3x s ... 3mpix zoomové kompakty do deseti tisíc (test)

  • 42
Pod magickou hranici deseti tisíc korun klesly ceny nejlevnějších digitálních fotoaparátů s rozlišením 3 miliony bodů a trojnásobným optickým zoomem. Přístroje v této kategorii jsou příznačně tři, všechno čerstvé novinky: HP PhotoSmart 735, Polaroid PDC 3350 a UMAX AstraPix 670. Který je nejlepší?

Dnešním článkem lehce navážeme na souboj dvou třímegových kompaktů s trojnásobným zoomem. Od modelů PowerShot A70 a Lumix LC33 se přesuneme na kolbiště nižší cenové třídy. Soupeřit mezi sebou budou tři přístroje, které se vejdou pod hranici deseti tisíc korun. Dámy a pánové, přivítejte borce z družstev UMAX, HP a Polaroid...

UMAX AstraPix 670

Tento model je pro značku UMAX tak trochu mezníkem - jedná se o jeho první třímegový fotoaparát se zoomem. Černé plastové desky na stříbrné metalíze dodávají kompaktu stylový vzhled. Malou, ale přece oporou pro ruku fotografovu je malý výstupek vpravo na přední stěně, výborně vytvarovaná je jamka pro palec pravé ruky. Foťáček je poměrně lehký, váží 160 gramů. Jeho rozměry jsou 107 x 63 x 36 mm. Světelnost objektivu se v závislosti na zoomu pohybuje v rozmezí f2,6-4,9, ohnisková vzdálenost F5,7-16,3 mm odpovídá 37-111 mm u kinofilmu. Optické přiblížení je doplněno dvojnásobným digitálním zoomem. Interval závěrky zůstal tajemstvím manufaktury. Optický hledáček, blesk i mírně dožluta laděný displej jsou na svých místech.

3mpix CCD čip nám dodá obrázky v rozlišeních 2048x1536, 1600x1200, 1024x768 a 640x480 bodů. Pro první dvě rozlišení jsou k dispozici dva stupně účinnosti JPEG komprese. Filmy točí v rozlišení 320x240 a frekvenci 12 fps, jejich délka je limitována pouze paměťovým médiem. Sekvence snímků bohužel nový AstraPix neumí. Interní paměť má kapacitu 16 MB, rozšířit ji lze SD/MMC kartou. Ke komunikaci s počítačem slouží USB port, snímky můžeme prohlížet na televizi a foťáček lze pomocí adaptéru napájet ze standardní elektrické sítě.

Pracovní režimy se přepínají klasickým otočným voličem na hřbetu přístroje. K dispozici je mód plně automatický, manuální, video, prohlížení a setup. V automatickém režimu můžeme nastavit jen rozlišení a kvalitu obrázků, na manuál pak i vyvážení bílé (slunce, stín, žárovka, zářivka), korekci expozice v rozsahu ±2 EV nebo citlivost ISO 100-400. Pod vyvážení bílé je schován jediný efekt, a to černobílý snímek. Unikátní funkcí je dlouhá závěrka - může zůstat otevřena 1, 2, 4 nebo až 8 sekund! Tlačítka ve směrové růžici volí 2- nebo 10sekundovou samospoušť, režim blesku (auto, zapnutý, vypnutý, červené oči) a makro, které dovoluje fotit objekty od 1 cm! Můžeme se též pokochat náhledem posledního snímku.

HP PhotoSmart 735

Ještě žhavá novinka od "Packardů" s označením PhotoSmart 735 vystřídala na scéně model 720. Fotoaparát vypadá trochu, jako by se srazil při praní. Je na svou šířku trochu moc vysoký (105 x 71 x 46 mm) a budí tak dojem podivného krabicoidu. Je však třeba uznat, že se velmi dobře drží, znatelných 235 gramů je daní za precizní zpracování. Přístroj je vybaven zoomovou optikou Pentax s ohniskovou vzdáleností 5,8 - 17,4 mm (38 - 114 mm přepočteno na kinofilm) a světelností f2,6 - 4,9. V režimu makro ostří od 10 do 50 cm. Závěrka pracuje intervalu 15 - 1/2000 sec. Snímky můžeme pořizovat v rozlišeních 2048x1536 (dva stupně kvality) a 640x480 bodů. Trojmegový CCD čip umí obraz dodatečně přiblížit až 5x, ale v tomto případě jde pouze o interpolovaný výřez z maximálního obrazového rozlišení o velikosti 416x320 bodů. Ke snímání videa opět slouží separátní tlačítko vedle spouště. Ozvučené klipy mají velikost 320x240 bodů a snímkovou frekvenci 20 fps a jejich délka je limitována pouze kapacitou paměti.

Fotoaparát je dále vybaven dobře čitelným TFT displejem s úhlopříčkou 3,8 cm, rozhraním USB, video výstupem a konektorem pro externí zdroj. Napájen je dvěma tužkovými bateriemi, výrobce přiložil 1600mAh Ni-MH akumulátory. Na spodku se nachází systémový konektor pro volitelný stolní dock, s jehož pomocí lze snímky přímo tisknout nebo posílat mailem. Interní paměť má 16 MB, k dispozici je slot pro SD kartu. Pochopitelně nechybí průhledový hledáček synchronizovaný se zoomem a blesk.

Ovládání i menu je velmi podobné starším modelům od HP. Dedikovaná tlačítka volí rozlišení a režim blesku (auto, vynucený, vypnutý, noční portrét, červené oči). Prvek MODE dává na vybranou mezi samospouští, sekvenčním snímáním (přibližně 1,5 snímku/sec, max. 7 snímků), makro expozicí a dalšími programy: sport, krajina, portrét. Zajímavostí jsou režimy s pevnou clonou f2,6 nebo f4,9, které fotografovi poskytují dvě hloubky ostrosti. V menu můžeme doladit expozici v obvyklém rozsahu ±2 EV, zvolit automatické vyvážení bílé nebo podle prostředí (slunečno, zataženo, žárovka, zářivka), citlivost čipu 100-400 ISO, způsob měření expozice (průměr, střed, bodové), barevnost a ostrost.

Polaroid PDC 3350

A tady jsme na rozpacích. Na první pohled to díky kapotáži AstraPixu nebylo tak patrné, ale jinak jsou s Polaroidem jednovaječná dvojčata. UMAX je oblejší, vrchní tlačítka má chromovaná, čerň mu dodává šmrnc, zato Polaroid vypadá stále jako obyčejný plasťák.

Veškeré povídání o AstraPixu 670 platí do puntíku i pro tento kousek. Stejná je i struktura menu, grafika apod.

Rychlost reakce

PhotoSmart se nejrychleji spouští, má nejkratší dobu potřebnou pro zaostření, zoom je bleskově rychlý. Doba ukládání jednoho snímku je ale neuvěřitelných 21 sekund! Schválně jsme na tento fotoaparát pustili benchmarkový software Sandra, abychom zjistili, jakou že přenosovou rychlost u HP zvládnou. Vyšlo nám čtení 210 kB/s, zápis ale jen 70 kB/s. Tragédie... Naštěstí se do vyrovnávací paměti vejde sedm snímků, nemusíte tedy skoro půl minuty čekat na další expozici.

Fotoaparáty Polaroid i UMAX se chovaly zcela stejně, inu není divu. Ačkoliv k uložení snímku potřebují mnohem menší časový úsek, je situace horší, protože během zápisu zůstává přístroj bez odezvy. Proto také není možné fotit sekvence. Příjemně nás překvapilo rychlé ostření.

model / sec.

start

zpoždění

plný zoom

ukládání

HP PhotoSmart 735

4,5

0,6

1

21

Polaroid PDC 3350

5,3

0,7

1,7

9

UMAX AstraPix 670

5,3

0,7

1,7

9

Zkušební snímky

Klasická agenda - denní snímek bez zoomu, tatáž scenérie s maximálním přiblížením, portál, makro, noc. Pro lepší srovnání jsme dali nejprve HP, následuje UMAX a Polaroid. Zdalipak také stejné fotí? Obrázky jsou v původním rozlišení, mají cca 700-900 kB.

model den - bez zoomu den - 3x zoom portál
HP PhotoSmart 735 HP 735 HP 735 HP 735
UMAX AstraPix 670 UMAX 670 UMAX 670 UMAX 670
Polaroid PDC 3350 Polaroid 3350 Polaroid 3350 Polaroid 3350

Denní snímek z PhotoSmartu prakticky odpovídá fotografované scéně, jen by to chtělo trochu více světla a drobet ubrat zelenou. Obraz bohužel obsahuje ohromné množství šumu, který je patrný zejména na obloze a v zastíněné části pavlače. Snímek je poměrně dobře zaostřený, dobře prokreslené jsou tašky na střechách. Stromy pod rozhlednou vlevo jsou ale spečené, stejně tak i například dlažba na chodníku. Na vině je špatný komprimační algoritmus, který i při nejvyšší kvalitě ničí detaily. Na obou zmiňovaných oblastech jsou patrné výrazné artefakty, které po sobě JPEG komprese zanechala. V obraze je také patrná chromatická vada (lampa, rozhledna, některé hrany automobilů). Při největším přiblížení optika zcela vyhořela, ostrost se v horní části snímku ztrácí kamsi do neznáma a ani barevně to není ono. Pouze známý vyšehradský portál vyšel ze zkoušky se ctí.

UMAX a Polaroid... Tak tedy, snímky nejsou úplně shodné, drobně se liší. S ostrostí je to krapítko horší než u HP, ale UMAXu se vedlo nepatrně lépe. Fotografie jsou světlejší, barevně většinou ladí, ale výrazná barva octavie zmizela - z červené je rázem oranžová! Polaroid je laděný více dočervena, blíž pravdě je UMAX. Některým odstínům by slušela větší sytost. Snímky se zoomem jsou rozhodně lepší než z HP 735, lépe je opět vykreslil AstraPix 670. Obrázky portálu se HP nemohou rovnat detaily, ani barevně - UMAX je trochu zelenější, Polaroid fialovější -, ostrostí znovu vede AstraPix.

model makro noční snímek
HP PhotoSmart 735 HP 735 HP 735
UMAX AstraPix 670 UMAX 670 UMAX 670
Polaroid PDC 3350 Polaroid 3350 Polaroid 

3350

Makro snímky byly v rámci srovnání foceny ze stejné vzdálenosti zhruba 10 cm. Obrázky jsou vzácně shodné - zelenou všichni chytili precizně. Co se týče detailů, pořadí je stále stejné: HP, UMAX, Polaroid.

A nakonec noční fotografie. PhotoSmart se doslova topí v šumu, modré barvě a výrazných konturách kolem neonů. UMAX vypadá nejlépe, Polaroid přidává žlutou - obloha ale u obou fotoaparátů trpí neplynulými barevnými přechody.

Závěrem

Digitální fotoaparáty s vysokým rozlišením a zoomovými objektivy se už dostaly pod magickou hranici deseti tisíc korun. Jedná se o kategorii, do níž spadají začátečníci a nenároční uživatelé. Ceny silnějších přístrojů proslulejší konkurence se pohybují o několik tisíc výše, a tak mají tyto levné kompakty koho oslovit. Z hlediska peněženky je na tom nejlépe UMAX AstraPix 670 za 8.490 Kč, HP i Polaroid stojí shodně 9.990 Kč. Vybrat si můžete už teď, a nebo si počkat na příští týden, kdy zakončíme seriál o třímegových zoomových fotoaparátech testem dalších značek.

K testu zapůjčily firmy:

  • HP PhotoSmart 735 - Hewlett-Packard ČR
  • Polaroid PDC 3350 - Polaroid CZ
  • UMAX AstraPix 670 - UMAX Czech