Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

... A je na baterky (4)

Primární články jsme vám představili v minulém díle tohoto seriálu - dnes si povíme o článcích sekundárních.

Jak vlastně primární články fungují?

Jestliže se elektrody z dvou různých kovů ponoří do vodivého roztoku svých solí - elektrolytu, vznikne mezi nimi potenciální rozdíl. Uzavře - li se mezi elektrodami elektrický okruh, bude jím protékat stejnosměrný elektrický proud a aktivní látky se začnou nenávratně vyčerpávat, Když se spotřebují úplně, je článek vybitý - proto je naprostým nesmyslem pokoušet se takové články nabíjet - zkrátka už v baterii neexistuje žádný nositel elektrického proudu. V závislosti na druhu elektrod, elektrolytu a jejich kombinacích lze vytvořit několik typů článků složených například ze dvou různých elektrod ponořených ve dvou odlišných elektrolytech, respektive v jednom společném, či ze dvou stejných elektrod ve dvou různých oddělených elektrolytech, případně ve shodném elektrolytu odlišné koncentrace.

Praotcem většiny dnešních suchých článků je Leclanchéův zinkouhlíkový článek. Ten se skládá z rozpustné zinkové elektrody ve tvaru dutého válce, vyplněného elektrolytem, v němž je umístěna uhlíková elektroda, obklopená práškovým oxidem manganičitým, tzv. burelem a uhlím. I když se elektrolyt různě zahušťoval pískem, moukou, sádrou či pilinami, případně se kombinoval s papírem, ani tyto přísady nezabránily tomu, aby přes zeslabený zinkový kalíšek nevytékal ven a neleptal vše, s čím přišel do styku. Původní zinkouhlíkové články proto byly postupně různě zdokonalovány až na současné typy s elektrolytem z chloridu amonného. Ty jednak snížily kolísání napětí při zátěži, jednak zredukovaly riziko vylití elektrolytu. V nich se totiž při vybíjení voda nevytváří, ale naopak spotřebovává, takže elektrolyt má tužší konzistenci a v konečné fázi své životnosti je úplně tvrdý.

Novější, modernější a dokonalejší články s alkalickým elektrolytem, nejčastěji z hydroxidu draselného, mají jednu elektrodu z práškového železa uloženu v gelu prosáknutém elektrolytem a druhou z práškového kysličníku manganičitého nanesenu na vnitřní stěně pouzdra. Toto řešení ještě zmenšuje vnitřní odpor, zlepšuje provoz za nižších teplot a výrazně snižuje riziko poškození obalu, a tím i vylití elektrolytu. Zatím nejvýkonnější, ale také nejdražší lithiové články, vyráběné především v miniaturních provedeních, využívají elektrody z lithia a z grafitu s oxidem manganičitým oddělené separátorem. Protože všechny tři jejich složky jsou velmi lehké, je i hmotnost těchto zdrojů velmi nízká. Tolik tedy asi k jejich funkci. Možná by stálo za to, abychom si také řekli, jaké nevýhody přestavují tyto články v praxi.

Vzhledem k tomu, že v nich probíhá elektrochemický proces nepřetržitě, jejich už tak ne příliš vysoká kapacita se ještě snižuje samovybíjením. Z tohoto důvodu se je nevyplatí nakupovat do zásoby ani je dlouho skladovat, neboť po určité době jejich napětí klesne natolik, že jsou nepoužitelné. Rozhodnete - li se primární články uchovávat (kratší dobu), určitě je uložte na chladnější místo, protože vyšší teploty samovybíjecí proces urychlují.

Sečteno a podtrženo, standardní články, jejichž hlavní předností je nízká pořizovací cena, jsou vhodné především pro zařízení s nižšími a středními proudovými nároky, např. rozhlasové přijímače, diktafony, osobní přehrávače. Nehodí se pro výrobky jak s velmi malým odběrem proudu, např. kalkulačky, hodiny, dálkové ovladače, tak s vysokým odběrem, např. videokamery, elektronické blesky, fotografické přístroje, elektromotorické hračky atd. V prvním případě proto, že se mohou víc vyčerpat samovybíjením a pokud to uživatel včas nezjistí, uvolnit i žíravý elektrolyt. V druhém případě proto, že jsou nadměrně namáhány, takže se velmi rychle vyčerpají. Všude, kde je zapotřebí vyšší proud, dlouhodobější zatížení a spolehlivější provoz, je lepší sáhnout do peněženky trochu hlouběji a zakoupit alkalické baterie. To platí zvlášť při napájení dálkových ovladačů, bezdrátových sluchátek, hodin, diářů a organizérů. Teď jsme se však dostali od popisu technologie spíše k nákupním radám a ty nejsou předmětem našeho článku. Raději se vrhněme do oblasti, která v dnešní době zažívá obrovský boom - do oblasti sekundárních článků alias akumulátorů.

Sekundární články

Z předchozích řádků je jasné, že tam, kde je zapotřebí větších proudů přijdou ke slovu sekundární články (hlavně u kamer, notebooků, digitálních foťáků, mobilních telefonů apod.). Standardní články a baterie s nižší kapacitou totiž nedokáží jednorázově vyvinout vyšší proud potřebný k "rozjezdu" takových proudově náročných zařízení. Alkalické zdroje jsou na tom sice o něco lépe, ale ani ony si s proudovými špičkami neporadí bezezbytku. Například běžná videokamera, napájená z 6V akumulátoru, která se při natáčení spokojí s proudem 1,2A, při startu vyžaduje po několik desetin sekundy až čtyřnásobně vyšší špičkový proud. Podobně se chovají i notebooky - jak při startu, tak např. při zápisu dat. Zvýšené proudové nároky přenosných přístrojů tak kromě síťových zdrojů, připoutaných kabelem k zásuvce, dokáží plně uspokojit jen akumulátory. To ovšem není jejich jediná přednost. Další, možná ještě důležitější, představuje jejich vysoká provozní efektivnost z  hlediska nákladů na jednotku energie. Relativně vysoká pořizovací cena akumulátorů se tak vrátí již po několika málo nabíjecích cyklech.

Akumulátory se podle použité kombinace elektrochemických komponent dělí na několik druhů. Z nich mají dnes absolutní převahu tyto tři: niklkadmiové, niklmetalhydridové a lithiumiontové. O nich si ale povíme až příště.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 133 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 133 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Týrají nabíječky a elektroauta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 32 příspěvků

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 9 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...