to. Navíc jsou zdarma a samozřejmě se spouští bez instalace.

Co máte na USB paměti vy? | foto: Kingston Technology

Mít svoji vlastní databanku kdykoliv a kdekoliv není nic těžkého. Vděčíme za to především USB flash diskům (obecně nazývaným USB klíčenky). Je potom pouze na nás, co si do ní uložíme. Své využití si našly především při transportu dokumentů z jednoho PC do druhého. V poslední době však zaznamenáváme nové využití. USB flashky již nejsou jen malokapacitními pomocníky. K dispozici jsou modely s kapacitou 512 MB, 1 GB či vyšší. Ceny přitom neustále klesají, a tak jejich pořízení není finančně vyčerpávající. Na tyto velkokapacitní disky lze potom již ukládat celá hudební alba, videa, ale třeba také celé aplikace. A právě možnosti vzít si aplikace kamkoliv na cesty se dnes budeme věnovat podrobněji.

Připravili jsme pro vás desítku zdarma dostupných programů, které nevyžadují instalaci, a tudíž jsou ideálními produkty pro USB klíčenky. Výhody jsou jasné – údaje máte stále s sebou, data můžete využívat na jakémkoliv PC stejně tak jako programy a již se nemusíte zlobit, že vámi oblíbená aplikace v cizím PC chybí.

A co vy? Máte nějakou oblíbenou USB aplikaci, bez které byste se již neobešli? Nenechávejte si ji pro sebe a dejte tip našim čtenářům v diskuzi pod článkem.


WinAudit 2.19 – freeware

Ti z vás, kteří potřebují znát hardware PC, u kterého pracují, jistě uvítají tento doplněk pro USB disk. WinAudit totiž dovoluje zjistit detailní konfiguraci HW, ale i SW výbavy počítače. Po skončení zobrazí přehlednou zprávu o instalovaném softwaru, licenčních ujednáních, perifériích, paměti, procesoru, nastavení sítě a ještě více.

 • Stahujte na této adrese (768 KB).


  Restoration 2.5 – freeware

  Smazali jste si soubor a vysypali jste již Koš? Ještě není nic ztraceno. Pro jeho obnovu můžete využít služeb právě tohoto nástroje. Jestliže ještě nebyl přepsán jinými daty, dokáže ho na disku najít a obnovit a pracovat může přímo na vaší USB klíčence.

 • Stahujte na této adrese (229 KB).


  Country Codes 2.7 – freeware

  Tato aplikace pochází z Íránu a přináší vám možnost dozvědět se informace o více jak 250 zemích ve světě (vč. ČR). Z roletkového menu vyberte zemi a ihned zjistíte hlavní město, zeměpisnou polohu, měnu, internetovou doménu státu, telefonní předčíslí, časový posun atd. Zatrhnete-li si vybrané údaje, máte možnost si je zkopírovat do schránky Windows a použít v jiném programu. Kliknete-li na tlačítko world map, zobrazí se konkrétní země v mapě.

 • Stahujte na této adrese (1,3 MB).


  GreatNews 1.0 – freeware

  Také vámi sledované RSS zdroje můžete mít kdykoliv s sebou. Stačí, když si zkopírujete tuto aplikaci. GratNews je přenosnou RSS čtečkou, která je optimalizována pro rychlé a účinné čtení vašich oblíbených webových zdrojů. Nabízí různé možnosti při čtení, včetně uspořádání novin.

 • Stahujte na této adrese (1,3 MB).


  KeePass Password Safe 1.0 – freeware

  KeePass Password Safe je bezpečný manažer hesel, který vám umožní ukládat si vaše hesla do zašifrované databáze (používá se AES a algoritmus Twofish) a hesla jsou chráněna ještě 256-bitovým systémem SHA-256. Přístupová jména a hesla si lze organizovat do kategorií. A v aplikaci naleznete i generátor hesel, automatické uzamčení databáze, vyhledávání v databázi, import/export a ještě více.

 • Stahujte na této adrese (1,2 MB).


  YamiPod 1.0 – freeware

  Majitelé iPodu možná touží po přenosném IPod manažeru. Zde ho máte. YamiPod vám dovolí třídit obsah vašeho iPod bez potřeby mít instalovaný iTunes. Můžete kopírovat MP3 a AAC soubory do a z iPodu, importovat a exportovat playlisty, vyhledávat skladby, odstraňovat duplikáty, vytvářet a editovat poznámky a ještě mnohem více.

 • Stahujte na této adrese (4,3 MB).


  Foxit PDF Reader 2.0 – freeware

  Foxit PDF Reader je alternativou k Adobe Readeru. Jde o malého a nenáročného pomocníka, který umožňuje prohlížet PDF dokumenty. Díky tomu, že se nemusí instalovat, je ideálním řešením pro USB klíčenky. PDF dokumenty na jakémkoliv PC vás tedy již nemohou zaskočit.

 • Stahujte na této adrese (1,8 MB).


  Omziff 3.0 – freeware

  Máte-li strach o svá data, vyzkoušejte tuto utilitku. Jde o šifrovací a bezpečnostní program, který vám umožní šifrovat a dešifrovat vaše soubory. Používá několik šifrovacích algoritmů, včetně Blowfish, Cast128, Gost, IDEA, Misty1, Rijndael a Twofish. Program navíc zahrnuje generátor hesel, skartovací mechanismus a další malé nástroje.

 • Stahujte na této adrese (407 KB).


  Convert 4.1 – freeware

  Díky Convertu máte možnost převádět jednotky. Díky jednoduchému rozhraní bude vzájemné převádění snadnou záležitostí. Umí měnit vzdálenost, teplotu, hlasitost, čas, rychlost, sílu, hustotu, tlak, energii a ještě více. Definovat si lze i vlastní jednotky pro převod.

 • Stahujte na této adrese (779 KB).


  TrayURL 2.0 – freeware

  Díky tomuto nástroji můžete mít vaše oblíbené odkazy neustále po ruce. Po rozbalení a uložení do vašeho přenosného USB disku proveďte import záložek (buď z Firefoxu či IE). Dojde k uložení odkazů do aplikace. Po spuštění TrayURL.exe se zobrazí ikonka TrayURL v systémové části hlavního panelu, kde máte odkazy stále po ruce.

 • Stahujte na této adrese (1,9 MB).

  Mohlo by vás zajímat: • Témata: Adobe, Hesla, iPod, Li Na, software

  Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

  Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

  Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

  Další z rubriky

  Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

  Ilustrační foto

  Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

  S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

  Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

  Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  Najdete na iDNES.cz