Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Syrští hackeři vyřadili web mezinárodní satelitní stanice al-Džazíra

  23:02aktualizováno  23:19
Skupina kyberútočníků al-Rashedon svůj čin označila za "odpověď na pozici stanice al-Džazíra proti lidu a vládě Sýrie." Anglická i arabská verze stránek jsou mimo provoz.

Hacknuté stránky anglické verze satelitní TV stanice al-Džazíra

Internetové stránky katarské zpravodajské televize al-Džazíra napadli hackeři podporující vládu syrského prezidenta Bašára Asada.

Al-Džazíra

Satelitní zpravodajská televize byla založena v Kataru v roce 1996 krátce po uzavření arabské sekce BBC. Televizní stanice byla od začátku financována katarským šejkem Hamad bin Khalifem a společnost vedl bývalý ministr informací Kataru, ovšem stanice si striktně zachovává svou novinářskou nezávislost, na které si velmi zakládá. Nezávislost na státu Katar byla částečně zpochybněna na základě uniklých vládních depeší z WikiLeaks.

Mezinárodní význam získala i díky důkladnému pokrytí konfliktu v Iráku. Od roku 2006 je dostupná i anglická verze. O objektivitě zpravodajství z událostí spojených s tzv. arabským jarem se pochvalně vyjádřili novinári i politici.

zdroj: Wikipedia.org, TIME, Guardian

Na potvrzeném twitter kanálu al-Džazíra funguje dále, o útoku se nezmiňuje

Na potvrzeném twitter kanálu al-Džazíra funguje dále, o útoku se nezmiňuje

Důvodem byla podle agentury Reuters údajná podpora televize "ozbrojeným teroristickým skupinám a šíření lží a vymyšlených zpráv".

Na arabském webu (http://www.aljazeera.net/)zpravodajského) zpravodajského kanálu se objevila syrská vlajka a prohlášení odsuzující al-Džazíru za její "postoje proti syrskému lidu a vládě". Podle syrských opozičníků za útokem stáli lidé loajální k Asadovu režimu. Anglické stránky (www.aljazeera.com) byly několik hodin nedostupné, na jejich opravě se pracuje (v době dokončení článku vracely občasně http kód 403 - "vstup zakázán").

K útoku se přihlásila skupina al-Rashedon (v překladu: "ti, kteří jsou vedeni"), pravděpodobně podporující současný syrský režim. "O téhle skupině jsem předtím neslyšel," řekl Guardianu saúdský novinář, "předchozí útoky ale na al-Džazíru směřovaly ze strany syrské kyberarmády."

Nevděčná úloha nezávislé arabské televize

Al-Džazíra se povstáním v arabských zemích věnuje zevrubně a Katar, kde sídlí, je jedním z mála států v oblasti vedených sunnity, který se veřejně postavil za syrské povstalce.

Celosvětová dostupnost televizní (satelitní) stanice a její prominentní postavení při mezinárodním zpravodajství především z oblasti Blízkého východu přinesla al-Džazíře problémy už na jaře. Kvůli údajně nevyváženému zpravodajství o konfliktu v Syrii opustili řady stanice tři reportéři.

Autoři: ,


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

YouTube končí s herní aplikací. Jako konkurence Twitche se neosvědčila

Herní podstránka YouTube.

YouTube se po třech letech rozhodl, že skončí s aplikací YouTube Gaming, která měla konkurovat streamovací aplikaci...

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Najdete na iDNES.cz