Čeština a platba v korunách by v Netflixu mohla být již příští rok. | foto: screenshot Technet.cz

Do Česka míří vážný konkurent televizí, webová videopůjčovna Netflix

  • 273
Americká webová videopůjčovna a televize Netflix nabídne nejpozději v příštím roce své služby i v Česku. Netflix působí již ve více než 50 zemích světa, například loni na podzim značka zahájila provoz v sousedním Německu. Kladný ohlas si získala i seriály z vlastní produkce.

Šéf komunikace firmy Cliff Edwards potvrdil Hospodářským novinám, že firma počítá s expanzí do České republiky nejpozději během roku 2016. Redakci Technet.cz zastoupení firmy poslalo vyjádření s tím, že společnost „nekomentuje žádné bližší detaily okolo rozšiřování své působnosti a do České republiky se chystá v průběhu dvou následujících let v rámci globální expanze.“ O té se spekuluje už minimálně od ledna tohoto roku, kdy jsme vás o možném příchodu Netflixu do ČR informovali

Televize v mobilu

Horizon GO a Horizon TV

Živé vysílání až 63 televizních stanic mohou zákazníci UPC bezplatně sledovat v tabletu, chytrém telefonu nebo ve webovém prohlížeči.

Základní menu aplikace Horizon Go, ve které zvolíte stanici, kterou chcete sledovat.

Horizon Go je první produkt z platformy Horizon TV, který bude dostupný i v České republice. Další části platformy včetně výkonných set-top-boxů se šesti tunery, internetovým připojením, DLNA a 1TB pevným diskem by mohly do ČR přijít již v příštím roce. K živému vysílání pak přibudou i videa na přání, systém individuálního obsahového doporučování, speciální aplikace vhodné pro velké obrazovky nebo třeba možnost vracet se již k odvysílaným pořadům.

Původní seriály Netflixu z posledních let jako House of Cards nebo Orange Is the New Black jsou vysoko hodnocené i českými diváky, kteří se k nim ale zatím mohli dostat většinou jen prostřednictvím pirátského stahování nebo až po vydání na DVD.

Zákazníkům Netflix nabízí soubor filmů, seriálů či pořadů za měsíční poplatek, v přepočtu kolem 200 korun. Firma začínala v roce 1997 jako půjčovna DVD, které v rámci USA rozesílala poštou. Přelomem bylo ale o deset let později zavedení přehrávání přes internet.

Později navíc firma kromě nabídky filmů a seriálů z cizí produkce začala vytvářet i vlastní snímky, a konkuruje tak třeba kabelovým televizím HBO nebo Showtime. Netflix má podle HN 57 milionů uživatelů a loni vydělal před zdaněním 402 milionů dolarů.

Do Česka míří také videoslužba Horizon TV, kterou poskytuje společnost Liberty Global, pod níž patří například UPC. „Jedná se o souvislé propojení tradičního vysílání, zpětného přehrávání pořadů, sledování webového obsahu, využití aplikací a rozsáhlé videotéky,“ řekl technický ředitel Liberty Global Balan Nair. Konkrétní datum zavedení služby v Česku firma neuvedla.

Už na podzim UPC v České republice spustila mobilní aplikaci Horizon GO, která umožňuje v mobilech a na tabletech sledovat klasické televizní vysílání. Na konci loňského roku zaznamenala v průměru 20 000 přehraných pořadů denně.

Sledování televize prostřednictvím mobilních zařízení v Česku získává na oblibě. Kromě UPC ji od loňského roku nabízí operátor O2 pod názvem O2 TV GO a společnost T-Mobile.

Netflix a česká stopa

Není bez zajímavosti, že službu Netflix v jejích počátcích pomáhal rozjíždět Robert Kyncl, člověk, kterému se přezdívá pan YouTube. V rozhovoru o jeho současném veleúspěšném působišti v Googlu (má na starosti obsah serveru YouTube) jsme se Netflixu dotkli hned několikrát: 

Pusťte si Netflix už dnes

Hola Unblocker je šikovný doplněk pro prohlížeče Chrome a Firefox. S jeho pomocí si vychutnáte pro české uživatele zakázané on-line služby, jako je například chytré rádio Pandora nebo katalogy seriálů a televizních show Hulu, Netflix, BBC iPlayer

iTV Player, CBS a další.

Hola Unblocker

„Do společnosti Netflix jsem přišel v roce 2003. V té době to byla velmi malá společnost, která měla asi milion předplatitelů a pohybovala se jen v oblasti DVD. Kvůli tomu jsem tam přešel.

V té době byl Netflix jen zásilková služba, že? Rozesílala DVD poštou.
Ano, nejefektivnější způsob, jak dostat filmy k lidem domů, bylo americkou poštou. Film si divák vybral na internetu a druhý den mu ho doručil pošťák. Lidé byli překvapení, jak dobře to fungovalo.

Tak to pořád řada Američanů dělá, ne?
Ano, to je pravda. V roce 2005 jsme začali v Netflixu uvažovat o streamování videa. V té době fungovaly iTunes a další podobné služby na hudbu a my jsme chtěli vědět, jestli to může fungovat i u videa. Začal jsem obvolávat studia, abych je přesvědčil, že nám mohou poskytnout licence na obsah. Šest měsíců se se mnou nikdo nechtěl bavit, bylo to těžké, ale nakonec jsme v lednu roku 2007 službu spustili. Přidalo se k nám asi čtyři nebo pět studií a spousta nezávislých filmařů. A od té doby jsme jenom rostli a rostli. Netflix mířil raketově vzhůru. Dotáhli jsme to na 20 milionů předplatitelů. A tehdy mě oslovil Google.

Zbytek rozhovoru s Robertem Kynclem najdete v článku Český pan YouTube: Nechceme lidi reklamou otravovat.

Podívejte se na upoutávku k seriálu House od Cards:

,