6 000 USD pro toho, kdo rozchodí Windows na Applu

  • 15
Pokud se považujete za softwarové mágy, můžete si snadno vydělat přes šest tisíc dolarů (sto padesát tisíc korun). Úkol zní na první poslech jednoduše: stačí rozchodit Windows XP na počítači s procesorem Intel. Je tu jen jediný problém - ten počítač je Apple Macintosh.

Firma Apple udělala desátého ledna velkou změnu ve své nabídce. Poprvé představila počítače, které neběží na čipu od Motoroly nebo IBM, ale na procesoru od Intelu – tedy stroj, který by teoreticky mohl být kompatibilní s operačním systémem Windows. Mnohaleté hádky o to, jestli jsou lepší „jablka“ nebo „písíčka“ by v takovém případě ztratily smysl. Na jednom počítači by mohly být nainstalované oba systémy a uživatel by si snadno mohl vybírat to, co je v tom kterém systému lepší. Nadšenci o takové možnosti diskutovali už dlouho před tím, než první macy s intelovskými procesory přišly na trh. A firma Apple pochopitelně všechno popřela.

Je tu totiž jeden malý zádrhel. Jako základní nadstavbu procesoru, která zprostředkovává komunikaci čipu s programy, si Apple nevybral BIOS známý z počítačů PC, ale systém nazvaný EFI (Extensible Firmware Interface). Právě kvůli němu by všechny snahy nastartovat Windows na počítači s jablkem měly skončit marně.

Možná právě proto se Colin Nederkoorn z Houstonu rozhodl tomu, kdo jako první rozchodí Windows na macovi, nabídnout odměnu. Jako obyčejný uživatel používá v práci oba systémy a z každého se mu hodí něco. V Mac OS vytváří prezentace, PDF soubory a zařizuje přes něj správu sítě. PC potřebuje kvůli e-mailovému klientu, databázím v Microsoft Access a sdílení souborů. Jako základ do soutěže vložil sto dolarů a vyzval další lidi, aby odměnu svými příspěvky dále navyšovali. Aktuální výše nabízené částky už dosáhla 6 702 dolarů.

Nejvyšší sumou (tisíc dolarů) přispěla firma Delicious Monster, která vyvinula program Delicious Library – virtuální knihovnu, ke které potřebujete webovou kameru. S její pomocí načítáte čárové kódy z knížek nebo DVD, ke kterým se z internetu se stahují náhledy obálek a informace o titulu a autorovi. Obsah své knihovny pak můžete spravovat v počítači nebo sdílet s kamarády po síti.

Klíčovou podmínkou soutěže je to, aby počítač šel doopravdy nabootovat do obou systémů – Mac OS X a Windows XP (jiné verze nejsou přípustné). Nesmí tedy být použit žádný emulátor ani jiné obejití EFI.

Uzávěrka je stanovena na třiadvacátého března. Pokud se do té doby nepodaří nikomu Windows na macovi zprovoznit, Nederkoorn slibuje poslat všechny peníze na charitu.

O nových macintoshích s procesory od Intelu čtěte na Technetu ZDE.