AMD přesvědčuje potenciální zákazníky: "Jsme lepší než Intel a na megahertzích nezáleží."

  • 59
Společnost AMD často používá k nalákání zákazníků zavádějící reklamu. Athlon XP 2200+ je prý výkonnější než Intel Pentium 4 2200 MHz. Proč je však procesor Intelu mnohem dražší?

Společnost AMD přesvědčuje v reklamních kampaních zákazníky, že jejich procesory jsou lepší než procesory konkurenčního Intelu. Opakovaně tvrdí, že na megahertzích nezáleží, a stále stupňuje reklamní tlak. Dříve bylo nemyslitelné, aby se na stránkách nějaké společnosti srovnávaly vlastní výrobky s konkurenčními. Těžko byste v reklamě na prací prášek "Alfa" našli informaci o tom, že pere lépe než prací prášek "Beta". Nenajdete tuto informaci ani na etiketě, přebalu, či kdekoliv jinde. Takový druh volné soutěže byl až donedávna nepřípustný.

V podání AMD je ale možné všechno. Někdy je cílená reklama schovaná i za nevinnou informaci. O to větší šance je, že jí lidé uvěří.

Jednou takovou informací je zpráva o takzvaném Model Numberingu, nebo chcete-li, PR ratingu procesorů Athlon XP. AMD číslo 2200+ za názvem procesoru vysvětluje s dodatkem, ve kterém se praví, že je tento procesor schopen překonat ve výkonu procesor Intel Pentium 4 na frekvenci 2.2 GHz. Není specifikováno, o jaký druh Pentia 4 se jedná, ale informace je podána stručně a jasně, tedy s vysokou vypovídací schopností.

Na první pohled se nedá říci, že by to nebyla pravda, a obyčejní zákazníci tak nemají důvod nevěřit či pochybovat. Ale jsou to jen obyčejní zákazníci, kteří si chtějí vybrat procesor. Vybaveni touto informací nahlédnou do ceníku nějaké lokální počítačové firmy, kde se poté nejspíše dočtou: AMD Athlon XP 1800+ -- 4800 Kč, Intel Pentium 4 1800 MHz -- 6500 Kč.

Něco nesedí. Podle informací od AMD by měl být Athlon XP lepší než Pentium 4. Jak je tedy možné, že je procesor od Intelu dražší?

Podle zdravého selského rozumu obyčejného zákazníka by to mělo být přesně obráceně: lepší výrobek by měl být dražší. V daném případě tedy Athlon XP.

Asi se nikomu z vás za normálních okolností nestane, aby koupil lepší auto za méně peněz. Ale vzhledem k absurdní cenové politice AMD je možné za méně peněz koupit lepší procesor.

V tento moment se zákazníci rozdělí na dva tábory. Jedni si řeknou, že za stejné peníze dostanou od AMD ještě mnohem výkonnější procesor. Proto například místo Pentia 1600 MHz zakoupí jen o něco málo dražší Athlon XP 1900+.

Druhá skupina se na celý problém podívá z opačné strany. Řekne si jednoduše, že údaj na stránkách AMD není správný a že pokud chtějí mít lepší procesor, musí si holt připlatit - a jak řeknou, tak také učiní a zakoupí to nejrychlejší a nejdražší Pentium, na které jim finanční prostředky stačí.

Pentiu a Intelu pomáhá také fakt, že je obestřeno aurou kvalitního a spolehlivého procesoru. Na to slyší zejména profesionálové z nejrůznějších oborů lidské činnosti a těm je (alespoň ve světě) zpravidla jedno, kolik za procesor zaplatí. Podstatná je pro ně kvalita.

Ať už to však dopadne jakkoliv, ať už jste profesionál nebo ne, patříte mezi fanoušky Intelu, nebo AMD, a ve vašem počítači na konec tiká jakýkoliv procesor - AMD na stávající situaci vždycky prodělá (a prodělávat bude, jestli se něco nezmění).

Proč? AMD nemůže udržet dumpingové ceny procesorů dlouho. Za situace, kterou jsme popsali v článku "Kolik vlastně stojí procesor", je zřejmé, že Intel i AMD mají podobné výrobní náklady.

Proto díky svojí dobré a uvážené cenové politice (a postavení na trhu) nemusí Intelu vůbec vadit, že si z pěti zákazníků tři koupí procesor Athlon XP a pouze dva procesor Intel. Intel na tom prostě a jednoduše vždy vydělá.