Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Americké námořnictvo je bez peněz. Posílá bojovat kontejnerové lodě

aktualizováno 
Kvůli rozpočtovým škrtům si americké námořnictvo nemůže dovolit stavbu nových plavidel. Místo toho si kupuje kontejnerové lodě od společnosti Maersk a přestavuje je na plovoucí základny.

Loď Cragside ve španělské Valencii | foto: rossinimauro

V listopadu loňského roku se v rozpočtu amerického válečného námořnictva po dlouhých tahanicích podařilo zajistit 73 milionů dolarů na nákup kontejnerové lodě Cragside. Tato 80 metrů dlouhá moderní loď doposud sloužila jako běžné nákladní plavidlo. Po přestavbě se z ní stane nový typ válečného plavidla. Označuje se jako "Maritime Support Vessel" nebo prostě MSV.

Rozsáhlá rekonstrukce by měla skončit v listopadu tohoto roku. Její součástí je instalace vojenských komunikačních a počítačových systémů i vybudování ubytovacích prostor a celkového zázemí pro dvě stovky vojáků. Díky vysoké strukturální pevnosti trupu bude možné na Cragside nainstalovat krátkou letovou palubu pro stroje s kolmým startem a přistáním a také heliport. Z lodi budou moct operovat i nejtěžší americké vrtulníky MH-53E. Mimochodem – jedná se o stroj, u kterého dochází k smrtelným nehodám třikrát častěji, než jaký je průměr u všech amerických vojenských helikoptér.

Celková výše nákladů na rekonstrukci kontejnerové lodi dosáhne 143 milionů dolarů (zhruba 2,8 miliardy korun). Jakkoliv se tato částka může zdát vysoká, ve srovnání s dříve předpokládanou stavbou plovoucích základen plných robotických vojáků se jedná s trochou nadsázky o pakatel.

Nákup Cragsidu potvrzuje narůstající důležitost Military Sealift Command (MSC). Toto velitelství zajišťuje vystrojování a operace zhruba stovky kvazivojenských, především týlových, zásobovacích a podpůrných plavidel. Ve světě, který ještě neznal pojem asymetrická válka, tato flota představovala vždy poněkud vysmívaný, ale nutný přívěšek pyšných operačních svazů. V posledních letech se ale ukazuje, jak důležité tyto "mýdlové krabičky," jak se lodím MSC přezdívá, jsou.

Drahá válečná plavidla jsou totiž i přes svou mohutnou výzbroj a obranné možnosti velmi zranitelné například sebevražednými žabími muži. Lodě jako Cragside jsou levnější, nenápadnější a také efektivnější.

Důkaz tohoto tvrzení se už několik měsíců plaví ve strategickém Hormuzském průlivu. Je jím USS Ponce. Tato původně útočná výsadková loď postavená v sedmdesátých letech minulého století měla po čtyřiceti letech služby skončit ve šrotu. Místo toho se dočkala přestavby a coby "předsunutá plovoucí základna" se vydala střežit vodní cestu, kterou proplouvají desítky obřích tankerů s ropnými produkty. V této roli se USS Ponce vysoce osvědčila. Na její palubě se mimo jiné úspěšně testovaly laserové protiletecké systémy.

USS Ponce
Laserové dělo systému LaWS na lodi USS Ponce

Ty se patrně objeví na následovnicích přesluhující USS Ponce. Americké loděnice chystají stavbu dvojice předsunutých plovoucích základen, které by v budoucnu měly nést hlavní tíhu operací v "horkých" oblastech. Americké daňové poplatníky přijde každá z těchto lodí na půl miliardy dolarů, jejich dokončení se plánuje v roce 2020.

Tato plavidla budou zřejmě představovat nový pilíř americké námořní moci, a to právě společně s loděmi jako je Cragside. Podle vojenského analytika Davida Axe je velmi pravděpodobné, že se Cragside osvědčí natolik, že ze stavby lodí v ceně půl miliardy dolarů za kus sejde. Budoucnost námořní části asymetrických válek tedy nejspíš bude pro někoho překvapivě patřit přestavěným kontejnerovým lodím.

Autor:


Témata: Maersk

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Bez činnosti NKVD by KSČ v Československu nezvítězila, tvrdil Stalin

Klement Gottwald a Josif Vissarionovič Stalin

Když se Gottwald Stalinovi chlubil, jak v únorových dnech zafungovaly Lidové milice, kremelský diktátor ho umlčel: „Bez...

Samohybný minomet PRAM-S Armády ČR je dědictvím po zbrojní velmoci ČSSR

Samohybný minomet PRAM-S

V poslední dekádě studené války byl v Trenčíně stvořen samohybný minomet PRAM-S, který se měl stát výzbrojí minometných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz