Tiskárna HP TopShot LaserJet Pro M275 se skenerem reálných předmětů

Tiskárna HP TopShot LaserJet Pro M275 se skenerem reálných předmětů | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Vyzkoušeli jsme 3D skener, který nasnímá dokumenty i předměty

  • 4
Vyzkoušeli jsme tiskárnu se skenerem na reálné 3D objekty. Nečekejte však opravdové 3D skeny, které lze pak použít ve speciálních programech typu AutoCad nebo jako zdroj pro 3D tiskárnu. Ale pro kancelářské nafocení objektů v řadě případů stačí.

Firma Hewlett-Packard (HP) tento rok na trh uvedla laserovou tiskárnu se speciálním skenerem. Ten vedle dokumentů zvládne nasnímat i menší předměty do velikosti A4 (respektive předměty do výšky asi 150 mm, které mají u základny až 216 × 297 mm). Zázraky však nečekejte. Hodí se především tam, kde není po ruce dobrý fotoaparát a další fotografické vybavení, jako je například externí zábleskové zařízení. 

Pokud jste se i vy někdy pokoušeli nahradit fotoaparát při snímání menších předmětů skenerem, víte, že to není jednoduché. Většinou se nedají přiklopit víkem skeneru a vznikne černé pozadí, se kterým si poradí až grafický program. To v tomto případě odpadá.

Skener v tyči

Barevná laserová tiskárna HP TopShot LaserJet Pro M275 stojí kolem 7 500 korun.

Detail snímacího zařízení tiskárny se skenerem reálných předmětů

Snímací jednotku tvoří vyklápěcí zahnuté rameno v němž se ukrývá CMOS snímač s rozlišením 8 megapixelů  a trojice diod, které snímaný předmět postupně nasvěcují. Při vyklopení je ve výšce asi 20 centimetrů nad plochou, kam se pokládají předměty, či dokumenty a která slouží jako pozadí, pokud objekt nezabírá celou plochu.  

Každý objekt projde šestinásobným snímáním. Třikrát se při tom mění úhel osvícení (vždy svítí jen jedna dioda) a třikrát se fotí bez osvětlení s různou expozicí. Výsledný snímek složený z takto pořízených obrázků má oproti jednoduchému focení fotoaparátem zredukované stíny a odlesky.

Nastavení souboru pro skenování

Celé focení trvá několik sekund a další sekundy zabere automatické zpracování. Použití je až překvapivě jednoduché. Na bílou snímací plochu pod skenerem vložíte předmět, který chcete nasnímat. Pak si v počítači otevřete speciální program na skenování a vyberete, do jakého formátu se má skenovat. Zaujal nás především jeden z PNG souborů, který umožní zaznamenat pouze objekty a kolem vytvořit průhledné pozadí. Takové snímky lze jednoduše použít na různé koláže apod. Ořezání samozřejmě není dokonalé a může se na něm objevit třeba stín objektu nebo bílý okraj z podkladu. Je to vidět i na přiloženém originálním snímku zde. V těchto případech je ruční zásah v grafickém editoru nezbytný.

Nastavení parametrů skenování

Jak jsme zvyklí u jiných skenerů, je i v tomto případě možné nechat si nejdříve zobrazit náhled skenu. Pak lze v reálném čase upravit některé parametry snímání, jako je třeba kontrast nebo jas, a nakonec předmět naskenovat do požadovaného souboru.

I přes tyto možnosti však může výsledek zklamat. Je to především u plochých lesklých předmětů, na kterých se odráží světlo z diody.  Také u bílých nebo černých materiálů se může ztrácet případná textura. Na druhou stranu je složité takové předměty dobře nafotit i běžným fotoaparátem bez dalšího vybavení a zkušeností. Platí také pravidlo, že čím blíže je snímaný předmět objektivu, tím hůře se systém vypořádává s přeexponováním, tedy s příliš velkým jasem vyvolaným diodami. 

Vcelku běžná tiskárna

Zbytek je klasická barevná laserová tiskárna HP, která je vybavena dotykovým barevným ovládacím panelem s podporou widgetů a systému ePrint pro tisk z mobilních zařízení. Ten umožňuje zasílat k tisku dokumenty odkudkoliv ze světa jen tím, že dokument odešlete na určenou adresu. Samozřejmostí je wi-fi konektivita.

Tiskárna s 3D skenerem HP TopShot LaserJet Pro M275

K zařízení je tedy třeba přistupovat jako k rychlému způsobu nasnímání reálných předmětů, které zvládne opravdu každý. Oproti snímání fotoaparátem odpadá nutnost přípravy prostředí, nastavování fotoaparátu, následné nahrávání snímků do počítače a jejich třídění na velké obrazovce. Ze skeneru lze snímek rovnou otevřít v grafickém programu, nebo jej bez dalších úprav publikovat.

Skener HP se tak bude hodit spíše menším firmám, které nechtějí či nemohou utrácet za fotografy nebo fotografické vybavení a provozují například webový obchod s menšími předměty.