ACID PRO 4.0 - špičkový nástroj pro hudebníky v novém kabátě

aktualizováno 
Příznivcům skládání hudby na počítači je určena nová verze populární aplikace proslulých Sonic Foundry. ACID PRO ve čtvrté verzi přináší mnoho zajímavých profesionálních nástrojů (Piano Roll, podpora VSTi...), které však jistě ocení i domácí uživatelé.

Když před pár lety rozšířila společnost Sonic Foundry nabídku svých produktů o revoluční aplikaci pro míchání prefabrikovaných zvukových smyček netradičně pojmenovanou ACID, málokdo očekával, že časem její popularita dosáhne takových mezí, že na výsluní firemního vlajkového produktu nahradí do té doby nepokořený a dnes již bezesporu kultovní audio editor Sound Forge. Realita však byla mnohem zajímavější. ACID během pár měsíců od uvedení do prodeje posbíral snad všechny prestižní ceny a hlad jeho uživatelů po zvukových smyčkách pro skládání (v pravém slova smyslu) hudebních kompozic dal vzniknout nové řadě “acidizovaných” samplovacích CD, která k dnešnímu dni čítá několik desítek titulů všech hudebních žánrů. Z původně spartansky vybavené aplikace cílené především na uživatele chtivé multimediálního muzicírování se stal plně profesionální nástroj, který nalezne využití jak v profesionálním, tak v domácím hudebním studiu. Nejnovější verze 4.0 přináší celou řadu novinek a vylepšení, která jsou dle vyjádření firmy orientována především na uživatele z řad profesionálů, ale bezpochyby je ocení i domácí uživatelé.

ACID 4.0

ACID Pro nabízí neomezený počet audio a MIDI stop plus všechny potřebné nástroje pro vytváření vlastních skladeb, populárních remixů a mixů ve formátu 5.1 Surround. S jeho pomocí není problém vytvořit synchronizované hudební podklady pro video a hudební doprovod pro internetové stránky a Flash animace. Hotové projekty lze exportovat do všech standardních formátů, nebo je vypálit na CD jako audio stopy. Za všechny podporované formáty jmenujme alespoň nejpopulárnější WAV, WMA, RM, AVI a MP3. Samozřejmostí je rovněž jejich přímý import.

ACID 4.0  ACID 4.0

Verze 4.0 přináší dlouho očekávaný Piano-Roll, který umožňuje pohodlně editovat MIDI data stejným způsobem, jako je tomu v sekvencerech. Samozřejmostí je “kreslení” nových not, grafická editace MIDI parametrů, nahrávání MIDI událostí z externích zdrojů, popřípadě jejich ruční zadávání při krokovém záznamu. S MIDI stopami je navíc možné pracovat stejně jako s audio stopami. K dispozici je precizní time-stretching pro jejich přizpůsobení požadovanému tempu beze změny výšky přehrávaných not a pro snížení zatížení procesoru mohou být MIDI stopy předrendrovány se všemi přiřazenými efekty. Určitých vylepšení doznala i efektová sekce. Již tak velký počet integrovaných efektů byl rozšířen o pět nových efektů z provenience Sonic Foundry, které podporují plnou automatizaci parametrů a automatizované ovládání obálek průběhů jednotlivých parametrů - Resonant Filter, Track EQ, Flange, Wah-Wah a Phase. Příjemným rozšířením je nově integrovaná podpora VSTi instrumentů, přidání nových průběhů prolínacích obálek, možnost klonování používaných smyček, snížení latence přidáním podpory ASIO standardu a v neposlední řadě podpora OPT (Open Plug-In Technology) firmy Yamaha.

ACID 4.0

Součástí boxované verze je kromě tištěného manuálu a instalačního CD také CD s více než čtyřmi sty prefabrikovaných smyček v mnoha hudebních žánrech a celá řada ukázkových projektů. Více než bohatá nabídka pro první seznámení s ACIDem. Již tak bohaté možnosti programu lze navíc téměř bez omezení rozšiřovat plug-in moduly v podporovaných standardních formátech. Pro profesionální uživatele je určen nejnovější balík nativních Sonic Foundry plug-inů 5.1 Surround Plug-In Pack určených výhradně pro ACID Pro 4.0, který obsahuje inteligentní Dolby Digital 5.1 surround/Dolby Digital AC-3 enkodér a nástroje pro vypálení získaných mixů na DVD disky (DVD-R, DVD+R, DVD-RW a DVD+RW).

ACID 4.0  ACID 4.0

ACID Pro 4.0 je již pár měsíců v prodeji a jeho doporučená prodejní cena byla stanovena na $499.95, nicméně v současné si jej můžete stáhnout přímo od Sonic Foundry za mnohem příznivější cenu $349.97. Ani příznivci boxovaných verzí nepřijdou zkrátka, neboť v síti autorizovaných prodejců Sonic Foundry je ACID Pro 4.0 k mání za $399.96. Závěrem zbývá dodat, že pro uživatele předchozí verze 3.0 je k dispozici placený upgrade na aktuální verzi, jehož cena činí $149.95. Zdají-li se vám výše uvedené ceny nedostupné, nemusíte být příliš smutní. Populární ACID totiž existuje i v cenově dostupnějších verzích, které sice nezruinují vaši peněženku, ale na druhou stranu nabízejí pouze základní funkce a nástroje. Většina multimediálních uživatelů si s nimi však bohatě vystačí.

Autor:


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci  Windows 10 October 2018...

Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří...

Tipy a triky pro Windows 10: zameťte po sobě stopy z vyhledávání

Tipy a triky pro Windows 10

Posuvníky v nabídkách Windows 10 se již nemusí automaticky schovávat. Podíváme se i na připojení FTP účtu jako další...

Šikovný fotoeditor nebo zabezpečený prohlížeč pro tablet i mobil

Tablet pro práci i zábavu

Nedávno aktualizované aplikace přinášejí zajímavé funkce. Vyzkoušet tak můžete například webový prohlížeč s ochranou...Najdete na iDNES.cz