Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


AMD chce bojovat o tablety, pomoci má Windows 8

  9:00aktualizováno  9:00
Výrobce počítačových čipů AMD chce proniknout na trh s tablety. Mají mu v tom pomoci nové procesory a také přicházející operační systém Windows 8.

AMD nemá v oblasti výroby procesorů na růžích ustláno, a tak hledá nové cesty, jak rozšířit své možnosti. Jednou ze strategií, kterou firma hodlá prosazovat, je průnik na trh procesorů pro tablety.

Firmě se zatím příliš nedaří v oblasti čipů pro tably, stejně jako tradičnímu rivalovi Intelu. I když se jejich procesory mohou chlubit výkonem, znatelně pokulhávají ve spotřebě. To je i důvod, proč se ani jeden ze soupeřů doposud neprosadil v oblasti chytrých telefonů.

AMD to však hodlá změnit. Vedle svého výkonného, i když ještě ne tak úsporného čipu s kódovým označením Hondo, hodlá přinést novinku v podobě procesoru Temash.

Připravovaný čip Hondo bude podle plánů AMD, zveřejněných na serveru PCMAG, vyráběn 40nanometrovou výrobní technologií. Novinka využije jedno až dvě jádra, které AMD označuje jako Bobcat.

Hondo bude vybaven i grafickým jádrem, které nabídne podporu standard DirectX 11. Systém zvládne i podporu USB 3.0. Spotřeba čipu se pohybuje kolem 4,5 W, což je stále ještě hodně. Procesory s architekturou ARM, které jsou využívány v současných tabletech, totiž mají zhruba o třetinu nižší spotřebu. Hondo bude startovat spolu s Windows 8 a bude určen především pro tablety.

Budeme využívat i ARM

Ještě menší spotřebu má mít Temash. Vyráběn bude 28nm technologií a bude pracovat s vylepšenými jádry Jaguar. Ty vyjdou z již zmíněných Bobcatů. V nabídce výrobce nebudou dříve než za rok.

Ještě později se pak má objevit procesor se spotřebou kolem 2 W. Bližší podrobnosti o něm však firma nespecifikovala.

Vedle této řady, která vychází ze současných x86 technologií spolupracujících s Windows, firma více využije svou angažovanost v platformě architektury ARM.

"Spolupracujeme s ARM a tuto spolupráci hodláme dále rozvíjet," uvedl minulý týden pro Wall Street Journal šéf AMD Rory Read.

Chce tak jít přesně opačnou cestou, než jakou se vydávala doposud. Protože x86 mají dostatek výkonu, ale pro potřeby přenosných zařízení je nutné najít cestičky pro snížení spotřeby. Naproti tomu architektura čipů ARM je zaměřena na nízkou spotřebu a je jí třeba dodat výkon, a to bez toho, aby se výrazně zvyšovaly i energetické nároky.

AMD tak trochu počítá s tím, že může díky svým zkušenostem s grafickými jádry v tomto ohledu konkurovat Nvidii, která se svou Tegrou těží z platformy Google Android. Musí však nejdříve dohnat zkušenosti, které získali konkurenti již dříve při spolupráci s Googlem.

Společnost se však asi mnohem více těší na nové Windows 8. Dlužno dodat, že nebude sama, na tablety s Windows 8 si brousí zuby další zájemci. Jednak budou Windows poprvé využívat i čipy ARM a ani odvěký rival Intel na poli x86 tabletů rozhodně neponechá nic náhodě.

Nenechme se přitom mýlit, že zde budou všichni na první pohled na stejné startovní čáře. Každý bude chtít využít své dosavadní zkušenosti a prosadit se se svým pohledem na věc.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Casio představilo hodinky, které vás budou po horách navigovat tři dny

Nové odolné chytré hodinky Casio WSD-F30.

Sportovní chytré hodinky Casio s armádní specifikací odolnosti přicházejí na trh s vylepšeným operačním systémem Wear...

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz