AMD Hammer pouze s podporou staršího DDR-I paměťového standardu

  • 8
Očekávaný redesign připravovaného procesoru AMD Hammer se nekoná. Hammery budou podporovat pouze stávající standard DDR-I a na následovníka - DDR-II - si zákazníci budou muset ještě chvíli počkat. AMD však zůstává v nepochopitelném klidu.

Společnost AMD stále nevyřešila, jakým způsobem budou její nové 64bitové procesory AMD Hammer podporovat nastávající generaci výkonných operačních pamětí, označovaných jako DDR-II. Ty jsou přitom očekávané již ve třetím čtvrtletí příštího roku, tedy 6 až 9 měsíců po předpokládaném uvedení nového procesoru Athlon Hammer (který bude určen pro osobní počítače) na trh a jeho verze označované jako Opteron (určená pro servery a pracovní stanice).

Hammer má speciální a zvláštní architekturu (o níž jsme informovali například zde). Řadič paměti není umístěn vně, tedy mimo procesor, ale je zakomponován přímo do jeho jádra. Pro osvětlení celého problému je ještě třeba dodat, že řadiče DDR-I a DDR-II nejsou vzájemně kompatibilní. Znamená to tedy, že na řadiči DDR-I nelze provozovat paměti typu DDR-II.

AMD nyní definitivně potvrdila, že zmíněný v čipu umístěný řadič procesorů Hammer podporuje pouze a jenom DDR-I a že DDR-II bude vyžadovat přepracování celého čipu. Jinak není možné, aby byly paměti typu DDR-II podporovány. I přesto si AMD nepřipouští problémy a konstatovala, že to nebude větší problém. Z toho lze usuzovat, že se AMD svojí koncepce nechce v žádném případě vzdát a argumentuje tím, že toto řešení přináší řadu výhod. Má to být zejména rychlejší práce s pamětí, větší datová propustnost, nižší latence, celkově nižší odpor a tím větší výkon.

AMD však neohlásila, o kolik se výkon zvýší (zvýší-li se vůbec) v případě, pokud je řadič paměti umístěn přímo v čipu. Prozradila pouze, že přínos celkového výkonu je asi o 25 až 30 % větší než u klasického řešení, kdy je čipset oddělen a Northbridge i Southbridge je umístěn na základní desce. Vzniká tak otázka, ke kterému řešení se přiklonit. Zda použít řešení "vše v jádru", které potřebuje nový redesign i vzhledem k nepatrné změně, nebo řešení s celkově odděleným čipsetem, které dává větší flexibilitu, ale za cenu sníženého výkonu. (Druhou cestou se například vydává společnost Intel a pro každou technologii pamětí má zvláštní čipset.) 

Pokud nepodpora DDR-II nezpůsobí AMD problémy na poli standardních počítačů, u serverů to může být naopak. Jde o velice lukrativní trh, který však ovládá z velké části Intel. Pokud tedy nebude moci být vybaven Opteron nejvýkonnějším druhem pamětí, pak se může stát, že jej zákazníci z tohoto důvodu nebudou chtít.

AMD si s tím hlavu neláme a spoléhá na to, že se ve skutečnosti paměti typu DDR-II rozšíří na trhu až ke konci roku 2004 - a do té doby už bude hotova nová verze Hammeru s podporou DDR-II. Do té doby si však Intel ještě více upevní svoje postavení na trhu.