Nová hi-tech přilba má umožnit telepatické ovládání techniky i komunikaci (ilustrační foto).

Nová hi-tech přilba má umožnit telepatické ovládání techniky i komunikaci (ilustrační foto). | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Americká armáda požaduje telepatickou přilbu. Stačí pomyslet pal. Cíl je zničen

  • 68
Americká armáda chce pomocí nových technologií v přilbě vojáka číst jeho myšlenky. Vojáci spolu mají telepaticky komunikovat a také ovládat techniku. Hlasité povely se mají stát minulostí.

Mohlo by se to zdát jako příběh ze špatného sci-fi filmu, avšak realita možná už zase jednou dostihne fikci. 

Vědci na amerických univerzitách totiž již pracují na ovládacím zařízení, které by se dalo nezvat telepatickým. Nejedená se však o přenos myšlenek silou vůle, ale o zdokonalení a rozšíření již známé technologie na snímání mozkových aktivit.

Zákazníkem je herní průmysl, který má zájem o počítačové hry ovládané snímáním bioelektrických aktivit mozku povrchovými elektrodami (EEG využité pro ovládání hry). V této chvíli se dokončuje vývoj. Komerční prodej headsetu, který čte některé myšlenky hráče videoher, se plánuje na příští léto.

Technologie vyvinutá pro hráče zaujala armádu. Zkušenosti z boje ukazují, že hlasité povely před bojovou akcí snižují moment překvapení a tím ohrožují životy vojáků. Proto američtí velitelé usoudili, že bude užitečné pět let financovat výzkum této virtuální telepatické komunikace mezi vojáky. Velení požaduje rádiovou komunikaci mezi vojáky, aniž by někdo cokoliv vyslovil. A chce bonus. Ovládání techniky a zbraní bez doteku ruky. Voják se podívá na cíl a pomyslí - pal. Technika zajistí zásah ze zbraně ukryté vedle.

Armáda má tedy zájem o mnohem sofistikovanější a spolehlivější zařízení, než jaké bude nabízet zábavní průmysl. Počítá s tím, že vědci musí ještě velmi hodně vyřešit. Dobu vývoje odhaduje na dalších deset až dvacet let.

Prozatím chtějí Američané do výzkumné studie vložit každoročně 4 miliony dolarů. O peníze se mají podělit vědci z University of California at Irvine (UCI´), Carnegie Mellon University a University of Maryland. V čele prací je Mike D´Zmura z UCI. Vyřešit musí čtyři problémy, které spolu souvisí:

Problém č. 1 - lidský mozek

Lidský mozek je nesmírně složitý a hlavně u každého člověka neopakovatelný, chcete-li unikátní. Každý jednotlivec má proto své charakteristické EEG signály svých mentálních procesů. Již nyní vědci vědí, že systém musí být kalibrován pro každého uživatele zvlášť. Počítač musí poznat konkrétní mentální projevy jednotlivce.

Problém č. 2 - objem dat

Mozek produkuje nesmírně velký objem dat. V této chvíli má technologie snímání bioelektrických vln zamontovaná do přilby neuvěřitelných 128 čidel, které snímají mentální procesy. Pro filtraci a zpracování dat se musí vyvinout speciální software pro čtení myšlenek. Nutný je také velký výkon počítače. Zařízení, která mají potřebný výkon, mají v této chvíli vysokou energetickou náročnost.

Problém č. 3 - reální lidé

Další úskalí je v tom, že vojáci budou muset projít speciálním výcvikem. V něm se naučí přemýšlet "nahlas" tak, aby nejprve technika správně porozuměla jejich myšlenkám. Ty pak transformuje na hlas pro spolubojovníky nebo vydá konkrétní povel pro ovládání vojenské techniky.

V raných fázích vývoje má s kolegy komunikovat syntetický hlas, později skutečný, vlastní hlas vojáka. Reálný hlas spolubojovníka má příznivější psychologické účinky na kolegy ve zbrani než umělý, robotický.

Problém č. 4 -  etické, psychologické a právní otázky

Čtení myšlenek je velmi citlivá otázka nejen pro etiky, ale také pro psychology a zejména pro právníky. Jistě si vzpomenete alespoň na jeden okamžik, kdy jste chtěli někoho zastřelit. A vaši druzi ve zbrani to mohou uslyšet...

Proto se musí vyřešit nejtěžší problém. Technologie nesmí umožňovat čtení všech myšlenek. Musí zajistit pouze informace, které jsou užitečné pro boj s nepřítelem.