Agent FBI obviněn ruskou bezpečnostní službou z hackingu

  • 11
Více než rok stará historie dvou ruských hackerů, kteří napadli některé americké servery, aby zde získali čísla kreditních karet, má nečekané pokračování. Rusko obvinilo agenta FBI, který získal důkazy proti hackerům „nestandardním“ způsobem.
Rusko obvinilo jednoho agenta amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) z neautorizovaného využití počítače umístěného na území Ruské federace. Co tomu předcházelo?

Nachytaní hackeři

Na začátku všeho byli dva ruští hackeři z Čeljabinska - Alexej Ivanov a Vasilij Goršakov, kteří pronikali na různé servery (mimo jiné i ve Spojených státech). Zajímali se o servery bank a dalších organizací, ze kterých získávali například čísla kreditních karet jejich klientů. Neunikli však pozornosti amerických bezpečnostních orgánů, které na tyto dvě osoby vytvořily past.

Tou pastí se stala fiktivní společnosti Invita. Díky ní se FBI podařilo vylákat pod záminkou nabídky zaměstnání oba hackery do Spojených států. Byla také monitorována jejich činnost na počítačích, na které před tím agenti nainstalovali program zaznamenávající úhozy kláves. Poté, co se dvacetiletý Ivanov a o pět let starší Goršakov přihlásili na ruské servery, ze kterých stáhli programy umožňující napadání cizích počítačů, byl jejich osud v podstatě zpečetěn. FBI tím získala jejich přihlašovací jména a hesla a obrátila se o pomoc na ruské orgány. Nedostalo se jim však odpovědi (Rusko má sice dohodu s USA o spolupráci při vyšetřování, ta se ale nevztahuje na počítačové zločiny). Následně se američtí vyšetřovatelé rozhodli pro vlastní akci. S využitím získaného přihlašovacího jména a hesla pronikli do počítačů obou hackerů a stáhli přibližně 1,3 GB komprimovaných dat.

Ke konci roku 2000 byli oba mladí hackeři uvězněni a v dubnu 2001 obžalováni za nelegální pronikání do počítačových systémů bank a zcizení čísel kreditních karet.

znak FBIHackeři z FBI

Tento způsob získávání důkazů vyvolal spory v několika rovinách. Především si mnozí bezpečnostní experti uvědomili, že způsob, který FBI použila, aby mohla oba ruské občany obvinit, vytvořil precedens. Na jeho základě jednotlivci a společnosti ze Spojených států mohou dočkat podobného „útoku“ od vyšetřovatelů a dalších orgánů kterékoliv země.

Další rovina je spíše morálního charakteru. Jedná se o otázku, zda může státní exekutiva používat kriminální metody k tomu, aby mohla potrestat trestnou činnost.

Na scénu vstupuje Ruská federální bezpečnostní služba

O tom, že jednání amerických orgánů nebylo v pořádku, je nyní přesvědčena ruská bezpečnostní služba. Ta obvinila jednoho speciálního agenta FBI - Michalea Schulera - z používání hackerských metod. Jak se vyjádřilo ředitelství ruského bezpečnostního orgánu, jde o princip. Pokud totiž američtí vyšetřovatelé používají takových metod k dopadení hackerů, není jisté, zda se podobných činů nedopouštějí i v jiných případech.

Zdroj: News.com