Před 100 lety bílí Američané zlynčovali v St. Louis 200 černochů

  • 64
1. světová válka posílila růst americké ekonomiky. Průmyslové podniky na severu potřebovaly v roce 1917 stále více dělníků. Mladí muži narukovali do armády a potřeba nových pracovníků se tím znásobila. Poptávku pokrývali Afroameričané z jihu, kteří byli ochotni pracovat i za nižší mzdy.

Během května jich například do Illinois přicházely až 2 tisíce za týden. To vše na pozadí skrytého nebo otevřeného rasismu po celých Spojených státech, kdy v ulicích měst otevřeně deklarovaly sympatie k rasistickým skupinám včetně Ku-klux-klanu miliony občanů USA.

Bílí dělníci chtěli situaci využít a žádali navýšení platů. Černí imigranti se k nim ale většinou nepřipojili. Situace se vyhrotila na přelomu května a června v East St. Louis.

Při jednom z útoků vyšlo do ulic přes 3 tisíce bílých dělníků, kteří lynčovali každého Afroameričana, kterého potkali. Zároveň zapalovali domy přistěhovalců. Na začátku června pak vjelo do černošské části města auto, ze kterého útočníci stříleli na každého, kdo se objevil na ulici. O pár dní později se situace opakovala, ale černoši už střelbu opětovali.

Během nepokojů zahynulo podle odhadů až 200 Afroameričanů. 6 tisíc jich přišlo o střechu nad hlavou. Krizová situace vyvolala vlnu solidarity. Demonstranti v New Yorku kritizovali za opatrný přístup k rasistům prezidenta Wilsona. Žádali ho, ať nejprve zajistí demokracii v Americe, až poté v Evropě.

Historici považují nepokoje v East St. Louis za jeden z nejhorších projevů bílého rasismu v USA ve 20. století.