Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Acer TravelMate C112TCi - podrobná recenze Tablet PC, 2. část

  1:00
V pokračování recenze mininotebooku TravelMate C112TCi s dotykovým displejem si povíme něco o dodávaném softwaru, ovladačích a různých důležitých systémových utilitách. Podrobněji bude také řeč o operačním systému Windows XP Tablet PC Edition, systému rozpoznávání psaného písma a ovládání notebooku hlasem.

BIOS

Acer TravelMate C112TCi má autokonfigurační Phoenix BIOS, ve kterém můžete provést ta nejzákladnější nastavení určující například identifikaci pevného disku a některé bezpečnostní funkce. Chcete-li používat infraport, musíte ho v BIOSu povolit, standardně je totiž zakázán a Windows XP k němu tudíž nedokáží nainstalovat příslušné ovladače virtuálního sériového portu. BIOS v TM C112TCi je ostatně velmi spartánský a jakékoliv pokročilé funkce běžné u BIOSů základních desek desktopů v něm budete hledat marně.

Software

Bez software se neobejde žádný počítač a Acer TravelMate C112TCi je na tom z tohoto hlediska velmi dobře. Dodávaný operační systém Windows XP Tablet PC Edition je už na disku předinstalovaný a po prvním zapnutí notebooku proběhne jeho prvotní inicializace. Přečkat budete muset i několik následných restartů, při kterých se (rovněž automaticky) doinstalují některé doplňkové a bonusové aplikace dodávané k notebooku.

V jedné z krabic najdete ještě čtyři papírové obálky skrývající několik cédéček a elektronické manuály. Několik z nich obsahuje kompletní zálohu operačního systému i všech bonusových programů a utilit. Případná obnova systému je velmi prostá - v BIOSu nebo při restartu notebooku si nastavíte bootování z dodávané optické mechaniky (připojené přes port FireWire), vložíte první ze systémových CDček (je bootovací) a zbytek celého procesu pak už jen spočívá v odklikání několika dotazů a výměně cédéček v mechanice. Poté je veškerý software na partitionu C: ve stavu, v jakém jste notebook poprvé vybalili z krabice a opět probíhá inicializace operačního systému a bonusových programů.

Další dvě cédéčka obsahují antivirový program Norton Antivirus 2004 a vypalovací program NTI CD&DVD Maker Gold. Norton Antivirus je dostatečně známý a kvalitní antivirový program, který máte v rámci (s notebookem zakoupené) licence na jeden rok zdarma. NTI CD&DVD Maker Gold je komplexní, avšak "průměrná" aplikace pro vypalování CD a DVD médií a umožňuje tvorbu a kopírování Audio CD, Video CD, datových/video CD/DVD atp. a také tvorbu jejich přebalů.

Ve Windows XP Tablet PC Edition je i obdoba poznámkového bloku pro rychlé grafické poznámky a komplexnější Windows Journal schopný zaznamenávat rovněž kombinované grafické poznámky. Součástí softwarové výbavy je Microsoft Reader (opět známy především z kapesních mobilních zařízení typu Pocket PC/Windows Mobile), což je víceméně stupidní prohlížeč elektronických knih používající proprietární souborový formát. Mnohem zajímavější je poměrně luxusní FranklinCovey TabletPlanner navržený pro ovládání právě pomocí dotykového displeje a neméně dokonalý Zinio Reader na prohlížení elektronických publikací (něco na způsob animovaných PDF dokumentů) včetně obrázků a různých multimediálních záznamů. Na přehrávání DVD filmů dostanete CyberLink Power DVD 5. A nakonec jsem si nechal grafickou perlu, kterou je Alias SketchBook Pro, což není nic jiného než specializovaný grafický editor podporující vrstvy a několika desítek brushů určený speciálně pro rychlé kreslení na Tablet PC a zařízeních s dotykovým displejem.















Operační systém a možnost jeho záměny

Pokud byste chtěli na notebook nainstalovat jiný operační systém než Windows XP, budete mít zřejmě dost velké problémy s ovladači, a to zejména s ovladači pro dotykový displej. Linux jsem na TravelMate C112TCi instalovat nezkoušel, nemám s ním žádné zkušenosti, klasické Windows XP ale pochopitelně můžete na notebook nainstalovat zcela bez problémů. Windows XP Tablet PC Edition jsou totiž pouze nadstavba pro Windows XP a zdarma můžete provést aktualizaci na verzi Tablet PC Edition 2005 (cca 250 MB dat v rámci tzv. Tablet PC Recognizer Packu; ke stažení přímo u Microsoftu) a také aktualizaci obsahující rovnou i Service Pack 2. Samotná nadstavba Tablet PC Edition doplňuje Windows XP o systém rozpoznávání ručně psaného písma v několika jazycích, softwarovou klávesnici a několik specializovaných aplikací a utilit umožňujících ovládání operačního systému a aplikací přes dotykovým displejem a v omezené míře též hlasem.

Čeština ve Windows XP Tablet PC Edition

S notebooky modelové řady Acer TravelMate C110 dostanete pouze anglická Windows XP ve verzi Tablet PC Edition. Interní záležitosti ohledně české klávesnice a jiných parametrů místní "lokalizace" operačního systému jdou samozřejmě nastavit bez problémů, týká se to například měnových jednotek, fontů apod., s rozpoznáváním písma pro češtinu se ale předem rozlučte. Rozpoznávání písma funguje v několika jazycích angličtinou počínaje přes němčinu, francouzštinu a španělštinu až po japonštinu a čínštinu, češtinu ale Recognizer Pack zatím nepodporuje.

Microsoft se totiž ještě neobtěžoval s lokalizací Windows XP Tablet PC Edition přesněji řečeno s českou lokalizací Tablet PC Recognizer Packu a vzhledem k velmi malému trhu pro takovou lokalizaci se s ní nejspíš nesetkáme ani v budoucnu.








Česky psaný text na dotykový displej můžete na TravelMate C112TCi vkládat například s pomocí komerční aplikace PenReader, která podporuje i několik desítek dalších jazyků a kterou zřejmě budete znát ve verzi pro kapesní počítače typu Pocket PC/Windows Mobile. Českou softwarovou klávesnici pro Windows XP Tablet PC Edition nabízí též společnost Sunnysoft.

Samotné rozpoznávání ručně psaného písma funguje v několika úrovních. Psát může jak samostatná písmenka, tak i celá slova či věty. Tablet PC Recognizer Pack umí přitom rozpoznat nejen hůlkové písmo, ale také běžné psané písmo. Přesnost rozpoznávání pro anlgické texty je stručně řečeno vynikající a software umí rozpoznat i dost velký "škrabopis".

Ovládání hlasem

Hlasové ovládání notebooku vyžaduje průvodní cca půlhodinový trénink, při kterém se funkce pro rozpoznávání hlasu přizpůsobí vašemu hlasu (nesmíte mít ovšem zrovna chřipku :-)) pomocí čtení několika desítek kB různých textů. Vše se opět týká angličtiny, dalšími v současné době podporovanými jazyky pro hlasové ovládání je pouze japonština a čínština. Po prvním tréninku máte něco málo přes 90 % úspěšnost rozpoznání hlasových příkazů, kterou teoreticky můžete dalším tréninkem (už několikahodinovým) navýšit o další procenta až k hranici perfekcionalismu.

O rozpoznávání hlasových příkazů (které můžete měnit a editovat v preferencích Windows) se stejně jako o rozpoznávání ručně psaného písma stará Tablet PC Input Panel, ze kterého můžete aktivovat i hlasový diktát. Kratší ani delší texty v angličtině či jiném z podporovaných a jazyků tedy nemusíte psát, ale můžete je například do MS Wordu nebo jiného textového editoru pohodlně nadiktovat. Převod mluveného slova na psané písmo je poměrně spolehlivý, musíte ale pochopitelně stále dodržovat "naučenou" výslovnost.




Ovladače a doplňkové utility

Windows XP jsou nechvalně známé svým systémem ovladačů a nejrůznějších služeb a uživatelských aplikací spouštěných při startu systému. Na Acer TravelMate C112TCi toho běží opravdu požehnané množství. Jednotlivé funkce notebooku týkající se správy napájení, bezdrátových komunikací, touchpadu, tlačítek pro spouštění aplikací a ještě mnoha dalších funkcí se totiž řídí výhradně softwarově, což je nejjednodušší, ale současně na paměť poměrně náročně řešení. Některé z utilit spouštěných při startu operačního systému nebo v rámci jeho služeb můžete klidně později vyhodit, chcete-li ale mít k dispozici všechny funkce nabízené notebookem, musíte se s běžícími utilitkami zkrátka smířit. Za zmínku určitě stojí i celkový objem nenainstalovaných ovladačů jednotlivých hardwarových komponent a utilit k notebooku - je jich něco přes 120 MB!

Základem správy jednotlivých systémových utilit je u notebooků Acer TravelMate C110 (a nejen u nich) komplexní Notebook Manager. Jeho prostřednictvím můžete řídit a nastavovat volby pro bootování operačního systému, spravovat systém hesel a ochrany notebooku přes bezpečností čipovou kartu, upravit řízení spotřeby, hlasitost zvuku, nastavit aktivitu WiFi karty a rozhraní Bluetooth apod.




Tlačítka pro spouštění aplikací se programují pomocí Launch Manageru, další desítky nejrůznějších voleb nabízí drivery a jejich preference pro polohovací zařízení touchpad a jeho tlačítka. Samostatné a rovněž poměrně podrobné preference se týkají důležitých hardwarových tlačítek rozmístěných na okraji notebooku. Desítky nejrůznějších voleb a nastavení jsou dostupné pro ovládání operačního systému přes dotykový displej. Jedná se například o nastavení systému pro praváky či leváky, automatické rotace displeje z landscape do portrait módu v konfiguraci Tablet PC s otočeným a sklopeným displejem a tak bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho.










Bezdrátové komunikační rozhraní Bluetooth ovládá poměrně známý a často používaný software WIDCOMM (viz screenshoty), který mapuje COM porty Windows pro jednotlivé Bluetooth profily/služby. Komunikaci přes Bluetooth jsem zběžně zkoušel s mobilními telefony Sony Ericsson T68i a P800 a nemohu o ní prohlásit nic víc, než že funguje.




Ovladače grafické karty Intel Extreme Graphics 2 (integrované v čipsetu Intel) jsou relativně bohaté jak na informace o samotném grafickém adaptéru, tak i v možnostech jeho nastavení. Nedá se to sice ani v nejmenším srovnávat s drivery pro grafické karty ATI či NVIDIA, ta nejdůležitější nastavení ale najdete přesně tam, kde by měla být. Pokud běží notebook na baterie, může čipová sada přepnout grafický adaptér na nižší frekvenci (podrobné hardwarové parametry opět viz web společnosti Intel) a automaticky snížit jas/podsvícení displeje. Nárůst výdrže na baterie je pak opravdu víc než značný, podrobnosti viz testy.




... dokončení příště.

Luboš Němec   

  • Nejčtenější

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 13 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Připomeňme si květnové povstání a konec druhé světové války v Evropě

v diskusi je 19 příspěvků

5. května 2024

Výročí květnového povstání v Českých zemích a konec druhé světové války v Evropě si připomeneme...

Malý bojovník na Měsíci zvládl, co se nečekalo. Přežil tamní kruté noci

v diskusi jsou 2 příspěvky

3. května 2024  14:32

Japonské zařízení Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) bylo prvním, které letos úspěšně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

v diskusi je 20 příspěvků

4. května 2024

Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi jsou 3 příspěvky

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

Skvělý rychlý tip na skrytou přeinstalaci Windows 11 beze ztráty dat

v diskusi nejsou příspěvky

8. května 2024

Problém s počítačem může potrápit každého uživatele. Naštěstí v mnoha případech je poměrně snadno...

Apple dal poprvé nejnovější čip do iPadu. Pro přichází s OLED displejem

v diskusi je 17 příspěvků

7. května 2024  17:19

Společnost Apple připravila speciální tiskovou konferenci, na které v úterý odpoledne představila...

První start lodi Boeing Starliner se odkládá kvůli závadě na raketě Atlas

v diskusi je 11 příspěvků

6. května 2024  17:50,  aktualizováno  7.5 5:34

V bolestech rozené dítě společnosti Boeing v podobě lodi Boeing CST-100 Starliner mělo v úterý nad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...