Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


18 tipů pro stabilnější a výkonnější Windows - díl 4.

aktualizováno 
Dnešní závěrečné rady se budou týkat grafického rozhraní. Grafická karta je prakticky nejvíce vytěžovanou komponentou v celém PC. Na sladění rozhraní DirectX a jejich ovladačů závisí výkon grafického subsystému. Nevíte, jak ho optimalizovat? Poradíme vám.

Po ovladačích základní desky mají drivery pro grafickou kartu největší vliv na výkonnost celého systému. Zejména nejnovější 3D hry je pro svůj bezprostřední chod potřebují jako auto benzín. Většina jejich nastavení je integrována do samostatné hry, ale některé jejich volby se dají řídit i z Windows. Další životní software, který potřebují drivery, je tzv. DirectX.

14. Grafické drivery
Aktualizace ovladačů grafických karet vycházejí téměř každý měsíc. Zejména společnost nVIDIA je známa v povědomí uživatelů jako jedna z těch, které své ovladače vydávají pravidelně i několikrát do měsíce. Ostatní to pak činí zhruba v měsíčních intervalech. Nová verze nejenže vyřeší problémy verze předchozí, ale zároveň s sebou přináší další vylepšení (vyšší stabilita, větší výkon). I když v poslední době ne každé drivery přinesly očekávaný výkon.

Tipy a triky WindowsV praxi:Verzi svých ovladačů najdete přes - pravé myšítko na ploše --> Vlastnosti --> Nastavení --> Upřesnit a poté klikněte na záložku s názvem grafické karty. Zde jsou samozřejmě zobrazeny další informace (např. jakého jsou data a kdo je vyrobil). Ještě k lepší volbě se dostanete přes: Tento počítač --> Vlastnosti --> Hardware --> Správce zařízení. Rozjeďte si kartu s grafickými adaptéry a v záložce Ovladač máte čtyři zásadní volby. Doporučujeme si volby projít. Tlačítko, za které dávám Microsoftu malé bezvýznamné plus, je - Vrátit změny ovladače. Po neúspěšné instalaci nových driverů můžete automaticky obnovit předchozí verzi.

Poznámka: Pravidelně doporučujeme kontrolovat stránky výrobců, zda nedali k dispozici veřejnosti novou verzi svých driverů. Pokud zde novou verzi najdete, stáhněte ji a nainstalujte. Pokud nebude fungovat dle vašich představ, vraťte verzi předchozí. Po instalaci driverů je zapotřebí restart PC.

Tipy a triky Windows15. DirectX
DirectX je software, který v sobě integruje řadu ovladačů pro chod PC, zejména pak grafického rozhraní. Do her zasahuje přes API (aplikační programové rozhraní), přes které řídí zvuk, grafiku a vstupní zařízení (joysticky). Opět platí podobná zásada jako u driverů grafických karet: čím jsou DirectX novější, tím lepší. Dnešní hry pro svůj chod požadují minimálně DirectX verze 8.1. V současné době Microsoft vypustil úplně novou verzi tohoto rozhraní, kterému se věnujeme zde. Pro kontrolu stávající verze zadejte do Start --> Spustit, příkaz dxdiag.exe. V tomto diagnostickém okně zjistíte nejen podrobnosti o nainstalované verzi, ale i zda nějaká komponenta není špatně využívána. Nové verze se pak objevují na adrese: http://www.microsoft.com/windows/directx/default.asp. Možnosti voleb DirectX je poněkud více, takže o tom zase až jindy.

Tipy a triky Windows16. Grafická akcelerace
Zde se redukuje výkon hardwarové akcelerace. Významná volba pro chod grafické karty se skrývá pod: pravé myšítko na ploše --> Vlastnosti --> Nastavení --> Upřesnit --> Poradce při potížích. Pokud máte jakékoliv potíže s adaptérem, zde můžete částečně omezit jeho hardwarovou akceleraci. Systém prakticky stále provádí kontrolu grafického subsystému. Rozpoznává tak, které oblasti by mohly způsobovat problémy při chodu PC. Tažením jezdce buď omezujete nebo zvyšujete tuto kontrolu. Volba kombinovaného zápisu zlepšuje výkon grafiky, protože urychluje zobrazení informací na obrazovce. Jestliže dochází k potížím, toto zaškrtnutí zrušte. Záleží pouze na tom, jak se zachovají vaše použité komponenty. Platí: čím značkovější, tím bezproblémovější. To ale neznamená, že karty vyráběné kdovíkde by byly méně plnohodnotné.

Tipy a triky Windows17. Rozlišení a hloubka barev
Prakticky každý software přebírá hloubku barev z nastavení systému. Toto velice významné nastavení má opět velký vliv na výkon celé sestavy. Čím větší je barevná hloubka, tím více dochází k zatížení procesoru, respektive grafického jádra karty. Nejnovější aplikace již mají v sobě aplikovanou možnost vybrat si paletu barev dle svého uvážení, ale přece jen je lepší nastavit hloubku přímo v systému. Hra či aplikace pak přebere i toto nastavení pro svoje rozhraní. K volbě se dostanete přes: pravé myšítko na ploše --> Vlastnosti --> Nastavení --> Kvalita barev, svůj výběr potvrďte tlačítkem OK.

18. Service Pack
Selhává-li funkce automatického update, sledujte internetové deníky, kde se objevují informace o dostupných opravách, jako jsou Service Packy pro wokna či záplaty do IE. Když budete pravidelně záplatovat, váš systém bude bezpečnější a o něco stabilnější. Nejnovější update a Service Packy najdete na stránkách Microsoftu.

Závěrem
Tak to bylo 18 nejdůležitějších voleb funkce systému, které zásadně ovlivňují chod celého PC a zejména náročných 3D programů (her). Věříme, že všechny tipy byly užitečné a jistě pomohly zvýšit výkon vašeho systému. Majitelé Windows XP jsou na tom poněkud lépe, jejich systém je přece jen novější, propracovanější a stabilnější než všechny předešlé.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Najdete na iDNES.cz