Jak chutná a voní 170 let staré pivo? Čech hned pozná přezrálé syrečky

  0:07
Potápěči vylovili z vraku lodi v Baltském moři 170 let staré pivo. Páchne jako starý kozel či jako řádně uleželé syrečky, ale zkušenost s tímto druhem zboží říká, že si svého kupce najde.

Kromě pěti lahví piva se v trupu povedlo objevit i šťastně zachovaný náklad šampaňského perlivého vína. | foto: Aland

Jedno je jisté: když necháte dnešní pivo skoro dvě století uležet na dně moře, jeho kvalitám to alespoň po čichové stránce neprospěje. Lze to tvrdit celkem s jistotou, protože jak zjistili na základě chemické analýzy vědci z finského Technického výzkumného ústavu, složení piva pocházejícího z časů okolo roku 1840 se vcelku neliší od složení toho, které pijeme dnes.

Co se týče “buketu” odleželého piva z Baltu, sáhli jinak střízlivě se vyjadřující vědci k následující barvité charakteristice: jde o směs pachu rybiny, spálené gumy a zápachu, který Finové z nedostatku výstižného přirovnání dalekosáhle opisovali, nicméně my si vystačíme s konstatováním, že pivo z vraku páchne jako přezrálé syrečky. Na druhou stranu se zjistilo, že chuťově pivu skoro dvě století na dně moře nijak zvlášť neuškodila.

Když totiž potápěči náklad vyzvednutý z bahnitého dna Baltu vykládali na pevninu, jedna láhev jim vypadla a rozbila se. Jeden z potápěčů neodolal příležitosti ochutnat patrně nejstarší známé pivo a konstatoval, že „chutná jako pivo”.

Gurmánský poklad

Na vraku, jehož útroby na konci letošní zimy vydaly náklad lahví, finští potápěči pracují už od roku 2010. Leží poblíž Ålandských ostrovů na boku a když byl objeven, připomínal jen výběžek dna, natolik ho proudy pokryly nánosem bahna.

Pivní poklad ze dna Baltu

Když se podařilo vrak postupně zbavit nánosů, bylo možné konstatovat, že jde o plavidlo postavené a ztroskotané na přelomu první a druhé třetiny 19. století. K tomuto závěru vědce přivedly jednak rozpoznatelné charakteristiky lodní architektury a jednak rozbor použitých materiálů. Loď tedy klesla ke dnu někdy okolo roku 1840, ale bližší okolnosti neznáme. Loď se nejspíš s celou posádkou stala obětí některé z nečekaných a prudkých bouří, které znenadání bičují hladinu uzavřeného Baltského moře. Neznáme ani jméno nešťastné lodi, ale víme ale, co vezla v bachratém trupu.

Kromě už zmíněných pěti lahví piva se v trupu povedlo objevit šťastně zachovaný náklad šampaňského perlivého vína. Celkem ho potápěči z nitra lodi vylovili 170 lahví a pokud můžeme věřit znalcům, chuťovými vlastnostmi se pohybuje někde mezi Juglarem a Veuve Cliquotem. Za dobrou zachovalost víno vděčí prakticky ideálním podmínkám na mořském dně: lahve ležely v horizontální poloze, ve tmě a v chladu.

Zatímco šampaňské bylo označeno za „velmi dobře pitelné,” o pivu to už říct tak dobře nešlo. Proto jeden helsinský pivovar na základě chemické analýzy přistoupil k uvaření várky piva podle skoro dvě století staré receptury. “Výsledek nám dává šanci okusit, jak začátkem předminulého století chutnalo luxusní pivo,“ nechal se slyšet Jan Wennström, ředitel finského pivovaru Stallhagen.

„Největší výzvou bylo zjistit, jaký typ mikroorganismů se používal k výrobě tohoto druhu piva,“ uvedl mikrobiolog Guido Aerts. Kvasnice jsou totiž, alespoň podle sládků a ti vědí o čem mluví, nejdůležitější přísadou, která rozhoduje o unikátní chuti piva. Ale kvasnic jsou tisíce variant a najít tu, která byla použita v první třetině 19. století nebylo vůbec jednoduché.

„Kultura kvasnic použitá k výrobě tohoto piva byla 170 let stará a nebylo snadné ji identifikovat, protože byla kontaminována dalšími látkami,“ dodal Aerts. Vědci si nicméně byli jistí, že šlo o luxusnější pivo s ohledem na to, že se přepravovalo v lahvích a ne v úspornějších sudech.

Pivo, které v Helsinkách nakonec uvařili, je podstatně sladší než současná piva a jeho obsah alkoholu je 4,5 procenta. Finský pivovar uvařil na 120 tisíc lahví piva nazvaného Stallhagen 1843, které je podle Wennströma vytříbené a jemné.

Firma také vytvořila luxusní edici v uměleckých lahvích, kterých původně vzniklo tisíc a první z nich se vydražila za hezkých 850 eur. Část zisku z prodeje piva Stallhagen 1843 pokrývá další výzkum vraku lodi.

Byznys s uleželým pitím

Baltské moře, respektive jeho dno, ostatně může docela dobře připomínat vinný sklep a bylo jen otázkou času, než se z prodeje tekutého nákladu potopených lodí stane byznys. Jak ukazuje příběh švédské lodě Jösköping, dají se na prodeji alkoholu uleželého na mořském dně vydělat hezké peníze. Ale člověk ale nesmí čekat zázraky.

Jösköping, malá loď o délce 25 metrů, byla pomocí vzdušných vaků vyzdvižena z mořského dna a dopravena do švédského přístavu Gävle severně od Stockholmu, odkud roku 1916 vyplula na svou poslední plavbu. V jejích útrobách je pět tisíc lahví nejlepšího šampaňského značky Piper Heidsieck ročníku 1907, 67 barelů s 35 tisíci litry koňaku a šest tisíc litrů červeného vína. Koňak a šampaňské byly určeny pro důstojníky ruské carské armády, červené víno koupila centrální banka Velkovévodství finského, které tehdy bylo součástí Ruska. Kromě alkoholu loď vezla také náhradní díly na lokomotivy, což byl v oněch dobách strategický materiál, dnes však už nikoho nezajímá. Kapitán malé lodi doufal, že tak malé lodi se podaří proklouznout z neutrálního Švédska do Ruska, ale německá ponorka U-22 ji dva dny po vyplutí potopila v Botnickém zálivu.

„Buket je silný a víno se na jazyku přímo rozplývá. Celkový posudek: neuvěřitelně dobré,“ prohlásil ředitel sdružení C-Star Claes Bergvall. Kromě lahví, které si chce rozebrat 80 členů financujícího sdružení, měl být náklad prodán v dražbě na krytí nákladů. Značný zájem projevil třeba ředitel vinařské firmy Piper Heidsiek Patrick Charpentier. „Naše firma již žádný ročník 1907 ve sklepích nemá,“ řekl.

Hodnota celého nákladu Jösköpingu byla odhadnuta na 127 milionů dolarů. Na jeden dolar vynaložený na záchranu nákladu z potopené lodě měl připadnout desetidolarový zisk. To vyvolalo takový zájem, že  švédský záchranný tým musel dokonce odrážet nájezdy finských „pirátů.” Soud nakonec přiznal všechna práva na náklad lodi C-Staru, ale radost měla krátké trvání. Ukázalo se, že tam, kde očekávali koňak, byla jen surovina k jeho výrobě, víno bylo zkyslé. Sen o levném výdělku se tak rozplynul. Na dně Botnického zálivu místo zlatého dolu dál leží jen němý svědek válečného šílenství.

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...