Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Aireo - kapesní přehrávač absolutně bez drátů

aktualizováno 
Kapesní přehrávač s pevným diskem, který komunikuje výhradně bezdrátově - to je Aireo. Pro přenos souborů z/do počítače využívá Wi-Fi, místo linkového výstupu má FM vysílač. Jediný kabel, který budete potřebovat, povede do elektrické sítě.

Jak by se vám líbil kapesní přehrávač, ke kterému byste nepotřebovali žádné kabely? Jen byste jej položili vedle počítače a automaticky by se do něj stáhla nová muzika, vzduchem by se domluvil i s vaší věží a její reproduktory rozezvučely byt nejnovějšími hity staženými z internetu... Že líbil? Tak právě takový strojek vzbudil velký zájem na nedávném veletrhu CES v Las Vegas.

Za značkou Aireo stojí společnost SoniqCast LLC z Minnetonky v americkém státě Minnesota. Vývojáři mají smělý cíl - konkurovat samotnému iPodu od Apple. Cítí, že i proti nejprodávanějšímu přehrávači Ameriky má jejich dítko šanci. Jejich sebevědomí jde tak daleko, že na webových stránkách porovnávají vlastnosti obou přístrojů a sebe staví do pozice vítězů. Jak tedy Aireo vypadá?

Přístroj je velký zhruba jako iPod, ovšem oproti němu hned na startu ztrácí cenné body: "Velké" iPody disponují pevnými disky s kapacitou v řádu desítek gigabytů, jejich menší bratři jsou vybaveni 4GB mikrodisky a Aireo, podobně jako iGP-100 od iRiveru, používá médium Cornice s kapacitou "pouhých" 1,5 GB. Uvnitř těla tak zbyl dostatek místa na intergraci několika netradičních součástí.

Předně je to modul Wi-Fi pro bezdrátovou komunikaci. Přehrávač se tudíž s počítačem dorozumívá prostřednictvím protokolu 802.11b. Pomocí aplikace SoniqSync lze jednoduše sestavovat playlisty oblíbených skladeb a udržovat obsah disku aktuální. Aktualizace probíhá automaticky, stačí pro přenos nastavit libovolnou hodinu a hlavně nechat Aireo v dosahu přístupového bodu. Během práce s počítačem můžete kapacitu disku využít pro přenos dat. Pokud Wi-Fi nemáte, nezoufejte, je připraven i tradiční port USB.

Aireo - audio přehrávač s WiFi

Přístroj nemá linkový výstup, pouze dva sluchátkové. Takový poslech muziky v tandemu, to může mít něco do sebe. Pokud se ale nechcete uchýlit do soukromí a skladby z přehrávače pustit na věži, ani v tomto případě nemusíte natahovat kabely. Prostě a jednoduše aktivujete FM vysílač a Aireo naladíte v pásmu velmi krátkých vln. Přístroj samočinně nastaví vysílání na volné frekvenci. Stejnou metodu můžete uplatnit například při jízdě autem a hudbu poslouchat na autorádiu.

Aireo ale umí víc než jen přehrávat muziku. Když už dokáže vysílat, dovede stanice v pásmu FM také přijímat. Dále disponuje slotem pro SD karty do kapacity 1 GB a není pro něj problém přenést celý obsah paměťového média na interní disk. Šetří tak čas a peníze fotografům, kteří si i v terénu vystačí s jednou kartou.

Vývojáři SonicCastu zvolili pro Aireo operační systém Windows Embedded, určený pro přenosná zařízení. Přehrávač zvládá rozšířené formáty MP3 a WMA, ovšem zatím nespolupracuje se systémy digitální správy autorských práv, jimiž jsou zabezpečeny soubory z placených knihoven. S tím počítají příští verze firmware, které přinesou také bezdrátové sdílení hudby mezi jednotkami, přístup na internet a přímé stahování souborů prostřednictvím hotspotů.

Přehrávač je dodáván v cestovním pouzdrem, sluchátky (jen jeden pár), síťovým adaptérem, USB kabelem, instalační příručkou, manuálem a CD s obslužným softwarem. Aireo je skutečně zajímavý kousek, ovšem pokud upřednostníte funkce na úkor kapacity. Za cenu 300 dolarů (se clem a DPH necelých 10 tisíc korun) lze za oceánem sehnat Creative Zen Xtra s 30GB diskem.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Najdete na iDNES.cz