AMD útočí proti megahertzům - zbraní budou Opterony

  • 6
Na CeBITu společnost AMD oznámila, že své serverové procesory nebude označovat pomocí jejich frekvencí či PR ratingu, ale číselnými řadami 1xx, 2xx a 8xx. Povíme vám, co která řada znamená.
Oficiální vypuštění nové řady procesorů AMD Opteron se odehraje na speciální akci 22. dubna 2003 v New Yorku. AMD zde uvede celkem tři série svých procesorů pro použití v serverech a pracovních stanicích. Každý procesor v jednotlivých sériích bude označen kombinací tří čísel, z nichž první bude označovat příslušnost k té které řadě.

Druhy sérií

První číslo v trojčíselné řadě bude určovat, pro jaké systémy je procesor určen. Například šedesátičtyř bitový procesor AMD Opteron s označením 151 bude tedy využitelný jednoprocesorových systémech. Označení řad naleznete v následující tabulce.

označení série

použití

příklad

100

jednoprocesorový systém

151

200

dualprocesorový systém

241

800

až osmiprocesorové systémy

863

Druhé a třetí číslo pak budou vyhrazeny pro určení výkonu jednotlivých čipů. Logicky z toho vyplývá, že Opteron, který ponese číslo 152, bude o něco výkonnější než produkt s výše zmíněným označením 151. AMD zdůrazňuje, že tyto dvě poslední číslice nejsou přímo spojeny s frekvencí určitého modelu. S tím souvisí i další tah společnosti. Číslování na posledních dvou místech (tedy výkonnostní) má začít až od 40. Důvodem je podle AMD skutečnost, že by si někteří koncoví uživatelé, kteří by nebyli dostatečně seznámeni s novým systémem číslování, mohli myslet, že se jedná o označení frekvence. Představitelé AMD k tomu dodávají: „Pokud bychom v koncovém dvojčíslí využili číselných kombinací začínajících na 10, 20, 30, mohlo by například označení 224 svádět uživatele k tomu, že by tomuto modelu přisuzovali frekvenci 2,4 GHz.“ Co si ale takový užïvate bude myslet napříkad o označení 253?

Procesor AMD Opteron 

Nelze také jednoznačně odvozovat z označení výkonu procesoru v jedné řadě výkon procesoru se stejným koncovým dvojčíslím v řadě jiné. Jinými slovy mezi procesory 141 a 145 bude patrně jiný výkonnostní rozdíl než mezi procesory 841 a 845.

Boj proti „megahertzovému mýtu“

AMD se již delší dobu snaží přesvědčit zákazníky, že rychlost procesoru udávaná v MHz či GHz nemusí být vždy tou nejdůležitější informací, kterou lze poměřovat výkony procesorů mezi sebou. Již od roku 2001využívá společnost u procesorů Athlon XP 4 čísleného označení výkonu, které sice neodpovídá frekvenci procesoru, ale souvisí s ní. Navíc u serverových aplikací má údaj o frekvenci mnohem menší vypovídací hodnotu než u kancelářského software. Frekvence prvních modelů mají začít na 2 GHz a AMD prý nehodlá tajit ani rychlost dalších modelů – počítá s tím, že se zákazníci budou orientovat podle výkonu. U 64bitových procesorů Opteron AMD dokonce konzultovalo nový tříčíselný systém s výrobci počítačů a významnými zákazníky, kteří prý vyjádřili spokojenost s novým označováním.

Bude Opteron nejvýkonnějším serverovým procesorem?

AMD vkládá do Opteronu velké naděje. Má to být čip, jenž by mohl pomoci společnosti vymanit se ze ztráty. Díky 64bitovému zpracování informací, systému HyperTransport a dalším technologiím by se měl Opteron stát podle očekávaní výrobce nejvýkonnějším dostupným serverovým procesorem. Na slavnostním uvedení 22.dubna hodlá firma zveřejnit benchmarkované výkony v 32- i 64bitových aplikacích.