Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Americké námořnictvo je bez peněz. Posílá bojovat kontejnerové lodě

aktualizováno 
Kvůli rozpočtovým škrtům si americké námořnictvo nemůže dovolit stavbu nových plavidel. Místo toho si kupuje kontejnerové lodě od společnosti Maersk a přestavuje je na plovoucí základny.

Loď Cragside ve španělské Valencii | foto: rossinimauro

V listopadu loňského roku se v rozpočtu amerického válečného námořnictva po dlouhých tahanicích podařilo zajistit 73 milionů dolarů na nákup kontejnerové lodě Cragside. Tato 80 metrů dlouhá moderní loď doposud sloužila jako běžné nákladní plavidlo. Po přestavbě se z ní stane nový typ válečného plavidla. Označuje se jako "Maritime Support Vessel" nebo prostě MSV.

Rozsáhlá rekonstrukce by měla skončit v listopadu tohoto roku. Její součástí je instalace vojenských komunikačních a počítačových systémů i vybudování ubytovacích prostor a celkového zázemí pro dvě stovky vojáků. Díky vysoké strukturální pevnosti trupu bude možné na Cragside nainstalovat krátkou letovou palubu pro stroje s kolmým startem a přistáním a také heliport. Z lodi budou moct operovat i nejtěžší americké vrtulníky MH-53E. Mimochodem – jedná se o stroj, u kterého dochází k smrtelným nehodám třikrát častěji, než jaký je průměr u všech amerických vojenských helikoptér.

Celková výše nákladů na rekonstrukci kontejnerové lodi dosáhne 143 milionů dolarů (zhruba 2,8 miliardy korun). Jakkoliv se tato částka může zdát vysoká, ve srovnání s dříve předpokládanou stavbou plovoucích základen plných robotických vojáků se jedná s trochou nadsázky o pakatel.

Nákup Cragsidu potvrzuje narůstající důležitost Military Sealift Command (MSC). Toto velitelství zajišťuje vystrojování a operace zhruba stovky kvazivojenských, především týlových, zásobovacích a podpůrných plavidel. Ve světě, který ještě neznal pojem asymetrická válka, tato flota představovala vždy poněkud vysmívaný, ale nutný přívěšek pyšných operačních svazů. V posledních letech se ale ukazuje, jak důležité tyto "mýdlové krabičky," jak se lodím MSC přezdívá, jsou.

Drahá válečná plavidla jsou totiž i přes svou mohutnou výzbroj a obranné možnosti velmi zranitelné například sebevražednými žabími muži. Lodě jako Cragside jsou levnější, nenápadnější a také efektivnější.

Důkaz tohoto tvrzení se už několik měsíců plaví ve strategickém Hormuzském průlivu. Je jím USS Ponce. Tato původně útočná výsadková loď postavená v sedmdesátých letech minulého století měla po čtyřiceti letech služby skončit ve šrotu. Místo toho se dočkala přestavby a coby "předsunutá plovoucí základna" se vydala střežit vodní cestu, kterou proplouvají desítky obřích tankerů s ropnými produkty. V této roli se USS Ponce vysoce osvědčila. Na její palubě se mimo jiné úspěšně testovaly laserové protiletecké systémy.

USS Ponce
Laserové dělo systému LaWS na lodi USS Ponce

Ty se patrně objeví na následovnicích přesluhující USS Ponce. Americké loděnice chystají stavbu dvojice předsunutých plovoucích základen, které by v budoucnu měly nést hlavní tíhu operací v "horkých" oblastech. Americké daňové poplatníky přijde každá z těchto lodí na půl miliardy dolarů, jejich dokončení se plánuje v roce 2020.

Tato plavidla budou zřejmě představovat nový pilíř americké námořní moci, a to právě společně s loděmi jako je Cragside. Podle vojenského analytika Davida Axe je velmi pravděpodobné, že se Cragside osvědčí natolik, že ze stavby lodí v ceně půl miliardy dolarů za kus sejde. Budoucnost námořní části asymetrických válek tedy nejspíš bude pro někoho překvapivě patřit přestavěným kontejnerovým lodím.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tanky získávají umělou inteligenci. Průkopníkem se stává izraelský Barak

Dosud nejmodernější verzí zavedenou do výzbroje byl typ Merkava Mk.4...

Izraelský průmysl vyvinul nejnovější verzi tanku Merkava Mk 4 označovanou jako Barak. Hlavní změnou je použití prvků...

Šli v Jičíně z kina, opilý okupant je zastřelil samopalem. Bylo září 1968

Ulice Jičína v srpnu 1968.

Píše se rok 1968 a už několik dní na našem území pobývají okupační vojska řízená z Moskvy. Zdeňku Klimešovou zasáhlo...

Startuje Tankocaching. Hledejte kešky na místech spojených s okupací 1968

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.

Na celkem 21 míst spjatých s tragickými událostmi srpna 1968 jsme rozmístili unikátní schránky, takzvané keše, s...

Najdete na iDNES.cz