Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


10 ochranných štítů pro počítač zdarma

aktualizováno 
Chcete-li mít při surfování na internetu váš počítač v bezpečí, pořiďte si spolehlivý firewall. Tento štít zastavuje pokusy hackerů, virů a červů, kteří se pokoušejí proniknout do počítače z internetu. Pokud za něj nechcete platit, zkuste si vybrat jeden z našeho přehledu.

Boj. Počítačová ochrana versus virus | foto: Profimedia.cz

O tom, jak je dnes důležité mít v PC nainstalován osobní firewall, asi není zapotřebí informovat. Tento prostředník mezi počítačem a sítí je mocný pomocník, bránící vás a vaše soukromí před zbytkem světa. Jste-li domácí uživatel nebo malá firma, představuje instalace brány firewall nejúčinnější a nejdůležitější první krok chránící počítač. Bránu firewall a antivirový software je třeba zapnout před připojením k internetu.

Tip: Firewall integrovaný v systému Windows XP s SP2 sice může posloužit jako základ při zabezpečení, avšak chcete-li kontrolovat data směrující jak do PC, tak z PC, potom neváhejte a instalujte jiné řešení.

Používáte-li již nějaký firewall a myslíte si, že ho máte správně nastavený, zkuste si ho otestovat. Na této adrese si můžete zdarma ověřit, zda je váš PC zabezpečen proti útoku z internetu.

Personální firewally monitorují všechny pokusy o připojení k internetu či místní síti. Jejich obranné mechanismy tak nepouštějí hackery do PC a osobní údaje ven. Každé aplikaci, která se o přístup na internet pokusí, bude automaticky přidělen "hlídač". Tím tak nabízejí snadno použitelnou ochranu, snaží se skrýt vaše PC připojené k internetu a blokují podezřelá připojení. Některé z nich navíc disponují i dalšími funkcemi, jako je blokování reklamních oken, audit logů, antivirová ochrana a podobně. Pokud se tedy pohybujete na internetu, neváhejte a stahujte osobní firewally, které vás budou chránit před nezvanými útočníky z internetu. V dnešním přehledu naleznete 10 zdarma dostupných řešení.

Tip: Zajímá-li vás účinnost těch placených, podívejte se na jejich srovnávací test.

Sunbelt Kerio Personal Firewall 4.5 – freeware
Sunbelt Kerio Personal Firewall asi netřeba nijak zvlášť představovat. Jeho pověst ho totiž předchází a v současné době jde o jedno z nejlepších volně dostupných řešení pro počítače vybavené operačním systémem Windows 2000 a vyšší. Tento profesionální firewall (který vyvinula česká společnost Kerio a před dvěma roky prodala společnosti Sunbelt) vám tak umožní získat absolutní kontrolu nad výměnou informací mezi vaším PC a internetem. Mezi hlavní výhody tohoto produktu patří filtrování citlivých informací (hesla, čísla kreditních karet apod.), blokování vyskakujících pop-up oken, zákaz cookies a spyware programů, filtrování reklamních bannerů. Navíc je kompletně v češtině.

 • Stahujte na této adrese (6,3 MB).

 • ZoneAlarm 7 – freeware

  Uživatelům nabízí efektivní, několikavrstvou ochranu proti spyware, virům a dalším rizikům, které představuje přístup k internetu. Ochrana u tohoto produktu se samozřejmě odehrává již na úrovni jádra systému Windows. Zároveň se objevuje i ochrana před tzv. rootkity (ovládnutí počítače na dálku) či keylogger (odchytávání informací zadaných prostřednictvím klávesnice). Po odhalení a ověření existence nové hrozby služba SmartDefense Advisor nastaví automaticky bezpečnostní pravidla systému tak, aby počítač nebylo možné nově objeveným způsobem napadnout. Tato verze je pro nekomerční použití k dispozici zdarma.

 • Stahujte na této adrese (205 KB).

 • Jetico Personal Firewall 2 – freeware

  Jde o jednoduchou zeď, která umožňuje uživateli mít všechny přenosy dat z PC a do PC naprosto pod kontrolou. Při každém přenosu je uživatel o této skutečnosti informován dialogovým oknem. Program je navržen tak, aby byl co nejpřívětivější. To znamená, že si stačí vybrat z předdefinovaných bezpečnostních politik a ostatní starost nechat na firewallu. Mezi samozřejmosti již patří monitorování všech paketů, ale i činnost spyware či adware kódů. Jetico Personal Firewall nabízí celkem tři vrstvy ochrany: filtrování síťových paketů na nejnižší úrovni, filtrování aplikací a filtrování uživatelské aktivity.

 • Stahujte na této adrese (3,3 MB).

 • TrustPort Personal Firewall 3.6 – freeware (1 rok)

  TrustPort Personal Firewall vytváří na chráněném počítači bránu, kterou procházejí všechna síťová připojení. Brána umožňuje pomocí sady pravidel povolit, nebo zakázat komunikaci počítače s okolní sítí. Sadu pravidel může uživatel nastavit pro všechny komunikační adaptéry současně (které jsou reprezentovány svými IP adresami) nebo pro konkrétní adresu či rozsah adres. Každá konkrétní IP adresa hostitelského počítače má tedy definovánu svoji sadu pravidel, která řídí vlastní tok dat přes bránu firewallu.

 • Stahujte na této adrese (3,6 MB).

 • Comodo Firewall Pro 2.4 – freeware

  Většina firewallů je však pro obyčejného uživatele příliš složitá na ovládání. Poněkud jinak než konkurence na to jde produkt Comodo Firewall Pro, a to především díky své databázi různého softwaru. Po instalaci projde pevný disk, zjistí instalované programy a těm, které zná (zjistí na základě své databáze), povolí, či naopak zakáže komunikovat s internetem. U těch, co nezná, požádá uživatele o jeho rozhodnutí. Nezkušený uživatel se však i zde nemusí ničeho obávat. Většinou mu totiž poradí (dialogy jsou v angličtině), o jaký typ programu jde a zda je bezpečný, či nebezpečný.

 • Stahujte na této adrese (7,6 MB).

 • Ashampoo Firewall Free 1.2 – freeware
  Tento produkt je nejen spolehlivý, ale hlavně se snadno ovládá, což nebude činit problémy ani málo zkušeným uživatelům. Pro používání zdarma je nutné provést registraci zdarma. Zkušení uživatelé si ho mohou přepnout do pokročilého rozhraní a získat tak ještě větší kontrolu nad síťovou komunikací mezi PC a internetem.

 • Stahujte na této adrese (4,8 MB).

 • PC Tools Firewall Plus 3.0 – freeware

  Osobní firewall chránící před neoprávněným přístupem z místní sítě nebo internetu. Umožňuje snadné používání běžnými uživateli, zkušeným uživatelům umožňuje nastavit vlastní pravidla pro filtrování paketů. K dispozici je i placená Pro verze.

 • Stahujte na této adrese (15 MB).

 • GeSWall 2.7 – freeware

  GeSWall neslouží pouze jako firewall, ale také k bezpečnému surfování internetem, otevírání e-mailových příloh, chatování, sdílení souborů atd. Program neustále sleduje systémové součásti Windows (vč. registru) a tím chrání uživatele proti případné instalaci různých škodlivých programů, jako jsou spyware, adware, rootkity atd.

 • Stahujte na této adrese (5,5 MB).

 • SoftPerfect Personal Firewall 1.4 – freeware

  SoftPerfect Personal Firewall umožňuje podrobně definovat pravidla síťové komunikace s možností nastavení samostatných konfigurací pro různé síťové adaptéry. Navíc obsahuje přednastavená pravidla filtrování, další si již vytváříte sami pokaždé, když se aplikace zeptá na povolení, či zakázání podezřelé komunikace. Není vhodný pro začátečníky a poslední verze je bohužel již dva roky stará.

 • Stahujte na této adrese (927 KB).

 • McAfeeVirusScan Plus – Special edition from AOL – freeware

  Společnost McAfee ve spolupráci s AOL vydala speciální verzi svého produktu Security Center, což je aplikace sloužící k ochraně počítače proti virům, spyware a dalším škodlivým aplikacím a nechybí ani firewall. Před stažením programu je nutná registrace.

 • Stahujte na této adrese (5 MB). • Nejčtenější

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

  Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

  Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...  Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

  YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

  Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

  Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

  Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

  „Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

  Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

  „Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

  Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

  Další z rubriky

  Tipy pro Windows 10: Zapněte klidový režim PC a nebude při práci rušit

  Tipy a triky pro Windows 10

  Tichý režim nemají jen telefony, ale také Windows. Podíváme se, kde ho aktivovat, jak zakázat zobrazování obrázku na...

  Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

  Ilustrační foto

  Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

  Stáhněte si zdarma: Pořady tuzemských TV, i když nejste on-line

  Ilustrační foto

  Stahovač FreeRapid Downloader stáhne soubory z různých míst i streamované videa z YouTube, ČT, TV Prima, Nova apod....

  Najdete na iDNES.cz