Akcie Applu letí nahoru, má představit tablet. Zatím se o něm nic neví

aktualizováno 
Během ledna má podle všech indicií Apple představit první počítač s dotykovou obrazovkou. Vzhled i vlastnosti tabletu jsou zatím tajné. Možná i to přispívá k posilování akcií firmy.

Možná podoba Apple tabletu | foto: Neznámý

Je to již tradiční strategie Applu. Čím méně o svých připravovaných produktech říká, tím větší je o ně zájem. Technické weby se pak předhánějí ve spekulacích, jak bude novinka vypadat, někteří šikovnější grafici dokonce přidávají "zaručené" fotografie. Každá informace roztáčí kola euforie nejenom u skalních fandů Applu. Hlavně ale zvyšuje povědomí o značce a dělá výrobci reklamu doslova zadarmo. Jeden příklad za všechny:

Že to velmi dobře funguje, dokazuje i tento článek. V titulku je napsané, že o daném výrobku nic nevíme a stejně jste si článek museli přečíst.

Nutno podotknout, že ne všechno, co se v tomto směru o Applu napíše, musí být nepodložené informace. Mnoho zpráv totiž vypouští výrobce sám. Jenže rozlišit důvěryhodné informace od fám bývá velmi obtížné. Tu aktuální řadí většina serverů k těm důvěryhodným.

Bude nebo nebude

Úvodní fotografie v těchto dnech koluje po internetu a je to nejočekávanější podoba nového tabletu. Ve skutečnosti se ještě nestalo, že by někdy utekl snímek výrobku od Applu před jeho uvedením, a tak berte toto vyobrazení spíše s rezervou.

Nové zařízení má kombinovat vlastnosti iPhonu a iPodu Touch. Má mít 10" dotykový displej, nízkonapěťový procesor a 3G konektivitu. O tom jsme psali již zde:

Nové informace naznačují, že by se měl tablet od Applu objevit na trhu už v lednu, na kdy je oznámena tisková konference v San Franciscu. Akcie Applu ihned reagovaly růstem na zatím historicky nejvyšší hodnoty, kdy cena jedné přesáhla 210 USD. 

Výrobce by si mohl vypouštěním falešných zpráv uškodit, předpokládá se proto, že tablet bude skutečně uveden. Uvedení jiného produktu by totiž mohlo znamenat zklamání a akcie by mohly zaznamenat propad.

Steve Jobs miliardářem

V souvislosti s růstem cen akcií Applu bilancují agentury i majetek šéfa této společnosti. Vizionář Steve Jobs nepobírá pevný plat, odměnou je mu vlastnictví akcií Applu. Celkem jich drží 5,5 milionu, což dává přes 1,1 miliardy USD. V přepočtu na české koruny činí výsledná částka téměř 20 miliard korun a každým měsícem roste.

Jobs vlastní navíc akcie společnosti Walt Disney Co. Hodnota podílu v této společnosti je více než 4,5 miliardy USD (cca 82 miliard korun).

Steve Jobs

Je chytré uvádět zrovna tablet?

Jak moc je to správný krok, ukáže až čas. Obecně se tabletům příliš nedaří a i přes jejich nespornou praktičnost nejsou na trhu téměř vidět. Situaci měly změnit malé tablet PC postavené na procesorech Atom, jako je třeba Asus Eee PC T91. I když se po jeho uvedení objevilo několik dalších podobných zařízení (například Gigabyte T1028X), stále patří na trhu mezi okrajová zařízení.

Cena těchto malých tabletů se přitom pohybuje okolo 10 000 Kč, tablet od Applu by měl podle odhadů vyjít až na 800 USD (v přepočtu asi 14 500 Kč, v Evropě ještě více). To všechno hraje proti Applu.

Nesmíme však zapomenout, že jestli něco Apple umí, tak je to design a marketing. Ve funkčnost iPhonu ze začátku také mnoho lidí nevěřilo, neboť bylo na trhu mnoho lépe vybavených alternativ. Zákazníci ale nakonec upřednostnili jednoduché linie zařízení a snadné ovládání. Pokud se výrobci podaří pojmout nový tablet opět odlišným způsobem a zaujme zákazníky, máme se na co těšit.

Konkurence si totiž nenechá úspěch ujít a ve třídě tabletů by se po několika letech stagnace mohly objevit zajímavé kousky.Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...Najdete na iDNES.cz