Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


100 a jeden důvod, proč ublížit počítači

  5:00aktualizováno  5:00
Páteční lehké - a doufejme, že oddechové - téma je tady, a tak by si následující řádky měli přečíst všichni ti, kteří pracují s počítačem. Nebo alespoň přijdou do styku s lidmi, kteří "jsou nuceni" s počítačem pracovat. Možná pak budou v určitých situacích méně překvapeni nevyzpytatelným chováním uživatelů pécéček.

Kdysi, před časem, jsem se stal svědkem zajímavého incidentu. Později se ukázalo, že nebyl ojedinělý a tak, když jsem se jím vážněji zabýval a hlouběji jsem nad ním uvažoval, našel jsem si pro něj trefný výraz. Incident jsem jednoduše označil za "vraždu".

Obětí vraždy se pro tentokrát nestal člověk, ale stroj - onou obětí byl počítač. Svoje zážitky se vám pokusím popsat co nejvěrněji, aby si i náhodný čtenář udělal ucelenou představu...

Tak tedy, abych uvedl o co jde. Kdo již nějakou dobu pracuje s počítačem, dostal se jistě do situace, kdy mu počítač vypověděl poslušnost. To je situace častá, velice nepříjemná a veskrze stresující.Blue Screen of Death (z edice "Windows classics")

Počítač, náš pomocník, náš chlebodárce, náš sluha a pán v jedné osobě, si prostě občas postaví hlavu. Jakýkoliv pád operačního systému, nebo ztrátu dat však  lidská psychika nese velice těžce. Vždyť není nic horšího, než když počítač zahlásí chybu v momentě, kdy jste těsně před dokončením svého programátorkého skvostu, kreslíte poslední úsečku v autocadu, nebo jste jen těsně před dokončením disertační práce - kterou máte, notabene, zítra odevzdat. Pokud nemáte záložní kopii, nebo alespoň "uloženo"...

Lidský mozek postrádá v tento moment k problému klíč a postrádá vodítko k souvisejícímu principu. A protože nenachází logiku (a ona v tom logika také často není, že) jedinou věcí, na kterou se postižený jedinec v danném okamžiku zmůže, je silný výbuch agrese a vzteku.

Nejčastěji bývá pouze verbální, kdy onen postižený jedinec vyřkne všechny nadávky, které zná a nebo, vyřkne oblíbenou nadávku - zato několikrát po sobě a více na hlas.

I u jinak klidných lidí jsem se s postupem času setkával s tím, že u nich jednoho dne onen pověstný "pohár trpělivosti" přetekl a jinak flegmatický člověk sklouzl k k pro něj atypické agresi, k hrubému násilí.

Avšak již nikoliv k verbálnímu, ale k fyzickému. Přitom jsem si ověřil, že s každým dalším pádem systému, s každým dalším "vytuhnutím" počítače, se tento stupeň agrese zvyšuje.

Jedinec, který je takto postižen se zmítá od stavu naprosté bezmoci, k úplnému šílenství, kdy je před jeho očima jen temně rudo. Uvedu to na příkladu.

I jinak slušný člověk, kterého jsem měl možnost osobně poznat a se kterým jsem bez problémů spolupracoval, se do takové situace dostal.

Musím prohlásit, že ho nikdy nic nerozčililo, ani fotbal nebo hokej, politika už vůbec ne, ale jak to bylo...

"Proč zrovna teď?. Ta s.... p...... zk...., proč to nejede? Proč to do pr.... nejede? (a proud nepublikovatelných nadávek pokračoval).

V tu dobu jsem byl v místnosti s kolegou sám. A protože jsme seděli zády k sobě, instinktivně jsem se otočil, abych se podíval, co se děje.
 Po chvíli nastal klid. Přišlo mi, že se kolega uklidnil a tak jsem se dál věnoval práci.

Když nastal klid docela, přestal jsem si ho všímat úplně. Z pracovního nasazení mne probral až šramot, tupý zvuk a úder, po kterém následovalo lehké cvaknutí a znovu, šramot, tupý zvuk a úder, lehké cvaknutí... šramot, tupý zvuk...

Když jsem se otočil, nevěřícně jsem několik minut pozoroval svého kolegu.
Seděl obkročmo na obrácené židli, něco cedil mezi zuby (něco jako "Fly, Fly Away") a při tom do podivného patvaru zohýbanou kávovou lžičkou páčil a trhal z klávesnice jednotlivá tlačítka.

Každé tlačítko, každý kousek, každou kostičku pak vždy pečlivě postavil na roh stolu a s vysokou pečlivostí jí srovnal s okrajem. Když byl s umístěním očividně spokojen, bouchnul zaťatou pěstí do stolu a když tlačítko nadskočilo, druhou rukou ho cvrnknul do protilehlého rohu místnosti. Takto celou akci zopakoval s celou klávesnicí.

Vždy po vyrovnání tlačítka následovalo "bum", po "bum" následoval "cvrnk" a po "cvrnk" klávesa putovala do rohu místnosti, na hromádku k ostaním.

Nezmohl jsem se samozřejmě na jediné slovo. Dnes již nevím, jak dlouho jsem ho pozoroval, ale pamatuji si bezpečně, že když už nebylo co z klávesnice vytrhnout a do rohu putovaly i nožičky a podstavec, všimnul si mne a uvědomil si, že ho pozoruji.

Při pohledu na zmrzačenou klávesnici a ve snaze celou situaci nějakým přijatelným a věrohodným způsobem přede mnou vysvětlit a zbagatelizovat jen prohodil, že klávesnice "už stejně potřebovala vyčistit...".

Později jsem si říkal, co by se asi dělo, kdyby se v místnosti nacházel nějaký tvrdý, ocelový předmět. Kdyby byla třeba místnost vybavena hasícím přístrojem, nebo, dejme tomu, hasičskou sekerou...

V tu chvíli jsem byl rád, že většina kanceláří a nebytových prostor není proti požáru nijak zabezpečena a že podobné vybavení postrádá. Ani já, ani počítač tehdy díky tomu výraznější úhony nedoznal.

Jistě ale nejsem sám, komu se něco takového přihodilo. Možná má někdo z vás mnohem horší zkušenosti a tak mě napadá otázka: Jak se chováte, když vám "vytuhne" počítač?
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Prodáno: Belkin, Linksys, Phyn a Wemo nově patří Foxconnu

Belkin @TV Plus

Společnost Belkin, která se proslavila především příslušenstvím pro produkty Apple, má nového majitele. Spolu s...

Najdete na iDNES.cz