Zavřený Megaupload podle koláže na blogu, který informoval o odvetných akcích

Zavřený Megaupload podle koláže na blogu, který informoval o odvetných akcích hackerů. | foto: anonops

Američané zavřeli Megaupload. Hackeři oplatili masivním útokem

  • 1442
Jeden z největších serverů, kam lidé mohli nahrávat soubory s velkou kapacitou, se odmlčel. Jeho provozovatel byl obviněn z údajného porušení autorských práv. V informaci k žalobě je zmíněn i slovenský grafik. Hackeři v reakci napadli servery amerického ministerstva a hudebních organizací.

Americké úřady ve čtvrtek uzavřely jeden z největších světových serverů pro sdílení souborů megaupload.com a obvinily jeho majitele z porušování zákonů o ochraně duševního vlastnictví. Server prý sdílením filmů a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům práv škodu za půl miliardy dolarů (cca 10 mld. Kč).

"Megaupload věří, že si vláda pomýlila fakta a zákony," řek deníku New York Times právník společnosti Ira P. Rothken.

Úřady vymazaly DNS záznamy, které byly serveru přiřazené, ale ten zatím běží pod svou číselnou IP adresou. Stejný způsob odpojování stránek internetu byl součástí návrhů protipirátských zákonů SOPA a PIPA.

Megaupload.com patří mezi patnáct nejnavštěvovanějších serverů na světě.

Těsně před zablokováním serveru se na jeho webových stránkách objevilo prohlášení, že obvinění z porušování zákonů o copyrightu jsou "groteskně přehnaná". Velká většina obsahu je podle prohlášení bez závad.

Američané podle ČTK oznámili, že zahájili trestní stíhání proti zakladateli služby Kimu Schmitzovi, který vystupuje pod jménem Kim Dotcom, a pěti manažerům firmy.

Schmitz, který je německého původu a je občanem Německa a Finska, a tři jeho spolupracovníci byli už zadrženi na Novém Zélandu, po dalších dvou se pátrá.

Mezi obviněnými najdeme i jméno slovenského grafika Julia Bencka.

Podle žalobců si zakladatel firmy jen v roce 2010 nezákonně vydělal 42 milionů dolarů.

"Tato akce patří mezi největší trestní kauzy ve Spojených státech, které se zabývají ochranou autorských práv a přímo se zaměřuje na zneužívání volně přístupného prostoru pro ukládání a distribuci dat. To umožňuje snadnější páchání trestného činu porušování duševního vlastnictví," uvádí v informaci ke kauze na stránkách Ministerstvo spravedlnosti USA.

Otázkou zůstává, zda akce skončí u Megauploadu, nebo se rozšíří na další podobné servery.

Vyšetřovatelé odmítli souvislost se středečním protestem proti připravovaným antipirátským zákonům, které mohou vést k cenzuře internetu.

Začíná internetová válka?

Tak trochu válečný stav může nyní připomínat boj dvou stran na internetu. V reakci na uzavření serveru se totiž rozběhla vlna útoků na webové stránky Ministerstva spravedlnosti USA a na organizace jako MPAA a RIAA, které se v USA zabývají ochranou autorských práv, či nahrávací společnosti Universal Music, jež na Megaupload podala žalobu.

"Vláda shodila megaupload? Patnáct minut na to Anonymous shodili vládní weby a stránky nahrávacích společností," řekl údajný člen Anonymous na Twitteru zde. Níže v diskusi pak oznamují, které stránky zablokovali.

Server CNet k tomu zveřejnil část diskuse, kde se uživatelé domlouvají, na které weby zaútočí.

Například stránky ministerstva spravedlnosti byly opakovaně nepřístupné, aby se čas od času vynořily z nebytí. Uživatelé tak měli souboj útočníků a IT oddělení doslova v přímém přenosu.

Ani nám se mnoho minut nedařilo dostat k dokumentům, které ze ke kauze úřad vystavil.

Diskuse na Twitteru týkající se útoků na vládní stránky a stránky autorských a hudebních společností.

Zástupci Anonymous se chlubí, že to byl útok, kterého se účastnilo nejvíce osob v historii této skupiny. Mělo jich být přesně 5 635.

Hackerům pomáhali i lidé mimo komunitu, kteří si spustili webovou verzi programu Low Orbit Ion Cannon (LOIC) odkazovanou z webu provozovaného Anonymous. Ten skupina využívá řadu let k útokům způsobujícím nepřístupnost služby (DDOS).

Program automaticky obrovskou rychlostí opakovaně posílá požadavky na web, na který se útočí. Když tento nástroj používá dostatek útočníků, servery nestíhají reagovat a spadnou.

Později hackeři uvedli, že napadli servery ministerstva spravedlnosti a weby Universal Music, RIAA a MPAA a další. Zároveň zveřejnili osobní údaje generálního ředitele MPAA Chrise Dodda, jako jsou  adresy dvou jeho domů, telefonní čísla, stejně jako informace o jeho manželce a jména dětí a jejich věk.

Grooveshark odešel z Německa

Tento týden je to již druhý případ, kdy se podařilo vystrnadit službu, která umožňovala lidem získat zdarma přístup k multimediálním souborům. V Německu proto musela skončit populární služba Grooveshark.

Obsah tohoto hudebního serveru tvoří sami uživatelé, kteří tam nahrávají skladby pro svou potřebu i dalších uživatelů. Grooveshark má i funkci rádia, které přehrává skladby podle uživatelského výběru.

Zatímco Grooveshark z Německa odešel, protože se nedohodl na výši poplatků s tamním ochranným svazem autorů, v USA bude mít kauza Megaupload ještě soudní dohru, pokud se strany nedohodnou mimosoudně.

Grooveshark ale také není bez problémů. Už od listopadu čelí ve Spojených státech žalobě nahrávací společnosti Universal, ke které se později přidaly ještě Sony a Warner Music Group.