Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Aktualizujte si operační systém Windows

aktualizováno 
Připravili jsme pro vás aktualizaci operačního systému Windows, kancelářského balíku Microsoft Office, a také nové verze některých produktů vydané touto společností. Čeká tak na vás celkem 15 aktualizací, jež pomáhají lépe zabezpečit systém, aplikace a přinést nové funkce pro komfortnější práci. Nepodceňujte internetovou bezpečnost a zabezpečte si svůj systém ještě dnes.

Společnost Microsoft přistoupila v posledních měsících k razantnímu kroku. Již nechce ze všech stran slyšet, jak jsou jejich programy a především operační systémy „děravé“ a tak většina z jejich zaměstnanců mají za úkol vytvářet jen bezpečný software. Jde jistě o krok správným směrem.

Snad bychom se tedy např. už nových Windows Vista tedy mohli dočkat méně zranitelnějšího systému bez děr. Avšak Microsoft nezapomíná ani na již vydané produkty. Proto vycházejí aktualizace, které zacelují otevřená zadní vrátka.

Pokud nemíníte pravidelně kontrolovat internetové stránky společnosti Microsoft kvůli opravám, ale přesto o nich chcete být informováni, pak zkuste využít služeb Automatické aktualizace, jež je součástí systému Windows, nebo navštivte stránky Microsoft Windows Update. I přesto však o některá vylepšení můžete přijít. My vám ty nejdůležitější nabízíme pěkně pohromadě na našich stránkách. Aktualizací je hned několik, v článku jsou jak starší, tak úplně nové. Většina z nich je určena především pro systémy Windows 2000, XP a další programové vybavení společnosti Microsoft..

Záplaty pro operační systémy Windows XP a 2000

Service Pack 2 (SP2) pro Windows XP
Zatím poslední aktualizace pro systém Windows XP. Je jednou z nejdůležitějších aktualizací, které byly kdy vydány. Poskytuje lepší ochranu před viry, počítačovými podvodníky a červy. Obsahuje vylepšenou bránu firewall systému Windows , funkci blokování automaticky otevíraných oken v aplikaci Internet Explorer a nové centrum zabezpečení systému Windows. Více informací o tomto vylepšení, naleznete přímo na stránkách společnosti Microsoft v češtině.

Aktualizace obsahuje i poslední verzi programu Windows Movie Maker 2.1. Díky tomu můžete zdarma vytvářet, upravovat a sdílet domácí filmy přímo v počítači. K vytvoření filmu stačí několik jednoduchých přetažení myší.

 • Stahujte SP2 pro Windows XP (SP1) (260 MB) (celý balík).
 • Tip: Pokud aktualizaci Service Pack 2 nemůžete stáhnout, můžete ji bezplatně objednat na disku CD. Počítejte však s dodací lhůtou dvou týdnů.

  Service Pack 4 (SP4) pro Windows 2000
  Kdo z vás počítá s tím, že nový servisní balíček (v pořadí již čtvrtý) pro Windows 2000 přinese vyřešení některých vašich starostí, má pravdu. Ke stažení je jak internetová instalace, tak samozřejmě plná.

 • Stahujte SP4 pro Windows 2000 CZE (583 kB) (instalace z internetu).
 • Stahujte SP4 pro Windows 2000 CZE (127 MB) (celý balík).
 • Souhrnná aktualizace 1 pro systémy Windows 2000 SP4
  Tato aktualizace obsahuje v jednom balíčku dříve vydané doporučené a kritické aktualizace a aktualizace zabezpečení systému Windows 2000. Instalace této položky poskytuje stejný výsledek jako instalace jednotlivých aktualizací. Po dokončení instalace bude pravděpodobně třeba restartovat počítač. Svým způsobem tak nahrazuje Service Pack 5 pro Windows 2000.

  Poznámka: Před instalací musíte mít instalovanou aktualizaci Service Pack 4 (SP4) pro Windows 2000!

 • Stahujte "SP5" pro Windows 2000 s SP4 (129 MB) (celý balík).
 • Aktualizace Internet Exploreru 6

  Service Pack 1 (SP1) pro Internet Explorer 6
  Aplikace Internet Explorer poskytuje uživatelům operačních systémů Windows 95/98/ME/NT4.0/2000 a Windows XP spolehlivé a bezpečné brouzdání internetem. Service Pack 1 pro IE6 je již obsažen v opravném balíčku Service Pack 2 (SP2) pro Windows XP.

 • Stahujte IE6 s SP1 pro Windows 95/98/NT/2000/XP CZE (481 kB) (internetová instalace).
 • Stahujte IE6 s SP1 pro Windows 2000 a XP CZE (481 kB) (kompletní instalace).
 • Záplaty pro kanc. balíky Office 2003/XP a 2000

  Aktualizace Service Pack 1 sady Office 2003
  Zhruba před rokem společnost Microsoft vydala záplatu i pro svůj nejnovější kancelářský balík Microsoft Offiec 2003. Nejenže tento balíček přináší významná zdokonalení v oblasti bezpečnosti, stability a výkonu, ale také přináší i řadu funkčních zdokonalení. Pro Business Contact Manager SP1 odstraňuje nedostatky reportované přímo aplikací prostřednictvím služby Dr. Watson.

 • Stahujte SP1 pro Office 2003 (72.7 MB).
 • Aktualizace Service Pack 3 (SP3) sady Office XP
  Poskytuje nejnovější aktualizace sady Microsoft Office XP. Tato instalace obsahuje významná zlepšení zabezpečení, stability a výkonu. Některé opravy byly vydány jako samostatné aktualizace ještě dříve, než byly zahrnuty do instalačního balíku SP3, kde byly sloučeny do jediné. Tuto aktualizaci lze použít na kteroukoli úroveň sady Office XP. Zahrnuje všechny aktualizace obsažené v aktualizacích SP1 a SP2 sady Office XP a aktualizace vydané po verzi SP2.

 • Stahujte SP3 pro Office XP (57.7 MB).

  Aktualizace sady Office 2000 SP3
  Poskytuje poslední aktualizace sady Microsoft Office 2000. Aktualizace SP3 sady Office 2000 řeší problémy popsané v několika článcích na serveru společnosti Microsoft, týkajících se zabezpečení (Microsoft Security Bulletins), a také problémy řešené několika předchozími aktualizacemi. Další informace najdete v sekci Dřívější vydání.

  Poznámka: Před instalací aktualizace SP3 sady Office 2000 musíte nainstalovat aktualizaci Office 2000 SP1 (Service Pack 1).

 • Stahujte SP3 pro Office 2000 (11.1 MB).
 • Doplňky pro pro kanc. balíky Office 2003 a XP

  Kontrola české gramatiky pro Office 2003
  Microsoft před více, jak měsícem představil nový jazykový nástroj pro Microsoft Office 2003 s názvem Kontrola české gramatiky. Uživatelé tak mohou poprvé zdarma využívat funkci, která kromě pravopisu hlídá dodržování gramatických pravidel v kontextu celých vět, jako jsou například psaní měkkého nebo tvrdého I/Y u shody podmětu s přísudkem, psaní čárek ve větě apod.

  Rozdíl mezi současně využívaným nástrojem v Microsoft Office, který se nazývá Kontrola českého pravopisu, a nově uváděným nástrojem Kontrola české gramatiky spočívá v rozsahu jejich účinnosti. Kontrola českého pravopisu opravuje pouze překlepy, tj. chyby, které lze zachytit na úrovni jediného slova. Kontrola české gramatiky kontroluje dodržování gramatických pravidel v kontextu celých vět díky propracovanému systému lingvistické teorie pro gramatickou korekci. Chyby pravopisné se označují červenou vlnovkou pod chybným slovem, chyby gramatické se označují zelenou vlnovkou pod částmi věty, ve kterých se vyskytuje chyba.

 • Stahujte Kontrola české gramatiky pro Office 2003 (7 MB).
 • Doplněk pro sadu Office 2003 a Office XP: Odstranění skrytých dat
  Dokumenty sady Office mohou obsahovat informace, které nechcete sdílet se širokou veřejností. Jedná se například o informace označené jako „skryté“ nebo informace umožňující spolupráci více osob na jednom dokumentu. Pomocí tohoto doplňku můžete ze souborů aplikací Word 2003/XP, Excel 2003/XP a PowerPoint 2003/XP trvale odstranit skrytá data a data pro spolupráci, například sledování změn a komentáře.

 • Stahujte Odstranění skrytých dat (271 kB).
 • Nové verze aplikací Microsoft

  DirectX 9.0c
  Tato verze rozhraní DirectX nahrazuje všechny dříve vydané verze. Obsahuje důležité opravy součástí Direct3D a DirectShow. Jde o technologii, bez které by se moderní aplikace, jako jsou hry a další software, neobešly. Další informace naleznete na adrese http://microsoft.com/windows/directx.

  Instalační program rozhraní DirectX vyžaduje přibližně 35-55 MB (dle verze) volného místa na pevném disku. Po dokončení instalace můžete instalační soubory odstranit. Zbývající soubory rozhraní DirectX zaberou přibližně 15 MB místa na disku. Pokud již máte na svém disku předchozí verzi rozhraní DirectX, bude využití místa na disku jiné. Předchozí verze rozhraní DirectX bude verzí DirectX 9.0c přepsána.

  Poznámka: Rozhraní DirectX nemůže být po instalaci odebráno. Instalační program změní důležité součásti a provede řadu změn v registru operačního systému. Odinstalování není společností Microsoft podporováno.

 • DirectX 9.0c pro Win98/ME/2000/XP (315 kB) (instalace z internetu). 
 • DirectX 9.0c pro Win98/ME/2000/XP (33.4 MB) (celý balík).
 • Blaster: Aktualizace zabezpečení systému Windows XP
  Po internetu se stále šíří e-mail, který vypadá jako zaslaný společností Microsoft. Obsahuje falešné informace o viru Blaster a jak se proti němu bránit. Požaduje po uživateli, aby spustil přiložený soubor, který ovšem obsahuje virus. Tuto přílohu v žádném případě neotvírejte. Společnost Microsoft nikdy nedistribuuje software, opravy a aktualizace pomocí emailu. Blaster je typ počítačového viru, který se obvykle šíří bez účasti uživatele, přičemž distribuuje své úplné kopie, případně pozměněné, v rámci sítí (například v internetu). Tento nový virus se šíří v sítích pomocí otevřených portů služby Vzdálené volání procedur (RPC) v počítačích, které používají některý z produktů Microsoft. Stažením a následnou instalací tohoto souboru děravé PC zabezpečíte.

  Pokud se po startu systému objeví hlášení, že PC bude restartován za 1 minutu, potom je váš systém napaden. Více o viru a odstranění Blasteru zde.

 • Zabezpečení Windows proti Blasteru pro Windows XP CZE (1.2 MB).
 • Zabezpečení Windows proti Blasteru pro Windows 2000 CZE (899 kB).
 • Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru
  Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru Microsoft Windows kontroluje, zda počítače se systémy Windows XP, Windows 2000 a Windows Server 2003 nejsou napadeny určitým, nejčastěji se vyskytujícím nebezpečným softwarem (včetně softwaru Blaster, Sasser a Mydoom) a pomáhá odstranit nalezenou infekci. Po dokončení postupu rozpoznání a odstranění zobrazí tento nástroj zprávu o výsledku, včetně údajů o tom, jaký nebezpečný software byl ve vašem počítači nalezen a odstraněn (pokud tam nějaký skutečně byl).

  Společnost Microsoft vydává aktualizovanou verzi tohoto nástroje každé druhé úterý v měsíci. Nové verze jsou dostupné na této webové stránce, na webu Windows Update a v centru pro stahování Microsoft Download Center.

  Pozor: Nejedná se však o antivirový program, jak jej známe, ale o software, který řeší až následky, tedy čistí napadený počítač od známých virových kódů. Je to tedy jakýsi doplněk, který by vás rozhodně neměl vést k tomu, že byste svůj anitvirový program smazali.

 • Stahujte Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru (597 kB).
 • Microsoft Windows AntiSpyware beta 1.0
  Společnost Microsoft zřejmě vyslyšela modlitby nejednoho uživatele jejich operačního systému a připravila nástroj na odstranění různé havěti z počítače. Tzv. spyware trápí téměř každého, ale díky produktu Microsoft Windows AntiSpyware (zatím beta verze) s ním budeme moci zatočit. Nejde však o vlastní nástroj pocházející přímo z dílen této společnosti. Na svědomí ho totiž mají programátoři firmy Giant Software, kterou však nyní vlastní Microsoft. Microsoft Windows AntiSpyware je určený pro Microsoft Windows 2000 a pozdější verze. Uživatelům přináší následující služby: nalezení a odstranění spyware, neustálá ochrana před internetovými stránkami a programy, se kterými je možné spyware do počítače stáhnout. Díky celosvětovému sdružení SpyNet jsou nové bezpečnostní hrozby odhalovány velmi rychle. Finální verze by se měla objevit co nevidět. Zatím však není zcela jasné, jaké licenční politice bude podléhat.

 • Stahujte Microsoft Windows AntiSpyware beta 1.0 (6.2 MB).
 • Windows Media Player 10 (WMP10)
  WMP 10 s odvážným novým designem nabízí jednoduchý způsob vyhledávání a stahování digitálních médií, jejich přehrání v počítači se systémem Windows XP a použití v celé řadě přenosných zařízení. Obsahuje i řadu nových vlastností včetně mnohem rychlejšího startu aplikace, což bylo předchozím verzím WMP hodně vyčítáno. Nová verze je určena pouze pro Windows XP.

 • Stahujte WMP10 Windows XP (12.5 MB).
 • Poslední verze WMP pro systémy 98/NT a 2000:

 • Stahujte WMP9 pro Windows 98/NT/2000 (13.3 MB).
 • .NET Framework verze 1.1
  Rozhraní .NET Framework verze 1.1 poskytuje lepší škálovatelnost a vyšší výkon, podporu vývoje softwaru pro mobilní zařízení pomocí mobilních ovládacích prvků. Tento balíček mohou vyžadovat některé aplikace napsané pro Windows. Stažením si tak zajistíte, že k jeho instalaci nebudete vyzýváni.

 • Stahujte .NET Framework verze 1.1 (23 MB).
 • Seznam všech vydaných záplat na produkty společnosti pak můžete nalézt na této stránce či na službě Microsoft Update.

  Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Aplikace nahradí zapomenutou myš.
  Aplikace pro tablety: náhrada myši či bezpečné připojení k wi-fi

  V dnešním výběru aplikací poradíme, jak nahradit zapomenutou počítačovou myš, jak se bezpečně připojit i k volné wi-fi síti, jak dostat stejný e-mailový klient...  celý článek

  Aplikace Uber
  Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

  Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

  Google Home - domov pro Asistenta Google
  Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

  Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.