Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


AMD Hammer pouze s podporou staršího DDR-I paměťového standardu

aktualizováno 
Očekávaný redesign připravovaného procesoru AMD Hammer se nekoná. Hammery budou podporovat pouze stávající standard DDR-I a na následovníka - DDR-II - si zákazníci budou muset ještě chvíli počkat. AMD však zůstává v nepochopitelném klidu.

Společnost AMD stále nevyřešila, jakým způsobem budou její nové 64bitové procesory AMD Hammer podporovat nastávající generaci výkonných operačních pamětí, označovaných jako DDR-II. Ty jsou přitom očekávané již ve třetím čtvrtletí příštího roku, tedy 6 až 9 měsíců po předpokládaném uvedení nového procesoru Athlon Hammer (který bude určen pro osobní počítače) na trh a jeho verze označované jako Opteron (určená pro servery a pracovní stanice).

Hammer má speciální a zvláštní architekturu (o níž jsme informovali například zde). Řadič paměti není umístěn vně, tedy mimo procesor, ale je zakomponován přímo do jeho jádra. Pro osvětlení celého problému je ještě třeba dodat, že řadiče DDR-I a DDR-II nejsou vzájemně kompatibilní. Znamená to tedy, že na řadiči DDR-I nelze provozovat paměti typu DDR-II.

AMD nyní definitivně potvrdila, že zmíněný v čipu umístěný řadič procesorů Hammer podporuje pouze a jenom DDR-I a že DDR-II bude vyžadovat přepracování celého čipu. Jinak není možné, aby byly paměti typu DDR-II podporovány. I přesto si AMD nepřipouští problémy a konstatovala, že to nebude větší problém. Z toho lze usuzovat, že se AMD svojí koncepce nechce v žádném případě vzdát a argumentuje tím, že toto řešení přináší řadu výhod. Má to být zejména rychlejší práce s pamětí, větší datová propustnost, nižší latence, celkově nižší odpor a tím větší výkon.

AMD však neohlásila, o kolik se výkon zvýší (zvýší-li se vůbec) v případě, pokud je řadič paměti umístěn přímo v čipu. Prozradila pouze, že přínos celkového výkonu je asi o 25 až 30 % větší než u klasického řešení, kdy je čipset oddělen a Northbridge i Southbridge je umístěn na základní desce. Vzniká tak otázka, ke kterému řešení se přiklonit. Zda použít řešení "vše v jádru", které potřebuje nový redesign i vzhledem k nepatrné změně, nebo řešení s celkově odděleným čipsetem, které dává větší flexibilitu, ale za cenu sníženého výkonu. (Druhou cestou se například vydává společnost Intel a pro každou technologii pamětí má zvláštní čipset.) 

Pokud nepodpora DDR-II nezpůsobí AMD problémy na poli standardních počítačů, u serverů to může být naopak. Jde o velice lukrativní trh, který však ovládá z velké části Intel. Pokud tedy nebude moci být vybaven Opteron nejvýkonnějším druhem pamětí, pak se může stát, že jej zákazníci z tohoto důvodu nebudou chtít.

AMD si s tím hlavu neláme a spoléhá na to, že se ve skutečnosti paměti typu DDR-II rozšíří na trhu až ke konci roku 2004 - a do té doby už bude hotova nová verze Hammeru s podporou DDR-II. Do té doby si však Intel ještě více upevní svoje postavení na trhu.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

Prodáno: Belkin, Linksys, Phyn a Wemo nově patří Foxconnu

Belkin @TV Plus

Společnost Belkin, která se proslavila především příslušenstvím pro produkty Apple, má nového majitele. Spolu s...

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Najdete na iDNES.cz