AGP 8x: Ještě větší propadák než jsme doufali

  • 11
S příchodem nové datové sběrnice AGP 8x se spousta majitelů základních desek těšila na nové rozhraní a spousta výrobců tomu přizpůsobila reklamní kampaně. Jak šokující je zjištění, že AGP 8x přináší jen jedno procento výkonu navíc! Teoreticky vše sedí perfektně, tak kde se stala chyba?

Intelem vyvinutá, s velkým humbukem představená, a četnými reklamními kampaněmi podpořená. Tak by se dala stručně charakterizovat sběrnice AGP 8x pro grafické akcelerátory. Ale jak už to tak bývá, čím větší jsou reklamní kampaně, tím větší je i šok, který následně nastane při střetu s realitou. A zejména pak pro obyčejného počítačového uživatele.

Ať se podíváte na jakékoliv doposud zveřejněné srovnávací testy mezi AGP 4 a AGP 8x, všude je jeden a tentýž výsledek.
AGP 8x v těchto testech dosahuje naprosto shodných, nebo jen nepatrně rozdílných výsledků oproti AGP 4x. V některých případech se rozdíl rovná jednomu, někdy dvoum procentům. Jsou i případy, ve kterých pracuje grafická karta ve spolupráci s AGP 8x ještě pomaleji, než s AGP 4x. Když pomineme nepravděpodobnou možnost, že se jedná o masovou chybu měření, jsou výsledky šokující.

AGP 4x vs 8x
(Zdroj: Hardwarezone.com)


Neexistuje velké množství důvodů, proč papírově rychlejší sběrnice AGP 8x, s datovou propustností až 2.1 GB/s, nedokáže grafické kartě pomoci natolik, aby byl výsledek markantní. Za této situace se všechna měření a rozdíly mezi nimi, dají označit za statistickou chybu. O to pikantnějš je, že podle mnoha odborníků nemělo AGP 4x s propustností "pouhých" 1.07 GB/s  dávno moderním grafickým kartám stačit. Zejména ne takovým 3D akcelerátorům, jakými jsou nVidia GeForce4 Ti4600, nebo Ati Radeon 9700Pro.

Někde je tedy chyba. Bohužel zatím nikdo přesně netuší kde. Nikdo nebyl (alespoň pokud je mi známo) schopen formulovat přesvědčivé a přijatelné vysvětlení.

Podobnou situaci už nejednou počítačový průmysl zažil. A tak se ta současná velice podobá příchodu pamětí DDR na trh (a jejich nesmělému útoku na pozice SDRAMů). Tehdy se situace té dnešní podobala v několika zásadních aspektech.

Za prvé: V tu dobu nikdo nevěřil, že by se DDR paměti mohly masově rozšířit, neboť SDRAM pamětí se vyrábělo přes 90 procent. Dnes je zřejmé, že nebude dlouho trvat a situace se přesně obrátí a 90 procent na trhu bude pamětí DDR.
Za druhé: První testy DDR byly až komické. Téměř žádný nárůst výkonu procesoru v systému s DDR oproti SDRAMům - a jenom 5 až 10 procent v nárůstu realné datové propustnosti. A na základě těchto zjištění neměl nikdo odvahu do drahých DDR pamětí investovat.

Jak se celá věc vyvine směrem do budoucna se za těchto okolností nedá odhadovat. Vše by měl vyřešit nástup dalších, výkonnějších procesorů a výkonnějších grafických karet. Třeba se potom ukáže, že AGP 8x je také k něčemu dobré, nejenom k reklamním masážím zákazníků.