Air Flo Mouse & V-Mouse - myši, které léčí

  • 13
Potí se vám při používání myši dlaně? Nevěšte hlavu, myš chlazená vlastním ventilátorem vaše problémy spolehlivě vyřeší. Druhou novinkou na trhu je ještě zajímavější vertikální myš, která výrazně redukuje případné potíže syndromu karpálního tunelu v levé či pravé ruce ovládající myš.

Možná si myslíte, že na počítačové myši už není co vylepšovat. Opak je však pravdou a na trhu se objevují nejrůznější variace myší a příbuzných polohovacích zařízení, jejichž design a princip fungování se od klasických myší může dost lišit. Na trhu existuje bezpočet myší a jiných polohovacích zařízení nejrůznějších tvarů i velikostí a některé z nich stojí za bližší popis. Jednou z takových myší je Nyko Air Flo Mouse, což je klasická počítačová myš vybavená dokonalou interní klimatizací.

Klimatizace u myši není sice nijak nový, ale ani nijak nadnesený pojem, neboť systém nasávacích a odvětrávacích otvorů po těle myši efektivně redukuje pocení ruky používající myš.

Air Flo MouseProblémy s potem jsou obvyklé téměř u všech myší s hladším umělohmotným povrchem a zejména pak v horkých letních měsících, kdy není k dispozici klimatizované pracoviště. Mnohahodinová práce s myší je pak zpravidla hygienickým utrpením nehledě k trpící pokožce dlaně a dalším estetickým záležitostem.

Nyko Air Flo Mouse se chová zcela shodně jako obyčejná (a velmi lehká) optická myš s rozlišením 850 dpi a připojuje se na port USB. Díky integrovanému miniaturnímu větráčku a upravenému povrchu myši je ale práce s Air Flo Mouse pohodlná i za letních veder a především dlaň ruky by se zdaleka neměla potit tak jako u klasických celoplastových myší. Cena Nyko Air Flo Mouse je zhruba 20 USD.

Air Flo Mouse 


V-MouseJiné a ještě revolučnější pojetí přináší V-Mouse společnosti Salient Technology, která se prodává za přibližně 40 USD. Jedná se o vertikální "myšopero", jehož držení připomíná běžné tlusté pero a nemá tedy příliš společného s dlaňovým úchopem klasické počítačové myši. A právě způsob držení V-Mouse je na celém zařízení to nejzajímavější, neboť může poměrně důsledně omezit či dokonce zcela odstranit problémy s karpálním tunelem v ruce ovládající myš.

O co jde? O nic příjemného. Syndrom karpálního tunelu je všeobecně známé a značně problematické onemocnění středového nervu ruky (nervus medianus), které může způsobit právě například dlouhodobá práce s počítačovou myší spojená s nevhodnou polohou ruky. Lékaři o tom jistě vědí své, každopádně i lehké namožení šlach ohýbačů prstů v karpálním tunelu a zmnožení jeho obsahu v oblasti zápěstí je velmi nepříjemná záležitost s poměrně zdlouhavou léčbou. Popis zmíněných obtíží není z mé hlavy, další podrobnosti najdete například zde.

V-Mouse je opět optická myš, díky principu práce senzoru a relativně malé pracovní ploše ovšem pro jistotu pracuje rovnou s rozlišením 1000 dpi. Hmotnost V-Mouse je cca 40 gramů, podporovaným rozhraní je stejně jako u většiny myší port USB. V-Mouse má dvě tlačítka a na spodní straně magnet, který slouží k vertikálnímu "zaparkování" myši na vymezené kovové plošce na dodávané podložce. Myš tedy nemusíte neustále odkládat a zase zvedat z podložky a je stále připravena k použití. Další drobným rozdílem oproti většině běžných optických myší je barva LED senzorů, která není červená, nýbrž modrá. Díky způsobu uchopení a principům ovládání se V-Mouse se příliš nehodí na hraní akčních her. Další omezení myši se týkají práce s různými specializovanými aplikacemi, které vyžadují více než dvě tlačítka nebo scrollovací kolečko, které u současné verze V-Mouse zatím chybí.

V-Mouse