U.S. Army Hunter (RQ-5) bezpilotní letoun

U.S. Army Hunter (RQ-5) bezpilotní letoun | foto: vláda USA

Americké dálkově ovládané letadlo poprvé zabíjelo

  • 97
Americký bezpilotní letoun MQ-5 má za sebou premiéru - 1. září zasáhl proti mužům podezřelým z nastražování bomby. Jde o první potvrzený případ, kdy byl dálkově ovládaný letoun použit k zabití.

Americká armáda potvrdila, že jejich na dálku řízený letoun MQ-5 B/C svrhl bombu a "zneškodnil dva muže podezřelé z pokládání podomácku vyrobené výbušniny". Tito útočnici byli spatřeni vojáky z druhého batalionu 25. leteckého regimentu 25. letecké brigády, kteří hlídkovali nedaleko cesty. Vysílačkou kontaktovali piloty a ti navedli nejbližší letoun Hunter k náletu. Útočníky zabil výbuch laserově naváděné bomby, pokračuje dále zpráva.

Kapitán Raymond Fields to považuje za velký krok v letectví: "Myslím, že tento úspěch bezpilotního letounu nasměruje vývoj bojového letectví v dalších letech. Uvidíme více bezpilotních letounů používaných na místech, kde bychom dosud použili lidskou sílu. Ušetří to životy nejen našich pilotů, ale také našich bratrů z pozemních jednotek."

Letadlo na dálkové ovládání s vražedným nákladem

Verze letounu RQ-5 se střelami Viper nese označení MQ-5. Letadlo MQ-5B Hunter váží přibližně jednu tunu a unese až čtvrt tuny užitečné zátěže. Rozpětí křídel deset metrů a délka sedm metrů z něj dělá velice operativní letoun a v Iráku je prý jeho bzučení takřka všudypřítomné. Obvykle se používá k monitorování, čemuž odpovídá i jeho vybavení všemi možnými senzory. Kromě toho ale může nést (a použít) i zbraně.

Podle Christiana Lowea si mnoho pěšáků i mariňáků často přálo, aby Hunter mohl proti cíli zasáhnout sám, namísto toho, aby jej pouze identifikoval a nebezpečný zásah nechal na nich.

Letadel podobných zmíněnému Hunterovi létá nad Irákem již přes tisíc. Poskytují video obraz všem jednotkám, které tak mohou získat přehled o aktuálním dění téměř na libovolném místě. Nyní navíc může zasáhnout i silou. Připravují se navíc nové letouny 132 MQ-1C Warriors, schopné shazovat střely AGM-114 Hellfire. Plukovník Hazelwood je ale opatrný v prohlášeních o budoucím používání: "Střely Hellfire nemůžeme používat ve městě, mohou narušit zástavbu, chod nebo vysklít okna. Střely Viper jsou přesnější."

Možná rizika?

Spatřuji v tomto způsobu boje jisté nebezpečí - zneškodnit podezřelou osobu bude mnohem snadnější, a tak by se mohly ještě rozmnožit případy omylů. Z obrany by se mohla stát jakási počítačová hra, ve které operátor (jehož pokyn je k zabití naštěstí stále zapotřebí) na základě pohledu z výšky rozhoduje, koho má letoun "zneškodnit". Chybí tedy osobní vhled do situace a to by mohlo vést k rozhodnutím odlišným od těch, která by učinil voják na místě.

Na druhou stranu může tato novinka zapůsobit jako prevence proti některým úderům, neboť útočníci od teď vědí, že letadélka, která nad nimi létají, nenesou jenom kamery.

Odkazy