Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


18 tipů pro stabilnější a výkonnější Windows - díl 3.

aktualizováno 
Udělejte si pořádek na pevném disku a optimalizujte jeho výkon na maximální obrátky. Operačnímu systému to jen prospěje, stejně jako aktualizace veškerých driverů. Poradíme vám, jak na to, a tím ulehčíme trápení i samotným Windows.

Jestliže jste četli minulý díl s tipy pro stabilnější Windows, jistě vám pak dnes přijde vhod jeho dnešní, již třetí pokračování, zaměřené na aktualizaci a paměť.

Tipy a triky Windows8. Virtuální paměť
Swapovací paměti jsme se již také jednou na našem serveru věnovali, a tak tady zmíníme jen to nejdůležitější. Virtuální paměť musí být nastavena tak, aby vyhovovala požadavkům systému a jednotlivým programům. Pokud totiž dojde místo v RAM paměti, přijde na řadu tato záloha. Do nastavení se dostanete přes pravé myšítko Tento počítač -> Výkon -> Virtuální paměť. Zkontrolujte, zda je volba používat virtuální paměť zaškrtnuta. Více informací v tomto článku. 

Tipy a triky Windows9. Vysypat koš - Uklidit disk
Všechny smazané soubory se ukládají to tzv. Trash (koše). Pokud mažete objemné soubory - filmy, hudbu nebo hry - je zapotřebí koš vyprazdňovat častěji. Obecně do počítače proudí mnoho zbytečných a často nepotřebných dat. Proto existuje funkce s názvem Uklidit disk. Ta se postará o výmaz již nepotřebných a dočasných souborů, které zbytečně zabírají místo. Dostanete se do ní přes vlastnosti pevného disku. Označíte, odkud odstranit nepotřebné soubory, a pak jen potvrdíte. Takto lze odstranit i natahané soubory z internetu, které mohou narůst i do velikosti desítek MB.

Tipy a triky Windows10. Správce zařízení
Xpéčka jako první operační systém mají zatím nejlépe vyřešenou správu a aktualizaci ovladačů. U Win 2000 funguje vše také perfektně, ale zde je vše dotaženo k dokonalosti. Pro snadnou správu ovladačů slouží Správce zařízení (pravé myšítko na Tento počítač a vlastnosti). Mimo verze ovladačů se dozvíte veškeré potřebné informace o použitém hardware v PC. Nemusíte tak otevírat ani CASE (bednu) počítače. V seznamu si jednoduše vyberete komponentu a dvojklikem zjistíte potřebné informace.

Tipy a triky Windows11. Aktualizace driverů
Pokud se v seznamu (Správce zařízení, Hardware) nachází nějaká komponenta označená vykřičníkem či otazníkem, nefunguje správně a je zapotřebí pro ni doplnit ovladače. Vždy, když přidáte novou komponentu do PC, systém se pro ni bude snažit najít vhodný a odpovídající ovladač. Po nezdařeném hledání budete vyzváni k manuálnímu zadání cesty pro umístění driverů. Pak mu nastavte cestu, kde se daný ovladač nachází: CD, disketa nebo internet. Přes průvodce se postupně doberete cílového zdroje ovladačů. Pokud se i potom nepodaří vyřešit problém, je načase projít odbornou nápovědu.

Tipy a triky Windows12. Sdílení souborů
Co má tato funkce společného s výkonem? Hodně! Pokud sdílíte některý adresář či složku, dovolujete tak vašemu okolí vstupovat na váš disk. Ve většině případů, máte-li sdílení správně nastaveno, nebudou moci uživatelé provádět žádné změny na PC, ale kdykoliv od vás mohou stahovat data. Jednou nám přišel do redakce dotaz od čtenáře „proč jeho super výkonný počítač při hrách cuká”?. Inu, bylo to způsobeno tím , že PC bylo v LAN síti a mělo povolené sdílení dat. Dotyčnému kolega „sosal“ z disku data a jemu tak automaticky klesal výkon. Takže pokud sdílíte data, dělejte to jen na nezbytně nutnou dobu. Sdílením také otevíráte dvířka různým hackerům! Aktivace nebo dekativace sdílení souborů: pravé tlačítko myši na požadovaném disku, položka sdílení.

Tipy a triky Windows13. Systém jednotek
Operační systém Windows podporuje několik diskových formátů (mezi nejrozšířenější patří FAT 32 a NTFS). Zejména NTFS systém je považovaný za nejsilnější. Jeho struktura je přímo předurčena pro uživatele, kteří chtějí svá data dát k dispozici jen někomu. Jinak na rychlost ukládání dat nemá novější struktura žádný vliv.

Doporučujeme: Pro operační systém zvolit jednu partition a pro programy a data další. Při formátovaní tak vaše důležitá data zůstanou vždy bezpečně uložena na HDD.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Najdete na iDNES.cz