... A je na baterky (9)

aktualizováno 
Kdy se dočkáme těch pravým, výkonných a neslábnoucích akumulátorů v noteboocích? Zkuste s námi najít odpověd.

Jak dlouho si na ně ještě počkáme?

Patříte - li čirou náhodou mezi lidi, kteří mají zbytečných 3,5 milionu německých marek, pak neváhejte a investujte. A pokud tak učiníte hodně rychle, možná se brzy dočkáme - my všichni - doby, kdy budeme moci na našich noteboocích pracovat třeba deset hodin bez připojení do sítě. V současnosti se odhaduje, že se nových článků dočkáme nejdříve za dva roky. Problém nespočívá ani tak ve vysokých výrobních nákladech, jako spíše ve velikosti stávajících palivových článků. Dnes jsou vědci schopni vyrobit článek o tloušťce jednoho centimetru ovšem s rozměry odpovídajícími velikosti listu papíru A4 (tzn. 210 x 297mm) - snaha je vyrobit článek, který by zabíral čtvrtinovou plochu tak, aby zbylo více místa i pro ostatní zařízení, např. CD - ROM, DVD a nebo pro samotný procesor či harddisk. Velkou nevýhodou vodíkového článku je však jeho hmotnost. Budeme - li se držet představy, že by článek měl poskytovat energii 10 hodin, pak by vážil asi o jeden kilogram více než současné baterie. Oproti tomu výhodu palivových článků je prakticky neomezený počet nabíjecích a vybíjecích cyklů - navíc opotřebovaný vodíkový zásobník lze jednoduše vyčistit a znovu použít. Další výhodou je již zmiňovaná vysoká kapacita, která v průběhu používání neklesá - tzn. článek nezná paměťový efekt. Navíc u něj nedochází prakticky k žádnému samovybíjení. Na tomto místě tedy nezbývá než dodat, ať se vědci snaží, abychom se s našimi notebooky mohli již brzy vydat na dlouhou cestu, aniž bychom museli někde nabíjet baterii.

Celou dobu tu hovoříme pouze o jedné, navíc poměrně "vysněné" alternativě k současným bateriím. Abychom na nic nezapomněli, musíme se zmínit i o tzv. RAM článcích. Ty jsou již v současné době na trhu a zatím si vedou poměrně dobře.

Není RAM jako RAM

Když se řekne slovo RAM, asi si každý z vás představí operační paměť počítače. Nevím, jak je to možné - zda - li to byl záměr nebo ne, ale výzkumnému týmu BTI v Kanadě pod vedením profesora Karla Kodesche, autora původní technologie alkalických baterií ze šedesátých let, se podařilo vymyslet alkalickou baterii, kterou lze opakovaně nabíjet a nová technologie dostala název Rechargeable Alkaline Manganese (RAM).

Pokud byste dnes šli do obchodu a chtěli po prodavači alkalickou baterii, kterou lze nabíjet, nabídl by vám pouze typ AA (R6, tužková baterie) nebo AAA (R03, mikrotužková baterie). Výrobci však garantují, že by měli do konce tohoto roku uvést baterii, která bude schopna dodávat maximální trvalý proud 1A. Takovýto článek by určitě způsobil spoustu zmatku i ve světě mobilní techniky. Povězme si něco o tom, jak tyto články fungují a jaké mají vlastnosti.

Katoda článku je tvořena slisovanými kroužky kysličníku manganičitého (MnO2), nasyceného grafitem za účelem zvýšení vodivosti. Tyto kroužky jsou zalisovány do poniklovaného ocelového kalíšku, tvořícího pouzdro a zároveň kladný pól článku. Anoda je tvořena želé, které je nasycené práškovým zinkem v podobě mikrozrníček. Povrch těchto mikrozrníček je zvláštním způsobem ošetřen indiem - o tom zde psát ale nebudeme, protože přesný postup této procedury je předmětem obchodního tajemství. Vývod anody je v podstatě ocelová pozlacená jehla s čepičkou, která zároveň tvoří záporný pól článku. Mezi anodou a katodou je tzv. separátor, který je odděluje tak, aby nedocházelo ke zkratu a přitom mohli probíhat chemické reakce. Zpravidla je tvořen netkanou textilií a celofánem. Vývod katody ještě obsahuje ztenčené místo, které umožňuje únik plynů, vzniklých při nabíjení baterie vyššími proudy - např. při rychlonabíjení.

Pro a proti

Vzhledem k tomu, že se jedná o novou technologii uvedenou na trh, hovoří se spíše o jejích kladech než záporech. Nejprve se tedy pokusím vyjmenovat její klady.

  • RAM články se prodávají plně nabité, a jsou tedy ihned plně použitelné
  • Stejně jako klasické alkalické baterie netrpí RAM články téměř vůbec samovybíjením a vydrží v nabitém stavu 4 - 5 roků, na rozdíl od NiCd a NiMH.
  • Netrpí vůbec paměťovým efektem. Naopak, ač se to zdá nesmyslné, je vhodné dobíjet je co nejčastěji, což má příznivý vliv na jejich celkovou životnost. Čím dříve je totiž započato jejich nabíjení, tím menší chemické změny v nich nastanou a tím vyšší kapacitu si uchovají pro další cyklus
  • Snášejí vysoké provozní i nabíjecí teploty (až 700°C) což umožňuje, kromě jiného, i jejich nabíjení na přímém slunci, například v solárních nabíječkách, které budou také postupně uváděny na trh
  • Jsou ekologicky naprosto "čisté" a jejich likvidace je tedy snazší než u jiných článků.

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, jedinou nevýhodou, kterou jsem schopen nalézt je vyšší cena. To však nemusí být již dlouho pravdou, protože s rostoucí konkurencí na trhu jsou výrobci nuceni tlačit výrobní náklady dolů a tím i výslednou cenu.

Myslím si, že k tomu, abyste byli schopni poměrně racionálním způsobem diskutovat nad tématem baterií a akumulátorů, jsme vám v našem seriálu poskytli dostatečné množství informací.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Najdete na iDNES.cz