Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Alternativy Napsteru nezvládly nápor nových uživatelů

  0:11aktualizováno  0:11
Předběžné soudní rozhodnutí vyžadující zastavení provozu oficiálních serverů Napsteru způsobilo mezi více než 21 miliony jeho uživatelů paniku. Desítky až stovky tisíc zmatených uživatelů začaly vyhledávat alternativní zdroje pirátských MP3 souborů.
V době vyhlášení předběžného opatření ve věci RIAA versus Napster, které firmě Napster Inc. přikazovalo zastavení oficiálních serverů nejpozději v pátek minulý týden, ještě nikdo z více než 21 milionů jeho uživatelů netušil, že se právníkům Napsteru podaří prosadit oddálení zákazu další činnosti a provoz serverů tak bude moci pokračovat minimálně do září letošního roku, kdy se odvoláním bude opět zabývat soud.

Kromě velmi drsných a často nepublikovatelných příspěvků v diskusních skupinách na serverech Napsteru se desítky až stovky tisíc příznivců volného sdílení MP3 souborů pod reálnou hrozbou ukončení jeho činnosti vydaly vyhledávat alternativní zdroje převážně pirátských digitálních hudebních nahrávek.

Náporu této masy podlehla většina serverů alternativních programů pro vyhledávání a sdílení MP3 souborů. Na stránkách Gnutelly se objevilo hlášení, že z důvodu neočekávaného náporu uživatelů (v průběhu hodiny po soudním rozhodnutí stránky navštívilo přes 30,000 nových uživatelů) byly servery dočasně odpojeny, a že se pracuje na jejich upgradu a na zvýšení kapacity datových linek. Výpadek nakonec trval pouze 20 minut. Gnutella je jedním z horkých kandidátů na post nástupce Napsteru, a proto se na velkých zpravodajských serverech objevily tutoriály a návody na bezchybnou instalaci, provozování a maximálně efektivní vyhledávání v tomto programu.

Podobná situace postihla i další z alternativních programů Scour Exchange. Ani jeho servery nebyly připraveny na desítky tisíc emigrujících uživatelů Napsteru. Podle nepodložených informací se průměrný týdenní počet 300 - 800 uživatelů během pár hodin po rozhodnutí vyšplhal až na stěží uvěřitelných 10,000 za jeden den. Oficiální čísla nejsou bohužel k dispozici, protože mluvčí firmy Scour je odmítl zveřejnit.

Firma GlobalSCAPE, autor dalšího z vyhledávacích programů CuteMX, dokonce na neurčitou dobu zakázala přístup veřejnosti ke CuteMX serverům. Tím zaskočila nejen nové uživatele, ale i celkem početnou skupinu stávajících uživatelů. V současné době prý probíhá analýza soudního rozhodnutí a zvažují se možné právní následky i pro firmu GlobalSCAPE. Pro neinformované, CuteMX je rovněž peer-to- peer systém, který také využívá centrální servery.

Poslední z nejčastěji zmiňovaných alternativ Napsteru je iMesh. I přes skutečnost, že tato služba rovněž využívá centrální servery, žádné akutní legislativní problémy ji nehrozí. Nemá totiž žádné pobočky v Americe a provozuje jej izraelská firma. Její servery přestály nápor nových uživatelů bez sebemenších problémů.

Na úvahy o tom, který ze jmenovaných systémů v dohledné době nahradí Napster, jsou vzhledem k prodloužení jeho činnosti bezpředmětné. Nicméně bude zajímavé sledovat, jak se firmy provozující tyto alternativní služby vypořádají s legálností sdílených souborů. Systémy sdílení souborů založené na centrálních serverech se mohou totiž snadno stát dalším cílem soudních žalob v případě precedentního vítězství nahrávacích společností nad Napsterem.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Gmail změní design a představí i nové funkce

Rozkliknutí kalendáře v gmailu

Emailová služba od Googlu změní v příštích týdnech design. Kromě toho představí služba i několik novinek, jako...

Google pokračuje v tažení za lepší komunikaci. Zprávy vybaví funkcí Chat

Zprávy pro Android přijdou s vylepšením nazvaným jednoduše Chat.

Zprávy pro Android, Allo, Hangouts... V mišmaši komunikačních aplikací si Google vybral tahouna. Vývoj platformy Allo...

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz