Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


AMD pracuje na nové metodě hodnocení výkonu počítačů

aktualizováno 
Snaha AMD prorazit bariéru prostého lidského uvažování nezná hranic. Nyní přichází s myšlenkou jednotného hodnocení všech počítačů pomocí ratingu. Tvrdí, že prosté označení frekvence nestačí a jenom mate zákazníky, kteří si pak raději koupí procesory Intel.

Amd nesložilo ruce do klína a opět vyostřuje svůj boj proti konkurenci a tomu, co nazývá "mýtus Megahertzu". Cílem je najít způsob a metodu, jak hodnotit výkon počítačů jiným způsobem, než pouze na základě frekvence procesoru. Připojit by se v nejbližší době měli i výrobci počítačů, kteří ve svých modelech používají procesory AMD.

AMD věří, že existuje lepší cesta k tomu, jak ukázat zákazníkovi skutečný výkon počítače, který dostává, a očekává odezvu od vývojářů software a počítačových komponent.

Dále uvádí, že zákazníci porovnávají pouze takt, tedy rychlost procesorů a ceny u různých nových počítačů. Nicméně nízká cena počítače s vysoko taktovaným procesorem nemusí ukazovat na vyšší celkový výkon. Společnost argumentuje, že mnohem levnější počítač s procesorem Athlon XP 2200+ taktovaný na 1.8 GHz , může být stejně dobrý, nebo ještě lepší, jak počítač postavený na základě konkurenčního Intel Pentia 4 s taktem 2.26 GHz.

Nicméně někteří výrobci počítačů namítají a kladou si otázku, proč zavádět ještě nějaké nové, další porovnávání a rating, když všechny informace jsou pro zákazníka dostupné. Ať už se jedná o výkon, nebo o přímé porovnání s konkurencí.

Opírají se o fakt, že je k dispozici množství recenzí, obsahující benchmarky, testy a doporučení, jejichž výsledky jsou založené na skutečných výkonech a na tom, jak který počítač pracuje rychle. To platí i o dalších součástech počítače, mezi které patří pevné disky, grafické karty, nebo například operační paměti.

Na to reaguje AMD názorem, že tyto informace jsou kusé a nejsou použitelné pro zákazníky, kteří se v problematice příliš neorientují, nebo si pořizují počítač prvně. To údajně není pro celý počítačový průmysl dobré a proto navrhuje, aby se našla metoda, jak zakomponovat všechny části a různé výkonové faktory do jednoho celku, který by byl jednoduše předložitelný často zmatenému zákazníkovi. Vznikl by jakýsi rating a tento rating by byl k dispozici pro zákazníky přímo v obchodech.

Mnoho lidí i recenzentů má sklony používat pro měření výkonu počítačů benchmarky. Bohužel některé z těchto softwarových testů nevypovídají o skutečném výkonu. Proto AMD v dobré víře navrhuje používat více systémových benchmarků, aby se tyto nepřesnosti smazaly.

 

Komentář: Problém spočívá pouze v tom, že nedávno probleskla internetem fáma, že si AMD chtělo vynutit u vývojářů benchmarků a testovacího softwaru "optimalizaci" pro svoje procesory. Takže jejich dobře míněné snaze odlišit výkonné procesory od nevýkonných asi uvěří málokdo. Zákazníci si budou myslet svoje, i když na to možná sami doplatí.

Jednostranný pokus zavádět nějaké standardy se vždy setkal s odporem a tak tato snaha AMD vydupat si lepší postavení na trhu asi nedopadne dobře. I když, kdo ví? Možná si za pár let raději koupíme počítač s ratingem 40, než 30 - a třeba v něm bude zabudován právě procesor AMD.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

ARM slibuje výkonnější notebooky než ty s Intelem

Plány společnosti ARM do roku 2020

Výrobce úsporných čipů ARM ukázal své plány na nejbližší dva roky. Vyplývá z nich, že se chystá tvrdě zaútočit na...

Najdete na iDNES.cz