Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


24 x Plextor

  5:00aktualizováno  5:00
Maximální rychlost zápisu na CD médium se neustále zvyšuje. Společnost Plextor nezůstává pozadu, a tak máte nyní možnost zjistit, jak si vedla v našem testu nejrychlejší interní přepisovací mechanika z její stáje.
CD mechaniky s 24 násobnou rychlostí zápisu jsou zatím nejrychlejší, a patrně i nejnáročnější zřízení tohoto druhu na českém trhu. Čím vyšší rychlost, tím větší nároky na přesnost a kvalitu média. Většina firem, které to se zapisovacími a přepisovacími CD mechanikami myslí vážně, nechce zůstat pozadu a vytvořila, či vytváří svůj výrobek s touto pro tuto chvíli maximální rychlostí zápisu. Ani společnost Plextor - významný hráč na poli CD-R a CD-RW mechanik se této výzvy nezalekl. Její výrobek PlexWriter 24/10/40A zvládá mimo zápisu 24 násobnou rychlostí, ještě čtení CD 40 x a přepisování 10 x.

Vybavení

Pohled na Plextor 24x V tzv. balení „retail“, které jsme měli k dispozici, se z hardware vybavení, mimo samotné interní přepisovací mechaniky Plextor PlexWriter 24/10/40A, nachází také šroubečky na její připevnění, kabel pro propojení s počítačem typu E-IDE (ATAPI) a kabel pro propojení mechaniky a zvukové karty. Softwarová výbava tohoto zařízení se skládá ze dvou CD. Jedno obsahuje programové vybavení pro zápis na CD - v tomto případě program Nero + InCD, přičemž licence je omezena pouze na výrobky Plextor. Druhé CD je nosičem softwarových nástrojů a ovladačů mechaniky s názvem PlexTools. Šestnáctijazyčný manuál je přeložen i do češtiny. K dispozici jsou 2 prázdné disky, jeden pro zápis CD-R a druhý pro přepis CD-RW.

Systémové nároky a vzhled

Prakticky každý, alespoň trochu slušně vybavený počítač, který zvládne běh Windows 95 by neměl mít s mechanikou problémy. Minimálně se očekává procesor Intel Pentium s frekvencí 300 MHz, 64 MB RAM a prázdné místo na pevném disku v rozsahu 20 MB.

Přední panel Plextor 24xVzhledově mechanika příliš nezaujme. Barva je „počítačově“ šedá a jediný designový prvek, kterým se mechanika odlišuje od svých předchůdkyň je nápis na zdířce CD nosiče. Rozložením a funkcemi jednotlivých prvků na čelní straně se od starších modelů také neliší. Vedle zdířky pro stereo jack se nachází ovladač hlasitosti. Ve stejné linii jsme nalezli ještě kontrolku stavu, která bliká žlutě při čtení obsahu CD, zbarví se oranžově, když oznamuje zápis a zelenou barvou signalizuje přítomnost CD média v mechanice. Poslední tlačítko je určeno pro vysunutí CD. Ještě jeden otvor se nachází na čelním panelu. Ten slouží k nouzovému vysunutí CD nosiče v případě, že se tato operace nezdaří klasickou cestou.

Výkon

Graf čtení vypalovaného CD Testy výkonu probíhají na testovacím počítači standardním způsobem pro všechny mechaniky. Zjišťujeme rychlosti mechaniky v různých pracovních režimech.

Rychlost čtení

Standardizovaný test probíhal za použití testovacích CD. Jedno lisované CD, jedno CD-R s 600 MB velkým souborem a jedno Audio CD. Čtení všech médií proběhlo bez problémů a jak jsme zjistili, mechanika dokáže číst i mírně poškrábaná CD. Jak při čtení lisovaného, tak při čtení CD-R se rychlost mechaniky přiblížila na několik desetinek k maximální hranici, ale nikdy ji nedosáhla. Mechanika pracovala s přístupovou Graf čtení lisovaného CD dobou 135 ms, což byl o 5 ms lepší výsledek, než jaký udávají firemní materiály. Výsledky mechaniky při čtení datového CD a audio CD si můžete prohlédnout na přiložených obrázcích.

Rychlost zápisu

Jak již bylo řečeno v úvodu, 24 rychlostní mechanika má poněkud vyšší nároky na kvalitu médií. K vyhodnocování jejich možností a následnému rozhodnutí o požité rychlosti zápisu slouží funkce PoweRec-II. Prakticky se vám může stát, že na CD-R média, která jsou označená jako ta, která podporují 24 x zápis , budete moci zapisovat pouze 20x nebo dokonce jen 16x. Jak vybrat média, se kterými tato mechanika Graf zápisu v zone CLV zvládne zápis 24 násobnou rychlostí ? Jedna z možností je nakoupit od každého výrobce médium a poté ho přímo otestovat. Druhá - elegantnější možnost, je podívat se na oficiální stránky společnosti Plextor a najít si příslušnou stránku, kde vám doporučí to pravé médium.

Samotný zápis pak probíhá po zónách (zone CLV) ve formátu P-CAV. Mechanika nejdříve provede 16 x zápis a v šesté minutě CD si zkontroluje jeho kvalitu. Pokud se jí líbí přistoupí na zápis dvacetinásobnou rychlostí. Po dalších 10 minutách zápisu na CD znovu zkontroluje kvalitu a případně pokračuje v zapisování 24 násobnou rychlostí až do poslední minuty CD. V okamžiku, kdy mechanika testuje kvalitu, přichází na řadu funkce BurnProof, která zabraňuje zničení média podečtením bufferu. Jak to vypadá v praxi se můžete přesvědčit na přiloženém grafu zápisu na CD-R. Při našem testu jsme simulovali zápis standardního 600 MB souboru. Zálohování tohoto datového souboru proběhlo za 3 minuty a 7 sekund.

Vlastnosti

Mechanika zapisuje a čte snad všechny CD formáty, včetně CD Text. Plextor PlexWrite 24/10/40A umožňuje zápis v 5 různých módech. Track at once, Session at once, Disc at once, Multisession a Packet writing. Datový buffer má velikost 4 MB.

Výkon: 27 bodů z 30 možných

Mechanika se za svůj výkon opravdu nemusí stydět, ale ne vždy dosáhla svého maxima.

Funkce: 17 bodů z 20 možných

Technologie PoweRec II ve spolupráci s BurnProof patrně zachrání nejedno CD médium před zničením. Navíc mechanika podporuje širokou škálu formátů CD a módů zápisu.

Vybavení a instalace: 12 bodů z 15 možných

Ve vybavení potěšila přítomnost jednoho z nejlépe hodnocených programů pro zapisování na CD od společnosti Nero. U některých mechanik bývá ještě přítomen program pro potisk CD labelů, nebo popisovač CD.

Design a ovládání: 7 bodů z 10 možných

Ničím nepřekvapující design a funkční ovládání, bylo podpořeno možností nouzově vysunout CD.

Cena: 13 z 25 možných

Téměř 9 800 korun je již poměrně vysoká cena. Připočteme-li k ní dražší 24 rychlostní média, vyjde nám, že za několik ušetřených minut při zápisu na CD zaplatíme relativně velkou částku. Proto se tato spolehlivá mechanika vyplatí spíše v náročném provozu.

K testu zapůjčila společnost Servodata


Témata: design, Intel, Média


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nově verze čtečky Kindle Oasis je voděodolná.
Čtečka elektronických knih Kindle je konečně voděodolná

Po deseti letech od uvedení první čtečky se značkou Kindle vydal Amazon verzi, se kterou se nemusíte bát do vody.  celý článek

Virtuální realita v podobě HoloLens chce být každodenním pomocníkem.
Připravte se na mixovanou realitu ve Windows. Přijde v polovině října

S příchodem podzimního vylepšení Windows 10 bude systém plně podporovat mixovanou realitu. Firmy se již na ni plně připravují a při startu za necelé dva týdny...  celý článek

Chytrý reproduktor Home Mini je ve třech barevných provedeních.
Malý chytrý reproduktor od Googlu nahrával úplně vše. Firma ho opravila

Některé modely nově uvedeného chytrého reproduktoru Google Home Mini nahrávaly a ukládaly na servery Google vše, co se kolem nich dělo. Mohlo za to špatné...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.