Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


3D skenery míří do domácností

aktualizováno 
Technologie trojrozměrného skenování nezůstane brzy omezena na špičková vědecká, průmyslová a designérská pracoviště. V digitální domácnosti zítřka nebude nejspíš chybět ani 3D skener.

Dnešní trojrozměrné skenery jsou obvykle velké, těžké a na obsluhu náročné přístroje. K převedení různých průmyslových součástí či výrobků do digitální podoby je nakonec určitá robustnost zařízení stejně podmínkou.

Principem těchto skenenerů je soustava kamer, snímajících předmět ze všech možných úhlů; jednotlivé obrazy jsou následně kombinovány tak, aby z nich bylo možné vypočítat odpovídající 3D reprezentaci.

Představa domácího 3D skenování může zatím působit dosti zvláštně, několika manažerům společnosti Unilever však stála za odchod od mateřské firmy a založení nového start-upu, jehož cílem je právě vývoj takového zařízení. Nově vzniklá liverpoolská firma byla pojmenována Spiral Scratch a k realizaci svého záměru se jí podařilo získat od britského ministerstva průmyslu a obchodu grant ve výši 50 000 liber.

Spiral Scratch

Takto vypadá naskenovaný kačer.
Copyright: Spiral Scratch

Celý projekt se nyní nachází ve fázi druhého prototypu, s nímž výrobce hodlá do konce dubna tohoto roku zahájit sérii demonstrací, která má pomoci získat finance potřebné pro zahájení sériové výroby. Základem nového zařízení je technologie pojmenovaná 3fM. Její principy jsou ve srovnání s průmyslovými 3D skenery o dost jednodušší: Na objekt, umístěný na otáčivém podstavci, jsou světelné paprsky promítány skrz mřížku mezi objektem a projektorem.

Projekce je zaměřena jen na přední část objektu, takže kamera může následně snímat ostrost stínů a světla na objektu v závislosti na tom, jak daleko od ní se nachází snímaný bod. Logika říká, že čím rozmazanější je přechod mezi světlem a tmavou oblastí, tím vzdálenější musí být i snímaný bod. Díky otáčení skenovaného předmětu může být takto zkonstruován jeho 3D obraz, a to včetně barev, které jsou na výsledek naneseny dodatečně.

Celý postup má však stále některé slabiny: Použití jen jedné kamery např. komplikuje rozpoznávání vlastností objektu, ukrytých před pozorováním jen z jednoho vertikálního úhlu. Tento problém může být podle spoluzakladatele firmy Johna Wilsona odstraněn dodatečným nakláněním předmětu. Firma Spiral Scratch doufá v úspěch nového prototypu a plánuje uvedení výrobku na trh do dvou let. Nejpodstatnější je přitom nejspíš cena, která by měla v podstatě odpovídat dnešním "obyčejným" 2D skenerům. Podle představitelů firmy by 3D skenování mohlo rychle nalézt cestu do inženýrského vývoje, uplatnit se ve webdesignu a samozřejmě také v počítačových hrách, ale i třeba v internetových seznamkách. Speciální oblastí aplikací se stanou virtuální světy. Kdo má v oblibě on-line hry na hrdiny, bude pak moci svoji postavu doplnit 3D obrazem vlastnoručně ukutého meče...

Článek byl připraven ve spolupráci s časopisem Computerworld.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz