Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


18 tipů pro stabilnější a výkonnější Windows - díl 4.

aktualizováno 
Dnešní závěrečné rady se budou týkat grafického rozhraní. Grafická karta je prakticky nejvíce vytěžovanou komponentou v celém PC. Na sladění rozhraní DirectX a jejich ovladačů závisí výkon grafického subsystému. Nevíte, jak ho optimalizovat? Poradíme vám.

Po ovladačích základní desky mají drivery pro grafickou kartu největší vliv na výkonnost celého systému. Zejména nejnovější 3D hry je pro svůj bezprostřední chod potřebují jako auto benzín. Většina jejich nastavení je integrována do samostatné hry, ale některé jejich volby se dají řídit i z Windows. Další životní software, který potřebují drivery, je tzv. DirectX.

14. Grafické drivery
Aktualizace ovladačů grafických karet vycházejí téměř každý měsíc. Zejména společnost nVIDIA je známa v povědomí uživatelů jako jedna z těch, které své ovladače vydávají pravidelně i několikrát do měsíce. Ostatní to pak činí zhruba v měsíčních intervalech. Nová verze nejenže vyřeší problémy verze předchozí, ale zároveň s sebou přináší další vylepšení (vyšší stabilita, větší výkon). I když v poslední době ne každé drivery přinesly očekávaný výkon.

Tipy a triky WindowsV praxi:Verzi svých ovladačů najdete přes - pravé myšítko na ploše --> Vlastnosti --> Nastavení --> Upřesnit a poté klikněte na záložku s názvem grafické karty. Zde jsou samozřejmě zobrazeny další informace (např. jakého jsou data a kdo je vyrobil). Ještě k lepší volbě se dostanete přes: Tento počítač --> Vlastnosti --> Hardware --> Správce zařízení. Rozjeďte si kartu s grafickými adaptéry a v záložce Ovladač máte čtyři zásadní volby. Doporučujeme si volby projít. Tlačítko, za které dávám Microsoftu malé bezvýznamné plus, je - Vrátit změny ovladače. Po neúspěšné instalaci nových driverů můžete automaticky obnovit předchozí verzi.

Poznámka: Pravidelně doporučujeme kontrolovat stránky výrobců, zda nedali k dispozici veřejnosti novou verzi svých driverů. Pokud zde novou verzi najdete, stáhněte ji a nainstalujte. Pokud nebude fungovat dle vašich představ, vraťte verzi předchozí. Po instalaci driverů je zapotřebí restart PC.

Tipy a triky Windows15. DirectX
DirectX je software, který v sobě integruje řadu ovladačů pro chod PC, zejména pak grafického rozhraní. Do her zasahuje přes API (aplikační programové rozhraní), přes které řídí zvuk, grafiku a vstupní zařízení (joysticky). Opět platí podobná zásada jako u driverů grafických karet: čím jsou DirectX novější, tím lepší. Dnešní hry pro svůj chod požadují minimálně DirectX verze 8.1. V současné době Microsoft vypustil úplně novou verzi tohoto rozhraní, kterému se věnujeme zde. Pro kontrolu stávající verze zadejte do Start --> Spustit, příkaz dxdiag.exe. V tomto diagnostickém okně zjistíte nejen podrobnosti o nainstalované verzi, ale i zda nějaká komponenta není špatně využívána. Nové verze se pak objevují na adrese: http://www.microsoft.com/windows/directx/default.asp. Možnosti voleb DirectX je poněkud více, takže o tom zase až jindy.

Tipy a triky Windows16. Grafická akcelerace
Zde se redukuje výkon hardwarové akcelerace. Významná volba pro chod grafické karty se skrývá pod: pravé myšítko na ploše --> Vlastnosti --> Nastavení --> Upřesnit --> Poradce při potížích. Pokud máte jakékoliv potíže s adaptérem, zde můžete částečně omezit jeho hardwarovou akceleraci. Systém prakticky stále provádí kontrolu grafického subsystému. Rozpoznává tak, které oblasti by mohly způsobovat problémy při chodu PC. Tažením jezdce buď omezujete nebo zvyšujete tuto kontrolu. Volba kombinovaného zápisu zlepšuje výkon grafiky, protože urychluje zobrazení informací na obrazovce. Jestliže dochází k potížím, toto zaškrtnutí zrušte. Záleží pouze na tom, jak se zachovají vaše použité komponenty. Platí: čím značkovější, tím bezproblémovější. To ale neznamená, že karty vyráběné kdovíkde by byly méně plnohodnotné.

Tipy a triky Windows17. Rozlišení a hloubka barev
Prakticky každý software přebírá hloubku barev z nastavení systému. Toto velice významné nastavení má opět velký vliv na výkon celé sestavy. Čím větší je barevná hloubka, tím více dochází k zatížení procesoru, respektive grafického jádra karty. Nejnovější aplikace již mají v sobě aplikovanou možnost vybrat si paletu barev dle svého uvážení, ale přece jen je lepší nastavit hloubku přímo v systému. Hra či aplikace pak přebere i toto nastavení pro svoje rozhraní. K volbě se dostanete přes: pravé myšítko na ploše --> Vlastnosti --> Nastavení --> Kvalita barev, svůj výběr potvrďte tlačítkem OK.

18. Service Pack
Selhává-li funkce automatického update, sledujte internetové deníky, kde se objevují informace o dostupných opravách, jako jsou Service Packy pro wokna či záplaty do IE. Když budete pravidelně záplatovat, váš systém bude bezpečnější a o něco stabilnější. Nejnovější update a Service Packy najdete na stránkách Microsoftu.

Závěrem
Tak to bylo 18 nejdůležitějších voleb funkce systému, které zásadně ovlivňují chod celého PC a zejména náročných 3D programů (her). Věříme, že všechny tipy byly užitečné a jistě pomohly zvýšit výkon vašeho systému. Majitelé Windows XP jsou na tom poněkud lépe, jejich systém je přece jen novější, propracovanější a stabilnější než všechny předešlé.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Fotomontáže jako nikdy dřív: Adobe se chlubí novou automatickou retuší

Adobe se pochlubil novými možnostmi filtru content-aware fill (automatické...

Adobe se pochlubil novými možnostmi automatického doplnění s ohledem na obsah. Do Adobe Photoshop CC by mělo dorazit v...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Najdete na iDNES.cz