Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Amazon chce rozjet epochu digitálních čteček elektronických knih

  15:56aktualizováno  15:56
To, co se nepovedlo takovým velikánům, jako je například Sony, chce rozjet největší světový obchod s knihami Amazon. Dnes uvádí hardwarovou čtečku elektronických knih, která by se mohla konečně prosadit.

E-book Kindle od Amazonu

Místo těžké papírové bichle máte v kapse lehounké desky skrývající stovky románů.Tak vypadá novinka od společnosti amerického internetového obchodu Amazon.com.

Tu firma uvedla dnes v New Yorku. Mobilní zařízení pro čtení elektronických knih a denního tisku se jmenuje Kindle a společnost jej nabízí za 399 USD (cca 7 500 kč). Knihy a noviny lze stahovat i prostřednictvím bezdrátové sítě, kterou je zařízení vybaveno.

E-kniha Kindle od Amazonu

Podle některých analytiků by se tím ve spojení s multimediálním přehrávačem v jednom zařízení mohl otevřít nový trh.

Myšlenka zanést čtenářům knihy do elektronických nosičů je na trhu nějakou dobu, ale přehrávače digitální hudby a videa ji na cestě k uživatelům předběhly. Sony již prodává čtecí zařízení Sony Reader, menší než malý brožovaný výtisk.

A například již příští rok se má spustit nedaleko našich hranic – v německých Drážďanech – závod na výrobu elektronických knih z tzv. elektronického papíru.

Zprávu o tom, že Amazon chce začít prodávat čtecí zařízení mobilních knih, uvedly již dříve internetové stránky CNET Web. Amazon na otázky k této věci bezprostředně neodpověděl.

Elektronické knihy jsou zatím okrajový trh, říká analytik Scott Devitt ze společnosti Stifel Nicolaus. Podle něj je ale důležitější věcí to, že čtecí zařízení od Amazonu může naznačit, kudy se bude vývoj ubírat. Jako významná příležitost se jeví varianta mít přehrávač hudby a videa spolu s knihami a novinami v jednom univerzálním přenosném zařízení.

Amazon začal kariéru jako webová prodejna knih. Podle stránek CNET, které se věnují recenzím a informacím ze světa technologií, nese čtečka Amazonu označení Kindle a má Wi-Fi přístup do jeho prodejny elektronických knih.

Kindle má podle CNET také napojení na sluchátka, aby se z něj daly poslouchat audioknihy, a vlastní e-mailovou adresu. Zařízení má majiteli také umožnit stáhnout si každé ráno elektronické verze listů The New York Times a The Wall Street Journal.

Pokud dá Amazon svému zařízení velkou publicitu, může tím dát základ rozsáhlému trhu, míní analytik Devitt. CNET uvedla, že smlouvy s Amazonem již podepsalo na 50 až 100 deníků. "Když si pomyslíte, že můžete mít u sebe věc a v ní všechny své noviny, zvláště pokud je stahujete a ukládáte, mohl by z toho být obrovský trh," citovala ho agentura Reuters.

Autoři: ,


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Wi-fi bude mít po letech lepší zabezpečení i připojení bez displeje

Logo certifikovaného zařízení wi-fi

Organizace, která zaštiťuje vývoj bezdrátového standardu wi-fi vydala novou verzi zabezpečení WPA.

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Najdete na iDNES.cz