Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


18 tipů pro stabilnější a výkonnější Windows - díl 1.

aktualizováno 
Pro bezproblémový chod náročných aplikací, jakými jsou grafické programy, střih videa či hraní her, je zapotřebí mít počítač vyladěný na optimální výkon. I když instalace nového systému proběhne bez problému, ne vždy to znamená, že operační systém šlape na nejvyšší výkon.

Dnešním článkem bychom chtěli odstartovat další seriál týkající se vylepšení či optimalizování výkonu operačního systému Windows.

S výkonem operačního systému stojí a padají všechny programy. Pokud je systém špatně nakonfigurován, sebelepší aplikace z něho nedokáže vyždímat maximum. Výkon je zapotřebí hlavně v 3D aplikacích. Akcelerátory sice dokáží dělat zázraky, ale vše nezvládnou. Záleží na tom, zda je operační systém schopen automaticky vykonávat operace v takovém tempu, jaké po něm požadují komponenty. Abychom vás jen neděsili, přejdeme rovnou k tipům. Ty se budou týkat OS Windows XP, ale i na starších verzích budou fungovat naprosto identicky, až na drobné výjimky. 

Tipy a triky Windows

1. Vypnout nepotřebné úlohy

Každá aplikace, která běží na PC, využívá určitou část systémových prostředků procesoru a paměti. Posuďte sami, zda je opravdu nutné mít tyto programy neustále zapnuté. Buď je odeberte ze složky Po spuštění, nebo v jejich konfiguraci je nastavte tak, aby se nespouštěly automaticky se startem PC. Zbytečně totiž zabírají prostředky, které by procesor mohl využít jinak a zcela efektivněji pro potřebnou aplikaci. Od Windows 2000 je v operačních systémech integrován tzv. Úlohový manažer (Task Manager), ten podává informace o tom, jak je aktuálně vytížen celý systém (zatížení pamětí a procesoru).

V praxi: Aktivace se provádí buď stisknutím kombinace CTRL+ALT+DEL (trojkombinace), nebo pravým myšítkem (tlačítko myši) na hlavní liště ve woknech (Windows), kde si vyberete ze seznamu Správce úloh. V druhé záložce okna jsou vypsány všechny aktivní úlohy v systému. Pokuste se vypnout ty, které nejsou zapotřebí. Mohou to být: audio programy (Winamp, WMP aj.), firewally (nejste-li na internetu), on-line herní centra, nebo různé utilitky. U daného záznamu je vždy uveden krátký popis procesu či jakému programu patří. Takže orientace by neměla být tak složitá. Po "vykillení" některých procesů si v další záložce můžete povšimnout uvolnění jak paměti, tak vytíženosti procesoru. Naopak životně nutné procesy se zabít nenechají, takže žádný strach. V dosti hojném množství se zde objevují také spammoví agenti (GATOR, GEIL a jiní), ty rovněž odstraňte z paměti. Mějte na paměti, že po restartu systému budou opět všechny killnuté procesy aktivní. Jediná možnost, jak se jich zbavit, je vymazat je z registru systému.

Tipy a triky Windows

2. ScanDisk: Pravidelně kontrolujte pevný disk
Pevný disk ukládá spoustu informací (dat). Počet operací, které během dne provádí, se pohybuje v miliardách. Lehce tak může dojít k tomu, že provede určitou chybu. Může se stát, že uloží data tam, kam nemá, a nastane kolize fragmentů. Nejčastěji se tak děje při pádu nebo zhroucení systému. Ale může se to také stát při práci. Na HDD dojde k překřížení souborů a aplikace, životně závislé na přísunu dat, kolabují. Program ScanDisk provede kontrolu a opravu všech problémů, které způsobují zpomalování rychlosti aplikace či její zhroucení.

Tip: Doporučujeme provádět kontrolu 3-4krát do měsíce.

V praxi: Od verze Win ME a výš je již aplikace ScanDisk součástí systému. Najdete ji ve vlastnostech pevného disku. Pro kontrolu zaškrtněte tlačítko „automatická oprava chyb“, budete tak ušetřeni potvrzujících hlášek. Systém si také možná vyžádá restart před kontrolou nebo během ní. Ve Win 95/98/ME je implementována jako samostatná aplikace Start --> Programy --> Příslušenství --> Systémové nástroje. Po spadnutí operačního systému se při dalším startu PC vždy automaticky spouští kontrola disku.

Tipy a triky Windows

3. Defragmentace
Jde o druhou diskovou pomůcku, která již neodmyslitelně patří k Windows. Pomocí podprogramu Defragmentace disku můžete přeuspořádáním souborů a volného místa na pevném disku urychlit spouštění programů. Po určité době totiž dochází k roztroušení dat po plotně HDD. Instalujete-li nový software, automaticky uloží data tam, kde je místo. Může se tak stát, že objemnější soubor má uloženy informace jak na začátku, tak na konci disku. Hlavička disku samozřejmě nemůže být na obou místech najednou, doba čtení značně protáhne a výkon jde dolů. Většina dat je tedy roztroušena po celém disku. Provádějte defragmentaci minimálně jednou do měsíce.

V praxi: Aktivace je podobná jako v případě ScanDisku, nachází se ve vlastnostech HDD. Po aktivování aplikace dojde k automatické detekci toho, v jaké formě se disk nalézá. Popřípadně stiskněte tlačítko Analyzovat. Jsou-li data roztroušena, program doporučí defragmentaci. Počítejte s tím, že jakmile defrag začne pracovat, odstavíte PC na několik hodin v závislosti na fragmentaci disku.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Najdete na iDNES.cz