Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


6 000 USD pro toho, kdo rozchodí Windows na Applu

aktualizováno 
Pokud se považujete za softwarové mágy, můžete si snadno vydělat přes šest tisíc dolarů (sto padesát tisíc korun). Úkol zní na první poslech jednoduše: stačí rozchodit Windows XP na počítači s procesorem Intel. Je tu jen jediný problém - ten počítač je Apple Macintosh.

Firma Apple udělala desátého ledna velkou změnu ve své nabídce. Poprvé představila počítače, které neběží na čipu od Motoroly nebo IBM, ale na procesoru od Intelu – tedy stroj, který by teoreticky mohl být kompatibilní s operačním systémem Windows. Mnohaleté hádky o to, jestli jsou lepší „jablka“ nebo „písíčka“ by v takovém případě ztratily smysl. Na jednom počítači by mohly být nainstalované oba systémy a uživatel by si snadno mohl vybírat to, co je v tom kterém systému lepší. Nadšenci o takové možnosti diskutovali už dlouho před tím, než první macy s intelovskými procesory přišly na trh. A firma Apple pochopitelně všechno popřela.

Je tu totiž jeden malý zádrhel. Jako základní nadstavbu procesoru, která zprostředkovává komunikaci čipu s programy, si Apple nevybral BIOS známý z počítačů PC, ale systém nazvaný EFI (Extensible Firmware Interface). Právě kvůli němu by všechny snahy nastartovat Windows na počítači s jablkem měly skončit marně.

Možná právě proto se Colin Nederkoorn z Houstonu rozhodl tomu, kdo jako první rozchodí Windows na macovi, nabídnout odměnu. Jako obyčejný uživatel používá v práci oba systémy a z každého se mu hodí něco. V Mac OS vytváří prezentace, PDF soubory a zařizuje přes něj správu sítě. PC potřebuje kvůli e-mailovému klientu, databázím v Microsoft Access a sdílení souborů. Jako základ do soutěže vložil sto dolarů a vyzval další lidi, aby odměnu svými příspěvky dále navyšovali. Aktuální výše nabízené částky už dosáhla 6 702 dolarů.

Nejvyšší sumou (tisíc dolarů) přispěla firma Delicious Monster, která vyvinula program Delicious Library – virtuální knihovnu, ke které potřebujete webovou kameru. S její pomocí načítáte čárové kódy z knížek nebo DVD, ke kterým se z internetu se stahují náhledy obálek a informace o titulu a autorovi. Obsah své knihovny pak můžete spravovat v počítači nebo sdílet s kamarády po síti.

Klíčovou podmínkou soutěže je to, aby počítač šel doopravdy nabootovat do obou systémů – Mac OS X a Windows XP (jiné verze nejsou přípustné). Nesmí tedy být použit žádný emulátor ani jiné obejití EFI.

Uzávěrka je stanovena na třiadvacátého března. Pokud se do té doby nepodaří nikomu Windows na macovi zprovoznit, Nederkoorn slibuje poslat všechny peníze na charitu.

O nových macintoshích s procesory od Intelu čtěte na Technetu ZDE.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: Pořady tuzemských TV, i když nejste on-line

Ilustrační foto

Stahovač FreeRapid Downloader stáhne soubory z různých míst i streamované videa z YouTube, ČT, TV Prima, Nova apod....

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz