30 CD hudby ve vaší dlani: 14,6 gramů a kapacita 1,5 gigabajtů

  0:01aktualizováno  0:01
Minidisk budoucnosti? Možná je tu konečně levná a miniaturní věcička pro ukládání libovolných dat. Váží sotva pár gramů, skládá se jen z několika málo dílů, má být cenově dostupná a už se vyrábí. Snad se tento minidisk pro libovolné použití dostane do ČR ještě před Vánocemi!

Cornice Storage Element uvedlo novou generaci mobilních minidisků

Americká společnost Cornice představila velmi malý a cenově dostupný pevný disk, který by se měl prosadit v nejmenších zařízeních jako například MP3 přehrávače. Cornice SE váží jen 14,6 gramu a nabízí celkovou kapacitu 1,5 GB. Díky své jednoduché konstrukci má být velmi dostupný.

Cornice je minispolečnost založená Curt Brunerem a Kevinem Magenisem, kteří kolem sebe nashromáždili tým inženýrů, jenž se začal zabývat vývojem nové generace disků. Společnost byla založená již v roce 2000 a nyní uvádí první produkt. Celkově se tým může pochlubit více jak 100 patenty, které našly uplatnění v produktech Maxtor, Quantum, Hewlett Packard, Seagate, Western Digital a Conner. (Z větších výrobců disků snad jen IBM/Hitachi nevyužilo služeb této společnosti...)

Cornice Storage Element však již bude sloužit pouze samotné firmě - o výrobu se postará TDK prostřednictvím své dceřiné společnosti SAE. Již nyní je k dispozici Cornice SE pro OEM distributory v jmenované kapacitě 1,5 GB. Oproti jiným současným produktům se má vyznačovat především nízkou spotřebou a značnou odolností. Díky tomu se Cornice hodí pro použití i v nejnamáhanějších zařízeních (při běhu, joggování atp.). Současně by měl tento minidisk přežít i pád z výšky jednoho metru.

Díky použití jen zcela minimálního počtu komponent - celý disk sestává 31 elektrických komponent a 3 obvodů - dosáhlo Cornice velmi nízké ceny, alespoň ve srovnání se současnými produkty podobně miniaturními.

Výrobce digitální zábavní elektroniky Rio se tak již "upsal" a v průběhu podzimu dodá na trh MP3 přehrávač Rio Nitrus Urban za cca 300 dolarů, s následujícím vylepšeným modelem za 330 včas pro vánoční sezónu. Oba mají být schopny uložit cca 40 hodin hudby v dostatečné kvalitě a akumulátor má vystačit pro cca 15 hodin přehrávání.

DigitalWay naproti tomu plánuje podstatně zajímavější zařízení - paměťovou klíčenku na bázi Cornice Storage Elementu a USB rozhraní, při dané kapacitě a rozměrech pouze 43 x 84 x 15 milimetrů. To je klíčenka, která se nám zamlouvá!

Pozn. redakce: Pokusíme se zavěštit si a zkusíme tipnout, že toto zařízení se objeví u nás na trhu ještě před Vánocemi, ideálně právě jako součást vysokokapacitní klíčenky. Po Novém roce by se mohlo rozšířit dostatečně - a odbyt stoupnout tak vysoko -, aby bylo velmi dostupné, možná i kolem cca 4 000 - 5 000 Kč. A kdo ví, možná konečně budeme mít k dispozici i digitální fotoaparát s takřka nevyčerpatelnou kapacitou (či alespoň výrazně "nastavenou").

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Ve dveřích stihl dát synovi hodinky, pak ředitele ČSA popravili

František Stočes, s obrácenou buřinkou v ruce. Za povšimnutí stojí černá páska...

Inženýr František Stočes byl druhým ředitelem letecké společnosti ČSA. Právě on se významně zasloužil o to, že se stala...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Další z rubriky

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz