Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


10 rychlých tipů k pohodlnější práci s Windows Vista

aktualizováno 
Podívejte se na několik užitečných tipů, které vám pomohou při práci s novým operačním systémem Windows Vista.

Tipy Vista | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Pokud jste si pořídili nový počítač vybavený operačním systémem Windows Vista, či jste na něj upgradovali ze staršího, možná by vám mohlo přijít vhod několik užitečných tipů. Prozradíme vám, jak na úsporný režim, zrychlení PC, či jak obnovit přepsaný dokument novější verzí, co vám užírá z výkonu počítače, jak lépe vyhledávat data a ještě mnohem více.

Tip 1. – úsporný režim
Ve výchozím nastavení Windows Vista je definováno, že obrazovka počítače se má vypnout po 20 minutách neaktivity a celý počítač má přejít do režimu spánku za hodinu. Toto nastavení je jistě dobré pro notebook, nikoliv však pro stolní PC. Nebo byste opravdu chtěli každých 60 minut, kdy nevyvinete aktivitu počítač budit? Změnit to můžete v Ovládacích panelech -> Možnosti napájení. Zde u volby Rovnováha klikněte na Změnit nastavení plánu a v dalším okně si nastavte svoje hodnoty. Pokročilí uživatelé si mohou definovat možnosti napájení velmi podrobně a to tlačítkem Změnit pokročilé nastavení napájení.

Tipy Vista

Tip 2. – zrychlení počítače
Operační systém Windows Vista přichází s novou koncepcí jednoduchého zvýšení výkonu stávajícího systému. Windows ReadyBoost umožňuje rozšířit mezipaměť pomocí klíčenek s rozhraním USB 2.0, karet SD Card, Compact Flash nebo jiných paměťových karet, které jsou rychlejší než pevný disk a zrychlit tak činnost počítače. Stačí zasunout vhodné paměťové médium s minimální kapacitou 512 MB a v dialogovém okně Vlastnosti povolit a nastavit funkci ReadyBoost. Připojte tedy zařízení a z otevřeného okna vyberte možnost Zrychlení systému.

Tipy Vista

Tip 3. – obnovení předchozí verze dokumentu
Jako užitečná se jeví funkce Předchozí verze. Tato funkce umožňuje otevřít starší verze souboru, například pokud došlo k jeho nechtěnému přepsání nebo úpravě. Chcete-li funkci vyzkoušet, otevřete dokument, upravte jej, uložte a zavřete. Nyní na tento dokument klikněte pravým tlačítkem myši a v dialogovém okně Vlastnosti vyberte záložku Předchozí verze. V poli Verze souborů se zobrazí předchozí verze. Vyberte požadovanou verzi a systém Windows Vista tuto verzi obnoví. Avšak budete-li vracet zpět předchozí verzi, pamatujte na to, že veškeré úpravy provedené po této verzi budou ztraceny.

Tipy Vista

Tip 4. – pohodlnější tisk z IE7
Řada z nás při tisku z Internet Exploreru nejednou proklínala programátory této aplikace. Z tiskárny lezly neúplné stránky, většinou se vytiskla ta část, kterou jsme nepotřebovali, nebo text byl oříznutý atd. Naštěstí IE7 tímto problémem již netrpí a to díky nové funkci, která umožňuje přizpůsobit webové stránky pro tisk. Ta zaručuje, že již nebudete tisknout neúplné a ořezané stránky. Zkontrolovat si tuto funkci můžete v náhledu před tiskem (klikněte v IE7 na Soubor -> Náhled).

Tipy Vista

Tip 5. – Windows+Tab je lepší než Alt+Tab
Pokud jste pro přepínání mezi aplikacemi dosud používali klávesovou zkratku Alt+Tab, začněte nově používat Windows+Tab. Především díky uživatelskému rozhraní Windows Aero (pokud máte verzi systému s tímto rozhraním a váš HW umožňuje jeho používání) se v oknech budete orientovat snadněji. Kombinace kláves Alt+Tab stále nabízí přepínání oken, ale díky Windows+Tab vidíte nejen jejich názvy, ale i miniatury a to je přehlednější a rychlejší. Stačí držet klávesu Windows a několikrát stisknout klávesu Tab nebo otočit kolečkem myši a posouvat velké trojrozměrné náhledy.

Tipy Vista

Tip 6. – sledujte vytížení systému a paměti
Jste-li zvyklí mít možnost sledovat zatížení systému, potom si jistě v systémové oblasti hlavního panelu otevíráte správce systému, který neustále podává informaci o vytížení systému v procentech. Díky postrannímu panelu můžete sledovat nejen zatížení procesoru, ale také využití pamětí. Klikněte na postraním panelu na symbol + a v otevřeném okně poklikejte na miniaplikaci Měřič CPU. Tím ji přidáte do panelu.

Tipy Vista

Tip 7. – postranní panel vlevo
Jestliže vám nevyhovuje umístění postranního panelu na pravé straně, můžete si ho umístit vlevo. Klikněte pravým tlačítkem na panel a vyberte možnost Vlastnosti. V otevřeném okně potom klikněte na možnost Vlevo a změnu potvrďte tlačítkem OK.

Tipy Vista

Tip 8. – individuální nastavení
Změňte všední Windows Vista v nevšední systém. Stačí, pokud provedete několik uživatelských úprav. V Ovládacích panelech vyberte možnost Individuální nastavení. Měnit tak můžete barvu a zobrazení okna, pozadí plochy, spořič obrazovky, zvuky, ukazatele myši, motivy či nastavení zobrazení. 

Tipy Vista

Tip 9. – jak detailně sledovat výkon systému
Zdá se vám počítač nějaký pomalý? Pokud ano, zkuste se podívat, co systém nejvíce zatěžuje. Pro tento účel je ve Vistě k dispozici nová aplikace Sledování prostředků. Díky ní lze systém detailně sledovat a odhalit, jak spuštěné programy ovlivňují výkon počítače a to v reálném čase. Vše si lze navíc ukládat do protokolů sloužících k pozdější analýze.

Tipy Vista

Tip 10. – lepší vyhledávání
Pro vyhledávání ve Windows Vista je podobně jako v systému XP používáno indexování souborů. Vlastnosti a funkce této součásti však ve Vista lze nastavit. V ovládacích panelech tedy vyberte Možnosti indexování a v otevřeném okně klikněte na Upřesnit. Zde doporučujeme zatrhnout volbu Zašifrovat soubory indexu a na kartě Typy souborů, vybrat jen ty, ve kterých budete prohledávat. Výrazně tak ulehčíte indexování a následnému prohledávání dat na pevném disku PC.

Tipy VistaNejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Najdete na iDNES.cz