ABIT Home Theatre AU10: Dolby 5.1 za hubičku

  5:00aktualizováno  5:00
Od proslulé firmy ABIT pochází zvuková karta pro nenáročné hráče a fanoušky DVD videa za neuvěřitelnou cenu, s dekodérem Dolby Digital a analogovým 5.1 výstupem.

Ve hrách se to hemží prostorovým zvukem, DVD filmy ve stereu také nejsou to pravé ořechové. Jak si pořídit surround, aby to moc nestálo? Odpovědí je karta AU10 od firmy ABIT, jež proslula především jako výrobce vysoce kvalitních motherboardů.

Zvuková karta Abit AU10Co si přineseme

Po rozbalení krabice narazíme na malou PCI kartu AU10, založenou na čipu ForteMedia 801, kodeku AC'97 a certifikovanou pro Dolby 5.1. Podporuje samplovací frekvence 32, 44.1 a 48 kHz, FM syntézu a standardy EAX a A3D pro definování šíření zvuku v 3D prostoru. Na čelním (či spíše zadním?) panelu najdeme konektory pro mikrofonní vstup, Line In a Out, miniDIN pro 5.1 výstup a MIDI/Gameport, na kartu samotnou pak lze připojit zvukový signál až ze čtyř dalších zařízení,jakými jsou např. CD-ROM, výstup z HW DVD-dekodéru, modem apod. Na kartě je také připraven digitální S/PDIF I/O. Dále na nás čeká tištěný manuál a CD s ovladači pro DOS, Windows 98/NT/2000 a několika bundlovanými aplikacemi, mezi nimiž dominuje softwarový player WinDVD 2000 v2.2 s Dolby Digital/DTS dekodérem. Trochu nevěřícně jsem koukal na velmi komfortní dálkové ovládání k WinDVD, není to žádný trapas velikosti kreditní karty jako u Creative Dxr3 Infra, ale poctivý ovladač, jaký máte třeba u videa. K němu přísluší samozřejmě i přijímač s PS/2 konektorem, jenž je samozřejmě průchozí, takže nezůstanete bez myši či klávesnice. Nedílnou součástí je ještě speciální miniDIN-to-3xjack adaptér pro připojení surround aparatury.

Instalace

Yamaha XG PlayerJejí průběh není třeba nijak zvlášť komentovat, drivery se chovaly slušně a netropily neplechu. Notorické hráče starých her potěší hardwarová emulace starého SoundBlasteru, která se projeví přítomností zařízení AU10 Legacy Audio a AU10 Legacy Joystick. Po restartu se v trayi Windows objeví nová ikona spouštějící ovládací panel karty, kde lze nastavit počet reproduktorů, zvukové efekty (Reverb, Echo...), prostředí (Room, Hall, Garage...) a pochopitelně ovládat vstupy/výstupy karty. O nezbytném WinDVD 2000 2.2 jsem se již zmínil, druhou bonusovou aplikací od firmy InterVideo je WinRIP, přehrávač zvukových souborů, audio CD grabber a MP3 enkodér. Z firemního CD si dále můžete nainstalovat softwarový wavetable syntezátor Yamaha XG a drivery QSound 3D, emulující prostorový zvuk na obyčejných stereo repráčcích. Opravdu jsem se nestačil divit, odkud se hluk přilétávající helikoptéry bere - zadní bedýnky mlčely, ale přesto se zvuk pohyboval po místnosti. Impresivní!

Praxe

WinRIP 2.0Každý, kdo se těšil, že ze zvukovky v této cenové hladině dostane digitální výstup, bude zklamán. Leccos již napovídá přibalená redukce, z konektoru miniDIN "leze" pouze analogový signál. Nutností je tedy surround sestava s analogovými vstupy. WinDVD pracuje výborně a dálkové ovládání, to je těžká pohoda. Zvuk je poměrně kvalitní, ale je na něm znát cena karty. AU10 nedostane z předmětu Reprodukce vyšších frekvencí nejlepší známku, jsou znatelně zastřené; v tomto směru ji hravě překoná i legendární AWE32. Netýká se to jen DVD playbacku, ale také přehrávání MP3 souborů a dalšího audia. Hráče karta pravděpodobně uspokojí, samply jsou většinou na nižších frekvencích i bitovém rozlišení a během hraní nebylo patrné žádné zkreslení.

HodnoceníOvladač Abit  AU-10

AU10 je na světě již víc než rok a za tu dobu se již vyskytlo mnoho kvalitnějších (a také dražších) zvukovek. Pokud ale patříte mezi nenáročné diváky či hráče, tento bundle vám za svou cenu poskytne přiměřený výkon a neocenitelný komfort při sledování DVD videa.

Kvalita zvuku a funkce: 25 bodů ze 50.

Podpora prostorových standardů EAX a A3D pouze v základních verzích je dnes již velké minus. Nové verze přinášejí kvalitnější zvuk, jenž vám stávající čip FM801 neposkytne. Příjemná je emulace SoundBlasteru na úrovni hardware.


Vybavení: 20 bodů ze 20.Box od Abit AU-10

Jednoduchá instalace, maličko zmatečný control panel, ale karta slouží v rámci svých možností dobře. Dálkový ovladač k WinDVD je lahůdka!
Spolu s kartou dostanete slušnou dávku kvalitního software, za plné verze WinRIP a WinDVD se tvrdě platí a jen jejich cena daleko přesahuje cenu celého balíku!

Cena: 25 bodů ze 30.

Cena za 5.1 surround zvukovku je více než příjemná, pokud se spokojíte s analogovým výstupem a zvukem nepřesahujícím průměr, berte všemi deseti. Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Čína údajně zaútočila na americké služby přes Apple a Amazon

Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalily experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Čínské tajné služby podle agentury Bloomberg provedly masivní útok na americké společnosti a skrze ně na americké tajné...

Nová čtečka Amazon Kindle Paperwhite je voděodolná a přečte vám knihu

Čtečka Kindle Paperwhite přichází v roce 2018 s voděodolností do dvou metrů.

Amazon představil čtvrtou generaci čtečky elektronických knih Kindle Paperwhite.

Wi-fi přichází s velkou změnou, bude jednoduše číslovat verze

Nové značení wi-fi.

Aliance, která má na starosti bezdrátový formát wi-fi, se rozhodla výrazně změnit jeho značení.Najdete na iDNES.cz