Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Aireo - kapesní přehrávač absolutně bez drátů

aktualizováno 
Kapesní přehrávač s pevným diskem, který komunikuje výhradně bezdrátově - to je Aireo. Pro přenos souborů z/do počítače využívá Wi-Fi, místo linkového výstupu má FM vysílač. Jediný kabel, který budete potřebovat, povede do elektrické sítě.

Jak by se vám líbil kapesní přehrávač, ke kterému byste nepotřebovali žádné kabely? Jen byste jej položili vedle počítače a automaticky by se do něj stáhla nová muzika, vzduchem by se domluvil i s vaší věží a její reproduktory rozezvučely byt nejnovějšími hity staženými z internetu... Že líbil? Tak právě takový strojek vzbudil velký zájem na nedávném veletrhu CES v Las Vegas.

Za značkou Aireo stojí společnost SoniqCast LLC z Minnetonky v americkém státě Minnesota. Vývojáři mají smělý cíl - konkurovat samotnému iPodu od Apple. Cítí, že i proti nejprodávanějšímu přehrávači Ameriky má jejich dítko šanci. Jejich sebevědomí jde tak daleko, že na webových stránkách porovnávají vlastnosti obou přístrojů a sebe staví do pozice vítězů. Jak tedy Aireo vypadá?

Přístroj je velký zhruba jako iPod, ovšem oproti němu hned na startu ztrácí cenné body: "Velké" iPody disponují pevnými disky s kapacitou v řádu desítek gigabytů, jejich menší bratři jsou vybaveni 4GB mikrodisky a Aireo, podobně jako iGP-100 od iRiveru, používá médium Cornice s kapacitou "pouhých" 1,5 GB. Uvnitř těla tak zbyl dostatek místa na intergraci několika netradičních součástí.

Předně je to modul Wi-Fi pro bezdrátovou komunikaci. Přehrávač se tudíž s počítačem dorozumívá prostřednictvím protokolu 802.11b. Pomocí aplikace SoniqSync lze jednoduše sestavovat playlisty oblíbených skladeb a udržovat obsah disku aktuální. Aktualizace probíhá automaticky, stačí pro přenos nastavit libovolnou hodinu a hlavně nechat Aireo v dosahu přístupového bodu. Během práce s počítačem můžete kapacitu disku využít pro přenos dat. Pokud Wi-Fi nemáte, nezoufejte, je připraven i tradiční port USB.

Aireo - audio přehrávač s WiFi

Přístroj nemá linkový výstup, pouze dva sluchátkové. Takový poslech muziky v tandemu, to může mít něco do sebe. Pokud se ale nechcete uchýlit do soukromí a skladby z přehrávače pustit na věži, ani v tomto případě nemusíte natahovat kabely. Prostě a jednoduše aktivujete FM vysílač a Aireo naladíte v pásmu velmi krátkých vln. Přístroj samočinně nastaví vysílání na volné frekvenci. Stejnou metodu můžete uplatnit například při jízdě autem a hudbu poslouchat na autorádiu.

Aireo ale umí víc než jen přehrávat muziku. Když už dokáže vysílat, dovede stanice v pásmu FM také přijímat. Dále disponuje slotem pro SD karty do kapacity 1 GB a není pro něj problém přenést celý obsah paměťového média na interní disk. Šetří tak čas a peníze fotografům, kteří si i v terénu vystačí s jednou kartou.

Vývojáři SonicCastu zvolili pro Aireo operační systém Windows Embedded, určený pro přenosná zařízení. Přehrávač zvládá rozšířené formáty MP3 a WMA, ovšem zatím nespolupracuje se systémy digitální správy autorských práv, jimiž jsou zabezpečeny soubory z placených knihoven. S tím počítají příští verze firmware, které přinesou také bezdrátové sdílení hudby mezi jednotkami, přístup na internet a přímé stahování souborů prostřednictvím hotspotů.

Přehrávač je dodáván v cestovním pouzdrem, sluchátky (jen jeden pár), síťovým adaptérem, USB kabelem, instalační příručkou, manuálem a CD s obslužným softwarem. Aireo je skutečně zajímavý kousek, ovšem pokud upřednostníte funkce na úkor kapacity. Za cenu 300 dolarů (se clem a DPH necelých 10 tisíc korun) lze za oceánem sehnat Creative Zen Xtra s 30GB diskem.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Legenda ožívá. Po 34 letech výroby jsou Koss Porta Pro bezdrátová

Nová sluchátka Koss Porta Pro Wireless budou v prodeji v polovině července.

Ačkoli někomu může připadat kombinace více než tři desetiletí starého modelu sluchátek a Bluetooth konektivity jako...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Luxusní sluchátka BeoPlay H9i potěší zvukem, ale v létě se mění v saunu

Bang&Olufsen H9i

Krásná, dobře hrající, ticho tvořící a v chladnějším období i pohodlná sluchátka. To jsou ve zkratce nová H9i od...

Najdete na iDNES.cz