Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


AMD pracuje na nové metodě hodnocení výkonu počítačů

aktualizováno 
Snaha AMD prorazit bariéru prostého lidského uvažování nezná hranic. Nyní přichází s myšlenkou jednotného hodnocení všech počítačů pomocí ratingu. Tvrdí, že prosté označení frekvence nestačí a jenom mate zákazníky, kteří si pak raději koupí procesory Intel.

Amd nesložilo ruce do klína a opět vyostřuje svůj boj proti konkurenci a tomu, co nazývá "mýtus Megahertzu". Cílem je najít způsob a metodu, jak hodnotit výkon počítačů jiným způsobem, než pouze na základě frekvence procesoru. Připojit by se v nejbližší době měli i výrobci počítačů, kteří ve svých modelech používají procesory AMD.

AMD věří, že existuje lepší cesta k tomu, jak ukázat zákazníkovi skutečný výkon počítače, který dostává, a očekává odezvu od vývojářů software a počítačových komponent.

Dále uvádí, že zákazníci porovnávají pouze takt, tedy rychlost procesorů a ceny u různých nových počítačů. Nicméně nízká cena počítače s vysoko taktovaným procesorem nemusí ukazovat na vyšší celkový výkon. Společnost argumentuje, že mnohem levnější počítač s procesorem Athlon XP 2200+ taktovaný na 1.8 GHz , může být stejně dobrý, nebo ještě lepší, jak počítač postavený na základě konkurenčního Intel Pentia 4 s taktem 2.26 GHz.

Nicméně někteří výrobci počítačů namítají a kladou si otázku, proč zavádět ještě nějaké nové, další porovnávání a rating, když všechny informace jsou pro zákazníka dostupné. Ať už se jedná o výkon, nebo o přímé porovnání s konkurencí.

Opírají se o fakt, že je k dispozici množství recenzí, obsahující benchmarky, testy a doporučení, jejichž výsledky jsou založené na skutečných výkonech a na tom, jak který počítač pracuje rychle. To platí i o dalších součástech počítače, mezi které patří pevné disky, grafické karty, nebo například operační paměti.

Na to reaguje AMD názorem, že tyto informace jsou kusé a nejsou použitelné pro zákazníky, kteří se v problematice příliš neorientují, nebo si pořizují počítač prvně. To údajně není pro celý počítačový průmysl dobré a proto navrhuje, aby se našla metoda, jak zakomponovat všechny části a různé výkonové faktory do jednoho celku, který by byl jednoduše předložitelný často zmatenému zákazníkovi. Vznikl by jakýsi rating a tento rating by byl k dispozici pro zákazníky přímo v obchodech.

Mnoho lidí i recenzentů má sklony používat pro měření výkonu počítačů benchmarky. Bohužel některé z těchto softwarových testů nevypovídají o skutečném výkonu. Proto AMD v dobré víře navrhuje používat více systémových benchmarků, aby se tyto nepřesnosti smazaly.

 

Komentář: Problém spočívá pouze v tom, že nedávno probleskla internetem fáma, že si AMD chtělo vynutit u vývojářů benchmarků a testovacího softwaru "optimalizaci" pro svoje procesory. Takže jejich dobře míněné snaze odlišit výkonné procesory od nevýkonných asi uvěří málokdo. Zákazníci si budou myslet svoje, i když na to možná sami doplatí.

Jednostranný pokus zavádět nějaké standardy se vždy setkal s odporem a tak tato snaha AMD vydupat si lepší postavení na trhu asi nedopadne dobře. I když, kdo ví? Možná si za pár let raději koupíme počítač s ratingem 40, než 30 - a třeba v něm bude zabudován právě procesor AMD.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Český router MOX si složíte sami. Zaplatíte jen za to, co potřebujete

Modulární router Turris MOX.

Potřebujete jen wi-fi, ale ne vícero portů? Nebo naopak gigabitové porty a síťové uložiště pro data? Nebo optickou...

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

Prodáno: Belkin, Linksys, Phyn a Wemo nově patří Foxconnu

Belkin @TV Plus

Společnost Belkin, která se proslavila především příslušenstvím pro produkty Apple, má nového majitele. Spolu s...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz