Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Americké dálkově ovládané letadlo poprvé zabíjelo

aktualizováno 
Americký bezpilotní letoun MQ-5 má za sebou premiéru - 1. září zasáhl proti mužům podezřelým z nastražování bomby. Jde o první potvrzený případ, kdy byl dálkově ovládaný letoun použit k zabití.

U.S. Army Hunter (RQ-5) bezpilotní letoun | foto: vláda USA

Americká armáda potvrdila, že jejich na dálku řízený letoun MQ-5 B/C svrhl bombu a "zneškodnil dva muže podezřelé z pokládání podomácku vyrobené výbušniny". Tito útočnici byli spatřeni vojáky z druhého batalionu 25. leteckého regimentu 25. letecké brigády, kteří hlídkovali nedaleko cesty. Vysílačkou kontaktovali piloty a ti navedli nejbližší letoun Hunter k náletu. Útočníky zabil výbuch laserově naváděné bomby, pokračuje dále zpráva.

Kapitán Raymond Fields to považuje za velký krok v letectví: "Myslím, že tento úspěch bezpilotního letounu nasměruje vývoj bojového letectví v dalších letech. Uvidíme více bezpilotních letounů používaných na místech, kde bychom dosud použili lidskou sílu. Ušetří to životy nejen našich pilotů, ale také našich bratrů z pozemních jednotek."

Letadlo na dálkové ovládání s vražedným nákladem

Verze letounu RQ-5 se střelami Viper nese označení MQ-5. Letadlo MQ-5B Hunter váží přibližně jednu tunu a unese až čtvrt tuny užitečné zátěže. Rozpětí křídel deset metrů a délka sedm metrů z něj dělá velice operativní letoun a v Iráku je prý jeho bzučení takřka všudypřítomné. Obvykle se používá k monitorování, čemuž odpovídá i jeho vybavení všemi možnými senzory. Kromě toho ale může nést (a použít) i zbraně.

Podle Christiana Lowea si mnoho pěšáků i mariňáků často přálo, aby Hunter mohl proti cíli zasáhnout sám, namísto toho, aby jej pouze identifikoval a nebezpečný zásah nechal na nich.

Letadel podobných zmíněnému Hunterovi létá nad Irákem již přes tisíc. Poskytují video obraz všem jednotkám, které tak mohou získat přehled o aktuálním dění téměř na libovolném místě. Nyní navíc může zasáhnout i silou. Připravují se navíc nové letouny 132 MQ-1C Warriors, schopné shazovat střely AGM-114 Hellfire. Plukovník Hazelwood je ale opatrný v prohlášeních o budoucím používání: "Střely Hellfire nemůžeme používat ve městě, mohou narušit zástavbu, chod nebo vysklít okna. Střely Viper jsou přesnější."

Možná rizika?

Spatřuji v tomto způsobu boje jisté nebezpečí - zneškodnit podezřelou osobu bude mnohem snadnější, a tak by se mohly ještě rozmnožit případy omylů. Z obrany by se mohla stát jakási počítačová hra, ve které operátor (jehož pokyn je k zabití naštěstí stále zapotřebí) na základě pohledu z výšky rozhoduje, koho má letoun "zneškodnit". Chybí tedy osobní vhled do situace a to by mohlo vést k rozhodnutím odlišným od těch, která by učinil voják na místě.

Na druhou stranu může tato novinka zapůsobit jako prevence proti některým úderům, neboť útočníci od teď vědí, že letadélka, která nad nimi létají, nenesou jenom kamery.

Odkazy

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Hazardér ohrozil dronem dopravní letadlo, lze očekávat další omezení

Záběr z dronu, který ohrozil přistávající dopravní letadlo.

Na internetu se objevil záznam z dronu, kterým pilot blízko letiště vystoupal do sestupové dráhy a z těsné blízkosti...

Je budoucnost ve dřevě? Vědci z něj vytvořili nečekaně odolný materiál

Dřevo pevné jako železo? (ilustrační foto)

Dřevo je levný a užitečný materiál, ovšem nepříliš tvrdý, což ho pro některá využití diskvalifikuje. Vědci nyní ale...

Nebe nad Evropou pokryje internet přes speciální LTE. Vysílá se i z Česka

European aviation network

Cestující v letadlech nad Evropou budou mít nově možnost se připojit k rychlému internetu přes LTE. Jako první jej...

Najdete na iDNES.cz