AMD je na tom špatně

  • 1
Výrobce procesorů AMD si na trhu vůbec nepolepšil a analytici se shodují na tom, že AMD čeká krize. Vysvobození ze svízelné situace by měl přinést až procesor K8 Hammer. Velké naděje jsou vkládány zejména do jeho serverové verze.

V českých zemích nebývale oblíbený výrobce procesorů je na tom bídně. Nová zpráva mapující jeho podíl na trhu dává za pravdu nejpesimističtějším prognózám. Navzdory vysokým cenám svých procesorů si Intel přivlastnil další procenta z podílu na trhu.

A bylo to právě na úkor AMD, které už pomalu vyhlíží procesor K8 Hammer. Ten by se měl stát opravdovým šlágrem, měl by firmu spasit a zvrátit negativní trend v prodejnosti.

Pokud však nastanou s Hammerem nějaké problémy, dá se očekávat, že ani další masivní snižování cen nepomůže AMD udržet již tak vratké postavení na trhu. Kolem nové generace Athlonů se navíc objevují jen a jen samé špatné zprávy.

Známé jsou především konstrukční nedostatky spojené s integrovaným paměťovým řadičem, který podporuje pouze první generaci pamětí typu DDR. Nově se objevuje polemika kolem startovacích frekvencí Hammeru. Jisté je, že by měly první verze být označované ratingem 3400+, ale není vůbec jasné, na jaké vlastní frekvenci procesor poběží. První zprávy hovořily o frekvenci 1600 MHz, avšak s postupem času se mnohem častěji hovoří o vyšších frekvencích, a to kolem 2 GHz hranice.

Ať už to nakonec bude 2.0 GHz, nebo 2.6 GHz, jak uvádějí poslední zprávy, AMD má pořád problémy s přechodem na 0.13 mikronovou technologii. Výtěžnost procesu je malá a pohybuje se kolem deseti procent. Přitom na něm závisí další výkonnostní růst a zvyšování pracovních frekvencí a tím i výkonů.

Situace na trhu je nyní následující. Podle analýzy IDC měl Intel v předešlých třech měsících 81.9 procentní podíl na trhu a polepšil si tak z předešlých 79.3 o 2.6 procenta. O zbytek podílu se dělí AMD s ostatními firmami jako je například VIA. Pokud se nestane zázrak, Intel si do konce roku ještě své postavení upevní.