Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Aktualizováno: Plán přechodu na digiTV čelí 14 návrhům

aktualizováno 
ČTÚ na svých stránkách zveřejnila některé připomínky k Technickému plánu přechodu(TPP), jak je zaslaly dotčené subjekty.
Digitální televize

Digitální televize | foto: Profimedia.cz

Všech 14 připomínek k TPP je již k dispozici na stránkách ČTÚ. Jsou zde jak připomínky tzv. nových stanic, které získaly licenci pro pozemní digitální TV vysílání letos na jaře, tak provozovatelů multiplexů, ale i mobilních operátorů, státních ůřadů či zájmových sdružení. Jen provozovatel TV Prima považoval své požadavky na změny za tajné a zakázal jejich zveřejnění.

Ve středu skončila možnost podat připomínky k na začátku srpna vydanému TPP. Český telekomunikační úřad nyní připomínky vyhodnotí a na přelomu srpna a září počítá s vydáním závěrečné verze TPP, kterou bude následně schvalovat vláda.

Jak se předpokládalo, nové digitální stanice Febio TV a Óčko opět navrhují posunout tento termín na 9. září 2009. Nové stanice chtějí i uspíšit přechod na digitální signál ve velkých městech, například v Praze a Brně.

V každém regionu bude zahájeno digitální vysílání před vypnutím analogového. Nové stanice proto chtějí prosadit, aby maximální délka souběžného analogového a digitálního vysílání v jednotlivých regionech nebyla kratší než tři měsíce a delší než šest měsíců.

Pokud by bylo digitální vysílání v daném regionu zahájeno později než stanoví TPP, a tím i zkrácena doba souběžného vysílání, Febio TV dokonce navrhuje finanční sankce. ČTÚ by podle Febio TV za každý den, o který bude tamní digitální signál spuštěn později, zaplatil každému držiteli licence na vysílání 100.000 korun jako náhradu za vzniklou škodu způsobenou tímto zpožděním. Pozdější termín podle ní znamená snížení případných příjmů z reklamy, ze které jsou soukromé televize živy.

Podle regionální televize RTA plán přechodu neřeší současné analogové licence regionálních vysílatelů, které budou platit i po vypnutí analogu. Plán přechodu totiž navrhuje sestavit jednu digitální síť určenou regionálním stanicím až po úplném vypnutí analogového signálu v roce 2010. To podle RTA pro regionální stanice znamená, že nebudou nějakou dobu vůbec vysílat, což je nepřijatelné a znamenalo by to podle RTA likvidaci současných regionálních vysílatelů.

Česká televize a Radiokomunikace se pak vyjadřují k vytvoření takzvaného multiplexu veřejné služby, který bude obsahovat v budoucnosti pouze programy ČT a Českého rozhlasu. Společnosti T-Mobile navrhuje, aby ČTÚ do plánu přechodu zahrnul i časový postup a podmínky pro digitální TV vysílání přes mobilní telefony.

Autoři: ,


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Najdete na iDNES.cz