Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


10 ochranných štítů pro počítač zdarma

aktualizováno 
Chcete-li mít při surfování na internetu váš počítač v bezpečí, pořiďte si spolehlivý firewall. Tento štít zastavuje pokusy hackerů, virů a červů, kteří se pokoušejí proniknout do počítače z internetu. Pokud za něj nechcete platit, zkuste si vybrat jeden z našeho přehledu.

Boj. Počítačová ochrana versus virus | foto: Profimedia.cz

O tom, jak je dnes důležité mít v PC nainstalován osobní firewall, asi není zapotřebí informovat. Tento prostředník mezi počítačem a sítí je mocný pomocník, bránící vás a vaše soukromí před zbytkem světa. Jste-li domácí uživatel nebo malá firma, představuje instalace brány firewall nejúčinnější a nejdůležitější první krok chránící počítač. Bránu firewall a antivirový software je třeba zapnout před připojením k internetu.

Tip: Firewall integrovaný v systému Windows XP s SP2 sice může posloužit jako základ při zabezpečení, avšak chcete-li kontrolovat data směrující jak do PC, tak z PC, potom neváhejte a instalujte jiné řešení.

Používáte-li již nějaký firewall a myslíte si, že ho máte správně nastavený, zkuste si ho otestovat. Na této adrese si můžete zdarma ověřit, zda je váš PC zabezpečen proti útoku z internetu.

Personální firewally monitorují všechny pokusy o připojení k internetu či místní síti. Jejich obranné mechanismy tak nepouštějí hackery do PC a osobní údaje ven. Každé aplikaci, která se o přístup na internet pokusí, bude automaticky přidělen "hlídač". Tím tak nabízejí snadno použitelnou ochranu, snaží se skrýt vaše PC připojené k internetu a blokují podezřelá připojení. Některé z nich navíc disponují i dalšími funkcemi, jako je blokování reklamních oken, audit logů, antivirová ochrana a podobně. Pokud se tedy pohybujete na internetu, neváhejte a stahujte osobní firewally, které vás budou chránit před nezvanými útočníky z internetu. V dnešním přehledu naleznete 10 zdarma dostupných řešení.

Tip: Zajímá-li vás účinnost těch placených, podívejte se na jejich srovnávací test.

Sunbelt Kerio Personal Firewall 4.5 – freeware
Sunbelt Kerio Personal Firewall asi netřeba nijak zvlášť představovat. Jeho pověst ho totiž předchází a v současné době jde o jedno z nejlepších volně dostupných řešení pro počítače vybavené operačním systémem Windows 2000 a vyšší. Tento profesionální firewall (který vyvinula česká společnost Kerio a před dvěma roky prodala společnosti Sunbelt) vám tak umožní získat absolutní kontrolu nad výměnou informací mezi vaším PC a internetem. Mezi hlavní výhody tohoto produktu patří filtrování citlivých informací (hesla, čísla kreditních karet apod.), blokování vyskakujících pop-up oken, zákaz cookies a spyware programů, filtrování reklamních bannerů. Navíc je kompletně v češtině.

 • Stahujte na této adrese (6,3 MB).

 • ZoneAlarm 7 – freeware

  Uživatelům nabízí efektivní, několikavrstvou ochranu proti spyware, virům a dalším rizikům, které představuje přístup k internetu. Ochrana u tohoto produktu se samozřejmě odehrává již na úrovni jádra systému Windows. Zároveň se objevuje i ochrana před tzv. rootkity (ovládnutí počítače na dálku) či keylogger (odchytávání informací zadaných prostřednictvím klávesnice). Po odhalení a ověření existence nové hrozby služba SmartDefense Advisor nastaví automaticky bezpečnostní pravidla systému tak, aby počítač nebylo možné nově objeveným způsobem napadnout. Tato verze je pro nekomerční použití k dispozici zdarma.

 • Stahujte na této adrese (205 KB).

 • Jetico Personal Firewall 2 – freeware

  Jde o jednoduchou zeď, která umožňuje uživateli mít všechny přenosy dat z PC a do PC naprosto pod kontrolou. Při každém přenosu je uživatel o této skutečnosti informován dialogovým oknem. Program je navržen tak, aby byl co nejpřívětivější. To znamená, že si stačí vybrat z předdefinovaných bezpečnostních politik a ostatní starost nechat na firewallu. Mezi samozřejmosti již patří monitorování všech paketů, ale i činnost spyware či adware kódů. Jetico Personal Firewall nabízí celkem tři vrstvy ochrany: filtrování síťových paketů na nejnižší úrovni, filtrování aplikací a filtrování uživatelské aktivity.

 • Stahujte na této adrese (3,3 MB).

 • TrustPort Personal Firewall 3.6 – freeware (1 rok)

  TrustPort Personal Firewall vytváří na chráněném počítači bránu, kterou procházejí všechna síťová připojení. Brána umožňuje pomocí sady pravidel povolit, nebo zakázat komunikaci počítače s okolní sítí. Sadu pravidel může uživatel nastavit pro všechny komunikační adaptéry současně (které jsou reprezentovány svými IP adresami) nebo pro konkrétní adresu či rozsah adres. Každá konkrétní IP adresa hostitelského počítače má tedy definovánu svoji sadu pravidel, která řídí vlastní tok dat přes bránu firewallu.

 • Stahujte na této adrese (3,6 MB).

 • Comodo Firewall Pro 2.4 – freeware

  Většina firewallů je však pro obyčejného uživatele příliš složitá na ovládání. Poněkud jinak než konkurence na to jde produkt Comodo Firewall Pro, a to především díky své databázi různého softwaru. Po instalaci projde pevný disk, zjistí instalované programy a těm, které zná (zjistí na základě své databáze), povolí, či naopak zakáže komunikovat s internetem. U těch, co nezná, požádá uživatele o jeho rozhodnutí. Nezkušený uživatel se však i zde nemusí ničeho obávat. Většinou mu totiž poradí (dialogy jsou v angličtině), o jaký typ programu jde a zda je bezpečný, či nebezpečný.

 • Stahujte na této adrese (7,6 MB).

 • Ashampoo Firewall Free 1.2 – freeware
  Tento produkt je nejen spolehlivý, ale hlavně se snadno ovládá, což nebude činit problémy ani málo zkušeným uživatelům. Pro používání zdarma je nutné provést registraci zdarma. Zkušení uživatelé si ho mohou přepnout do pokročilého rozhraní a získat tak ještě větší kontrolu nad síťovou komunikací mezi PC a internetem.

 • Stahujte na této adrese (4,8 MB).

 • PC Tools Firewall Plus 3.0 – freeware

  Osobní firewall chránící před neoprávněným přístupem z místní sítě nebo internetu. Umožňuje snadné používání běžnými uživateli, zkušeným uživatelům umožňuje nastavit vlastní pravidla pro filtrování paketů. K dispozici je i placená Pro verze.

 • Stahujte na této adrese (15 MB).

 • GeSWall 2.7 – freeware

  GeSWall neslouží pouze jako firewall, ale také k bezpečnému surfování internetem, otevírání e-mailových příloh, chatování, sdílení souborů atd. Program neustále sleduje systémové součásti Windows (vč. registru) a tím chrání uživatele proti případné instalaci různých škodlivých programů, jako jsou spyware, adware, rootkity atd.

 • Stahujte na této adrese (5,5 MB).

 • SoftPerfect Personal Firewall 1.4 – freeware

  SoftPerfect Personal Firewall umožňuje podrobně definovat pravidla síťové komunikace s možností nastavení samostatných konfigurací pro různé síťové adaptéry. Navíc obsahuje přednastavená pravidla filtrování, další si již vytváříte sami pokaždé, když se aplikace zeptá na povolení, či zakázání podezřelé komunikace. Není vhodný pro začátečníky a poslední verze je bohužel již dva roky stará.

 • Stahujte na této adrese (927 KB).

 • McAfeeVirusScan Plus – Special edition from AOL – freeware

  Společnost McAfee ve spolupráci s AOL vydala speciální verzi svého produktu Security Center, což je aplikace sloužící k ochraně počítače proti virům, spyware a dalším škodlivým aplikacím a nechybí ani firewall. Před stažením programu je nutná registrace.

 • Stahujte na této adrese (5 MB).


 • Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

  Tipy a triky pro Windows 10

  Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

  Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

  Ilustrační foto - notebook

  Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

  Najdete na iDNES.cz