Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

10 on-line služeb pro lepší práci s internetem

  • 23
Vyzkoušejte deset služeb, které umožňují automaticky překládat stránky v cizím jazyce, kontrolovat pravopis a soubory na výskyt virů, poslouchat rádia, poslat velké množství dat napříč internetem a ještě mnohem více.

1. Překlad stránek z desítek jazyků
Zabrouzdáte-li na internetu mimo české domény, pokud nerozumíte různým jazykům, zřejmě si moc nepočtete. Umíte-li německy, anglicky či francouzsky, není to problém, ale co když narazíte při hledání na stránku, která je v čínštině, italštině či ruštině? Pak vám může přijít vhod překládací služba od Googlu. Naleznete ji na adrese Translate.Google.com. Buď do připraveného pole můžete vložit jen část textu, která vás zajímá, anebo si nechat přeložit celou stránku. Pak už pouze nastavíte, z jakého jazyka do jakého si přejete překládat.

10 on-line služeb

2. Nechte si kontrolovat pravopis
Jste-li uživateli internetového prohlížeče Firefox, můžete využít jeden doplněk, který vám pomůže s kontrolou českého pravopisu. Podobně jako například ve Wordu si to, co píšete, můžete nechat opravovat. Ať už používáte Firefox, Thunderbird či SeaMonkey, máte možnost nainstalovat a začít používat doplněk české slovníky pro kontrolu pravopisu. Kontrola pravopisu je dostupná ve dvou verzích – pro češtinu s diakritikou a pro češtinu bez diakritiky.

Obě dvě verze jsou na sobě nezávislé a můžete je mít nainstalovány současně. Po instalaci chybná slova (a to i například, pokud píšete příspěvky v diskusních fórech nebo v chatovacích místnostech) či překlepy červeně podtrhne a v kontextovém menu se zobrazí seznam slov k náhradě.

České slovníky pro kontrolu pravopisu

3. On-line antivirová kontrola
Jestliže vám někdo elektronickou poštou poslal soubor a váš antivirový program při jeho stažení hlásí, že je nakažen počítačovým virem, otestujte ho, ještě než ho smažete, a zjistěte, zda tomu tak opravdu je. Některé antivirové programy mají nízko nastavenou citlivost detekce, a tak čas od času mohou označit soubor chybně, a to i přesto, že je v pořádku. Abyste zjistili, zda je soubor opravdu nakažen, či jde jen o špatnou detekci, a nemuseli jste další antivir instalovat (nedoporučujeme provozovat dva či více antivirů na jednom PC), zkuste on-line verzi. Jednu najdete například na Virustotal.com.

Služba poskytuje rychlou analýzu souborů na přítomnost virů, červů, trojanů a dalšího malwaru detekovaného antivirovými programy. Protože používá velké množství antivirových jader (jde o více než 30 – např. AVG, Symantec, Eset, Sophos apod.), měli byste být pravdivě informováni o tom, zda soubor obsahuje nějaké nebezpečí. Pod volbou Analýza naleznete klasické otestování (stačí vybrat na disku soubor a nahrát ho), dále kliknete-li na Email/Uploader, dozvíte se, jak si nechat otestovat celý podezřelý e-mail, a Statistiky vám prozradí, jak aktuální viry řádí.

Virustotal.com

4. Nalaďte si jedno z více než 2 700 rádií
Poslouchat rádio přes tranzistor? To se dnes už nenosí. Současná doba si žádá digitální zařízení. Tak proč nenaladit rádio na počítači, ať už přenosném či stolním? Stačí vám k tomu dvě věci – internetový prohlížeč a připojení k celosvětové síti. Vše ostatní již zařídí služba Play.cz. Jde o alternativu ke klasickým rádiím, šířícím signál normálním způsobem, tedy vzduchem. Služba se zaměřuje především na poskytování služeb souvisejících se šířením rozhlasového vysílání prostřednictvím internetu. Vybírat lze dle názvu rádia, kraje, ze kterého pochází, nebo žánru rádia (metal, jazz, country atd.). Kvalita reprodukce je různá. Pohybuje se od 8 kbps (velmi nízká kvalita) až po 320 kbps (nejvyšší kvalita). K dispozici je přes 2 700 rádií, a to jak českých, tak i těch zahraničních.10 on-line služeb

5. Pošlete 100MB soubor jednoduše
Potřebujete čas od času poslat větší objem dat? Nechcete si pro tento účel zřizovat FTP server? Že vaše e-mailová schránka nedokáže poslat více než 5MB e-mail? Potom zkuste zajímavou službu Úschovna.cz pro posílání souborů napříč celým světem. Na zmíněné internetové stránce tedy naleznete server, prostřednictvím kterého lze pohodlně přenášet větší objem dat mezi vzdálenými počítači. Princip fungování je vlastně velice podobný tomu, který známe z klasických kamenných úschoven na nádražích nebo letištích. Tedy s tím rozdílem, že zde se nepřijímají fyzická zavazadla (balíky, kufry apod.), ale digitální informace – soubory.

Po načtení stránky jste v několika řádcích vyzváni k zadání důležitých informací a k připojení přenášeného souboru. Najednou můžete přenášet až šest souborů. Jejich celková velikost ale nesmí přesáhnout 100 MB, což je uvedeno i v pravidlech pro tuto službu. Po nahrání dat na server odešle systém na e-mailovou adresu příjemce krátkou zprávu o uložení. V ní je uvedeno, kdo zásilku odeslal, jaká je její velikost, kdy byla uložena, a v neposlední řadě také adresa, na které se nechá vyzvednout během následujících 14 dnů. Příjemci potom stačí kliknout na uvedený link a prostřednictvím browseru se "balík" začne stahovat na pevný disk PC.

10 on-line služeb

6. Počasí ve světě na jednom místě
Nestíháte sledovat předpověď počasí v televizi? Sedíte často u počítače a chcete vědět, jaké počasí je na horách, kolik má spadnout srážek, či potřebujete znát informace o povětrnostních podmínkách? Pídíte se po informacích o počasí v různých koutech naší modré planety? Nebaví vás proklikávat se tunou odkazů na serverech, podávajících detailní zprávy o teplotě, tlaku a vlhkosti vzduchu v daném městě? Pak nejen vás by mohl zaujmout server Wunderground.com. Ten totiž nabízí celou řadu informací o aktuálním počasí s výhledem na další dny. Informace zobrazuje nejen rychle, ale hlavně přehledně. Nechybí tak předpověď na aktuální den (teplota, vlhkost, vítr, tlak atd.), na pět dní dopředu, a dokonce ani historie počasí či ročenka. Zajímavé informace naleznete i pod záložkou mapy, kde se můžete graficky podívat na teplotní index, ochlazování větrem, rosný bod apod. Server funguje od roku 1995 a jeho data jsou aktualizována několikrát do hodiny.

10 on-line služeb

7. Stojí ten film vůbec za to?
Chystáte se o víkendu do kina, půjčit si DVD či jen nevíte, který z večerních filmů v TV máte sledovat? Pak zavítejte na Česko-slovenskou filmovou databázi ČSFD.cz. Naleznete zde totiž nejen recenze na české a zahraniční filmy (i ty, co běží v kinech) a informace o jejich hercích a režisérech, ale především diskuse, tipy na filmy v televizi, trailery a novinky na DVD. Nechybí ani filmové novinky, informace o kino premiérách v ČR, biografie, TV tipy, programy televizí, informace o DVD premiérách a především rozsáhlá filmotéka.

10 on-line služeb

8. Slovník cizích slov
Setkáte se někdy na některém z odborných serverů s neznámým slovem? Diskutujete pod články či na chatovacích serverech a nevíte, co znamenají některé zkratky? Potom i vám je určen web Slovnik-cizich-slov.abz.cz. Jde o on-line slovník, který umožňuje hledání významů cizích slov v databázi. Slovník je neustále rozšiřován o nové výrazy. Podílí se na tom nejen samotný provozovatel služby, ale také jeho návštěvníci. Slova přidaná návštěvníky jsou zařazena do standardních výsledků vyhledávání. Uživatelé, kteří vkládají hodnotné definice, jsou označeni hvězdičkami.

10 on-line služeb

9. Nevíte-li si rady, zeptejte se
Nikdo nemůže vědět všechno. Narazíte-li na problém, se kterým potřebujete poradit, přejděte na službu Poraďte.cz. Tento web by měl lidem pomoci nalézt odpověď na jakoukoliv otázku z jakékoliv oblasti. Máte-li otázku, na kterou neznáte odpověď, zkuste se zeptat zde a uživatelé těchto stránek se ji budou snažit zodpovědět. Ano, jde o jakousi obdobu diskusního fóra. Pro rychlejší získání odpovědi však zkuste použít vyhledávání. Je možné, že někdo již měl podobnou otázku, a zbytečně byste čekali na odpověď, když ona už čeká na vás. Budete-li znát odpověď na nějakou otázku, potom ji můžete zodpovědět.

10 on-line služeb

10. Vaše výchozí stránka
V dobách raného českého internetu řada uživatelů brala jako vstupní bránu na internet portál Seznam.cz. I v dnešní době je na většině počítačů po spuštění internetového prohlížeče vidět nabíhání domovské stránky www.seznam.cz. Pokud však chcete mít seznam vašich populárních webů po ruce, pak zkuste využít službu Netvibes.com. Ta nabízí nejen rozcestník, tedy jakousi výchozí stránku, ale i možnost uložit si oblíbené odkazy a mít je neustále on-line. Díky tomu máte k této stránce přístup z jakéhokoliv PC připojeného k internetu a je jedno, zda se systémem Windows, Linux, Unix, MAC OS apod. Netvibes však jde ještě dále. Nabízí totiž mnohem propracovanější rozcestník s řadou schémat, která stále přibývají. K dispozici jsou i miniaplikace, které si lze do boxíků přidávat (RSS čtečky, e-mailového klienta, kalendář, poznámkovník atd.). Není tedy problém mít přehled o vašich e-mailech z jedné stránky stejně jako o počasí či nejnovějších zprávách z domova.

10 on-line služeb

Závěrem
A jaké služby na internetu používáte prakticky každý den? Nenechte si je pro sebe a podělte se o ně v diskusi pod článkem.